„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2011 12 05

Kaune atgimsta sovietinio stiliaus skulptūros?

Pirmadienį Kauno miesto savivaldybės fojė pamatęs išstatytus 1863 metų sukilėlių vadui Antanui Mackevičiui skirtų skulptūrų maketus, skulptorius Robertas Antinis prisipažino esąs pasibaisėjęs. Paminklų projektus supeikė ir kai kurie politikai.
Skulptūrų A.Mackevičiui projektai sulaukė kritikos.
Skulptūrų A.Mackevičiui projektai sulaukė kritikos. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kauno miesto savivaldybės fojė galima apžiūrėti du A.Mackevičiaus skulptūrų projektus. Vienas jų konkursinis, kitas iš konkurso iškrito, nes jo autorius nepateikė reikiamų dokumentų.

Abi skulptūros – monumentalaus stiliaus, tokios buvo ypač populiarios taip vadinamojo totalitarinio klasicizmo laikais, Sovietų Sąjungoje ir nacių Vokietijoje.

„Tai yra sovietinio mąstymo recidyvas. Tipiškas sovietinio klasicizmo pavyzdys, baisu“, – aikčiojo žinomas Kauno skulptorius Robertas Antinis, neslėpdamas neigiamo požiūrio į savo kolegų darbus.

Kartu su juo skulptūrų maketus apžiūrėjęs buvęs Kauno meras, miesto tarybos narys Arvydas Garbaravičius, dar negirdėjęs R.Antinio vertinimų, pasakė: „Nesu didelis meno žinovas, bet man primena sovietų skulptorės Veros Muchinos „Darbininką ir valstietį“. Tik vietoj pjautuvo čia dalgis rankoje“.

„Labai tiksliai apibūdinta“, – pritarė jam postmodernizmo pažiba laikomas skulptorius R.Antinis.

Iš konkurso iškritusio projekto autorius yra skulptorius Alfonsas Vaura. Vienintelio konkurso dalyvio ir jo laimėtojo pavardė oficialiai dar neskelbtina. Tai yra žinomas Kauno skulptorius, Dailės akademijos Kauno fakulteto docentas.

Paminklą vienam 1863 m. sukilimo vadų, A.Mackevičiui, ketinama statyti Kaune, Steigiamojo Seimo aikštėje. Čia sukilėliui caro valdžios įsakymu 1863 metų gruodį buvo nukirsta galva.

Menininkų sukritikuotas  Steigiamojo Seimo aikštės sutvarkymo ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymo konkursas įvyko praėjusį trečiadienį, bet galutiniai taškai sudėti nebuvo.
Du komisijos nariai, skulptorius Robertas Antinis ir menotyrininkė Nijolė Lukšionytė prieš pat konkursą sustabdė savo įgaliojimus.

Spalio pabaigoje miesto savivaldybė paskubomis surengė Steigiamojo seimo aikštės sutvarkymo ir A.Mackevičiaus paminklo konkursą, kuris sujudino architektus ir skulptorius.

Menininkai piktinosi ne tik prasta koordinacija tarp savivaldybės padalinių, bet ir nekvalifikuotai parengtomis konkurso sąlygomis.

Lietuvos Dailininkų sąjungos (LDS) Kauno skyrius išplatino pareiškimą, kuriame  konkurso sąlygos įvertintos, kaip netinkamos.

Skulptoriai nurodė tris pagrindinius konkurso sąlygų trūkumus: 4 savaičių terminas per trumpas; vertinimo komisijoje per mažai skulptorių ir architektų, o konkurso sąlygų reikalavimas paminklo skulptūrinę formą pateikti per A.Mackevičiaus figūrinę kompoziciją, apriboja ir varžo skulptorių kūrybinę laisvę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“