Lietuvoje skubiosios medicinos licencijos kol kas yra išduotos tik 48 gydytojams, tačiau jau imtasi veiksmų, kad šių specialistų skaičius augtų, tobulinamos sąlygos skubiosios medicinos paslaugoms teikti. Apie šios specializacijos gydytojų kasdienybės iššūkius ir veiklos perspektyvas gegužės 26–27 dienomis Kaune diskutuoja ir Lietuvos bei užsienio šalių medikai.
Skubioji medicina yra nauja besivystanti medicinos sritis Lietuvoje, pirmieji šios srities gydytojai pradėjo dirbti 2018 metais. Gydymo įstaigose, kuriose dar nėra skubiosios medicinos gydytojų, šias funkcijas atlieka kitų profesinių kvalifikacijų gydytojai – chirurgai, traumatologai ir pan. Tačiau, vadovaujantis kitų šalių patirtimi, ir Lietuvoje siekiama, jog skubiosios medicinos pagalbos skyriuose paslaugas teiktų specialiai šiam darbui ruošiami skubiosios medicinos gydytojai, gebantys savarankiškai suteikti plataus spektro būtinąją medicinos pagalbą pacientui.
„Ruošdami asmens sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkos modelį, siekiame visiems Lietuvos gyventojams užtikrinti savalaikes ir kokybiškas skubiosios medicinos pagalbos paslaugas bei sudaryti saugias darbo sąlygas bei galimybę realizuoti savo šiuolaikinius gebėjimus sveikatos priežiūros specialistams“, – sakė konferencijoje „LitSEM202“ dalyvaujantis sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Pastaraisiais metais, bendradarbiaujant su skubiosios medicinos profesionalais, parengta skubiosios medicinos pagalbos organizavimo teisinė bazė: pagrindiniai teisės aktai, nustatantys reikalavimus skubiosios medicinos pagalbos skyrių personalui, jų kvalifikacijos tobulinimui, medicinos priemonėms, patalpoms, kokybės ir efektyvumo vertinimo rodikliai, darbo krūvio nustatymo rekomendacijos.
Siekiant pagerinti skubiosios medicinos pagalbos efektyvumą, kokybę ir saugą, atliepti pacientų ir personalo poreikius, sustiprinti pasirengimą grėsmėms, 2021 metais patvirtinti nauji reikalavimai skubiosios medicinos pagalbos skyrių patalpoms ir teritorijai. Pagal šiuos reikalavimus numatoma 2022–2027 metais modernizuoti skubiosios medicinos pagalbos skyrius iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Kad skubiosios medicinos pagalbos specialistai išlaikytų ir tobulintų savo kompetenciją, planuojama per ateinančius penkerius metus investuoti į jų simuliacinius mokymus teikti pagalbą įvairių kritinių būklių atvejais, siekiant standartizuoti komandos veiksmus ir gydymo taktiką.
Be to, jau kitąmet numatyta perskaičiuoti skubiosios medicinos pagalbos paslaugų kainas bei tobulinti apmokėjimo modelį.