2025 m. sausio 16 d. 8. 50 val. Kauno apylinkės teisme, nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, kurioje V. J. kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 1 dalį (dėl smurto ir sveikatos sutrikdymo), įvyko smurto protrūkis, praneša Kauno miesto apylinkės teismas.
Teisėjai su sekretore bandant iš posėdžių salės pasitraukti, pasivijęs teisėją kaltinamasis dar jai smogė kumščiu.
Teisėjai skelbiant nutartį, kuria atmestas kaltinamojo prašymas dėl laikino asmens dokumento grąžinimo, kaltinamasis reagavo agresyviai – paeiliui metė tris kėdes į teisėją.
Vėliau, iškvietus policijos pareigūnus pagalbos mygtuku ir teisėjai su sekretore bandant iš posėdžių salės pasitraukti, pasivijęs teisėją kaltinamasis dar jai smogė kumščiu. Teisėja patyrė sumušimus, ji buvo apžiūrėta į įvykio vietą atvykusių medikų. Įtariamasis sulaikytas konvojaus pareigūnų, kurie gavę pagalbos pranešimą reagavo į iškvietimą.
15min šaltinių teigimu, nuo užpuoliko nukentėjo teisėja Vita Padriezaitė. Ji yra teismo pirmininko pavaduotoja. Prieš ją smurtavo 37 metų Vilmantas Juodelė.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė BNS nurodė, kad pareigūnai asmens atžvilgiu pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir nepagarbos teismui.
Pasak O.Vaitkevičienės, įtariamasis žinomas policijos pareigūnams, jis yra ne Kauno apskrities gyventojas.
Smurtautojas buvo teisiamas už tai, kad būdamas kalėjime sumušė kitą nuteistąjį. Jis šiuo metu buvo laisvėje.
Po šio įvykio teismo pirmininkas Arūnas Purvainis nedelsdamas kreipėsi į prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
A.Purvainis skubiai sušauktoje spaudos konferencijoje sakė, kad šis įvykis sukrėtė visą teisėjų bendruomenę.
Anot jo, teisiamasis tris kartus bandė teisėjai smogti kėde, sulaužė kėdes. O pasivijęs teisėją smogė jai kumščiu. Teisėja patyrė sužalojimų, išgyveno didelį išgąsti, patyrė didelių neigiamų emocijų.
Įtariamasis iš karto po įvykio sulaikytas.
Daugumoje teismų nebudi policija
Teisėjų tarybos pirmininkė Danguolė Bublienė sakė, kad incidentas šokiravo visą teisėjų bendruomenę ir, jos manymu, visuomenę. Jos teigimu, teisėja šiuo metu jaučiasi gerai, jai suteikta medicinos pagalba. Tačiau, D.Bublienės teigimu, toks įvykis yra iššūkis visos teismų sistemos autoritetui ir kelia klausimų dėl saugumo spragų. Jos teigimu, į atsakingas ministerijas kreiptasi dėl galimybės užtikrinti fizinį saugumą, tačiau teigiamų atsakymų nesulaukta.
Anot jos, būtina, kad visuose teismuose budėtų policijos pareigūnai. Šiuo metu jie budi tik keliuose teismuose. D.Bublienės teigimu, buvo paskaičiuota, kiek tai kainuotų, informacija pateikta atsakingoms institucijoms.
Įtariamasis, pasak A.Purvainio, buvo kaltinamas dėl smurto įkalinimo įstaigoje, tačiau šiuo metu buvo laisvėje, todėl teismo salėje buvo be konvojaus palydos. Tai buvo ne teisiamasis posėdis, o tik skelbiamas procesinis dokumentas, todėl teismo salėje nebuvo nei advokato, nei kitų asmenų. Tad vienintelė galimybė teisėjai buvo paspausti pagalbos mygtuką.
„Gerai, kad neturime baisių pasekmių, bet tai rodo, kad būtina susirūpinti saugumo situacija teismuose“, – sakė A.Purvainis.
Pirmieji sureagavo konvojaus pareigūnai, vėliau prisijungė kiti. Papildomai pagalba buvo iškviesta ir telefonu.
Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Nerijus Meilutis taip pat teigia, jog teismuose saugumo nepakanka, todėl, jo nuomone, teismuose turėtų fiziškai budėti policijos pareigūnai. Jis patikslino, kad, kiek žinoma, teisėjai buvo smogta kumščiu į krūtinę, bet jei pavyko pasišalinti į kitą patalpą ir išvengti tolesnio užpuoliko smurto.
A.Purvainis patikslino, kad teisėja medikų buvo apžiūrėta vietoje, jai nereikėjo vykti į gydymo įstaigą. Šiuo metu su ja kalbasi pareigūnai, atliekantys ikiteisminio tyrimo veiksmus.