„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2011 03 25

Kauną nuodija ir seni monitoriai

Didžioji dalis žemėmis užberiamų šiukšlių Lapių sąvartyne (Kauno raj.) laikui bėgant supus ar net taps naudinga žaliava biokurui. Tačiau pavojingos atliekos, įsimaišiusios tarp buitinių, ilgai išliks tiksinčia ekologine bomba.
Senų monitorių miesto tvarkdariai kartais aptinka prie KTU studentų bendrabučių esančiuose konteineriuose. Tačiau dėl to gali būti kalti ne studentai – į šiuos konteinerius šiukšles suverčia ir aplinkinių Žaliakalnio gatvių gyventojai.
Senų monitorių miesto tvarkdariai kartais aptinka prie KTU studentų bendrabučių esančiuose konteineriuose. Tačiau dėl to gali būti kalti ne studentai – į šiuos konteinerius šiukšles suverčia ir aplinkinių Žaliakalnio gatvių gyventojai. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kaune, kaip ir visoje Lietuvoje, jau prieš keletą metų įdiegta šiukšlių rūšiavimo sistema, tačiau nemaža dalis kauniečių apie tai nežino arba nekreipia dėmesio. Į konteinerius lekia ir pavojingos atliekos: akumuliatoriai, monitoriai, indai su naftos produktų atliekomis. Ši problema tampa ypač aktuali ankstyvą pavasarį, kai įsisiūbuoja masinės švarinimosi akcijos.

Neseniai Kauno kolegijos studentų surengta apklausa atskleidė, jog ketvirtadalis Kauno gyventojų nežino, kokios atliekos yra pavojingos, arba atskiria tik kai kurias jų grupes.

Pavojingos atliekos nėra atrenkamos

Ilgą laiką sąvartyne atliekų rūšiuotoja dirbusi 42 metų kaunietė Regina V. nei šia, nei kita daug rankų darbo reikalaujančia veikla užsiimti nebegali. Prieš trejus metus sąvartyne ji netyčia paėmė apirusį akumuliatorių ir susipjaustė bei nusiplikė rankas druskos rūgštimi.

Įmonės „Kauno švara“ Antrinių žaliavų rūšiavimo skyriaus viršininkas Arminas Rudzenskas pripažino, kad dalis kauniečių sumeta pavojingomis pripažintas atliekas į bendrųjų atliekų surinkimo konteinerius ir jos patenka į sąvartyną, o ne į joms skirtą vietą stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse.

Lapių sąvartyne pavojingos atliekos nėra išrankiojamos – jos užpilamos žemėmis, supresuotos kartu su kitomis šiukšlėmis.

Sukelia realią grėsmę sveikatai

Bendrovė „Žalvaris“ seną buitinę ir elektroninę techniką, automobilių dalis balandžio mėnesį, švaros akcijos metu, iš kauniečių išveža nemokamai. Šios įmonės Aplinkosaugos ir kokybės grupės vadovė Ingrida Sabaliauskienė paaiškino, kokią grėsmę aplinkai ir žmogaus sveikatai kelia į bendrus sąvartynus, o dar blogiau – laukuose ir pamiškėse sukrautos techninės atliekos.

„Pavyzdžiui, monitoriuose yra sveikatai pavojingų kristalinių struktūrų. Ypač grėsmingos dujos, išsiskiriančios iš senų šaldytuvų. Jos ardo žemės ozono sluoksnį“, – kalbėjo I.Sabaliauskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų