„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 03 13

Kaunietis nepalaidoja tėvo, nes įmonė reikalauja sumokėti už paslaugą, kurios nereikia

Vienas kaunietis pakliuvo į kuriozinę situaciją. Norėdamas urną su artimojo pelenais įdėti į šeimos kapavietėje įrengtą nišą, savivaldybės įmonei „Kapinių priežiūra“ privalo sumokėti 150 eurų mokestį už duobės iškasimą bei užkasimą. Ir nesvarbu, kad kasti nieko nereikia. Įmonės atstovai teisinasi, kad statinys ant šio kapo – nelegalus. O ir tokio įkainio – urnos padėjimo į nišą, nėra numatyta.
Darbai kapinėse
Darbai kapinėse/ Asociatyvi nuotr. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Mano istorija susijusi su po Kauno miesto savivaldybės sparneliu besislepiančia savivaldybės įmone, kuri geba puikia laviruoti tarp biurokratijos ir fenomenalios finansinės schemos, kurios epicentre – žmogaus ir valstybės konfliktas, kada paprastas žmogus, „be švogerių“, turi mokėti arba absurdiškus mokesčius, arba „netepsi – nevažiuosi“.

Kreipiausi į savivaldybės įmonę „Kapinių priežiūra“ dėl leidimo laidoti išdavimo. Kartu su juo privalau sumokėti už duobės iškasimą, kuri ne tik kad nebus kasama, tačiau net ir tokios galimybės nėra. Už šią paslaugą yra imamas 150 eurų mokestis.

Prieš daugelį metų mano šeimos kapavietė Eigulių kapinėse buvo išbetonuota, padarytos betoninės, pilnai užsidengiančios pertvaros. Jos skirtos urnoms padėti. Atsiradus poreikiui, kreipiausi į savivaldybės įmonę „Kapinių priežiūra“ dėl leidimo laidoti išdavimo. Kartu su juo privalau sumokėti už duobės iškasimą, kuri ne tik kad nebus kasama, tačiau net ir tokios galimybės nėra. Už šią paslaugą yra imamas 150 eurų mokestis. Mokestis už nieką, nes jokia paslauga iš „Kapinių priežiūros“ nebus gaunama.

Neretai sklandančios istorijos apie kapaviečių kainas (kyšius direktoriui), panašu, jog yra teisingos, kadangi toks mokestis, mano nuomone, yra vienareikšmiškai apgailėtinas direktoriaus pinigų šauksmas“, – su kuriozine situacija supažindino į 15min besikreipęs Tomas (vardas pakeistas).

Tokios paslaugos nereglamentuoja

Pasak pašnekovo, pradėjęs gilintis, už ką imamas šis mokestis, artimojo netekęs vyras buvo nukreiptas pas įmonės teisininkę. Ji Tomui aiškino, kad „savivaldybė taip liepė“, ir nieko negalima padaryti.

„Tačiau joks oficialus įsakymas, kuris nurodytų, kaip privalo būti elgiamasi tokiu atveju, nebuvo pateiktas. O kai dar pasiūlė duobės, kurios nereikia, papuošimo paslaugą, padėjau telefono ragelį. Kažkoks absurdas“, – teigė skundo autorius.

Kadangi urnos nėra būtina iš karto palaidoti, jis dar nesumokėjo „Kapinių priežiūrai“ 10-ties eurų mokesčio už leidimo laidoti urną suteikimą. Kadangi nesutiko sumokėti už duobės iškasimą bei užkasimą, negaus ir leidimo laidoti.

„Teisininkė aiškino kažką apie įšalą, kad todėl yra didesnė kaina duobės kasimo žiemos laikotarpiu. Mano atveju tai net nėra aktualu, kadangi, kaip minėjau, duobė nebūtų kasama. Toje kapavietėje yra palaidoti mano seneliai, dabar noriu laidoti tėvą. Kapavietės paminklinis monumentas, skirtas urnoms, paruoštas labai seniai. Nuo šiol šioje kapavietėje bus laidojamos tik urnos“, – pabrėžė Tomas.

Statinys yra nelegalus

15min susisiekė su „Kapinių priežiūros“ direktoriumi Ričardu Čėsna. Šis patikino, jog problema jam žinoma. Tiesa, įmonės vadovo teigimu, skundo autorius betoninį statinį kapavietėje įsirengė savavališkai, be jokio leidimo ir projekto, tad ir laidoti jame negali.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kapai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kapai

„Anksčiau leidimų reikėdavo net ir norint valstybinėje žemėje pasistatyti šuns būdą. Tad reikia jų ir šiuo atveju. Tokių nelegalių statinių ant kapaviečių, pastatų iš nežinojimo ar ko kito, yra ir daugiau. Neaplėksi visų kapinių su administracinių nusižengimų protokolais rankose ir nenubausi nelegalių statybų iniciatorių. Vis dėlto, kapinės juk labai jautri vieta, žmonės laidoja čia savo artimuosius. Ir šįkart nesikreipsime į jokius inspektorius, neliepsime nugriauti to statinio. Mes tikrai ne kokie biurokratai. Ką patarsime daryti? Įteisinti jį“, – patikino R.Čėsna.

Pasak įmonės direktoriaus, kuriozinė situacija išties yra susiklosčiusi. Šiuo metu urnas galima įdėti tik į specialiai pastatytus kolumbariumus (Eigulių kapinėse tokio nėra) arba palaidoti kapavietėje, iškasant duobę. Šių paslaugų įkainius yra numačiusi Kauno miesto savivaldybė. Tačiau įkainio, kiek turėtų sumokėti asmuo, norintis urną padėti į kapavietėje įrengtą nišą, niekas nėra numatęs.

„Savivaldybės įmonė negali netaikyti įkainių, o ir neteisė – savavališkas statinys, nepagimdo teisės. Išvengti laidojimo paslaugos teikimo nepavyks. Jei nebūtų statinio, juk reiktų kasti ir užkasti. Supraskite, negalime kitaip apmokestinti, tik kaip prašyti susimokėti už numatytą duobės iškasimą ir užkasimą. Ir mokėti tam žmogui reikia ne 150, o 125 eurus.

Urnų padėjimo į nišas poreikis išties auga, tad kreipsimės į savivaldybę, jog ši numatytų šios papildomos paslaugos įkainį. Nežinau, kada tiksliai jis atsiras, gal iki artimiausio savivaldybės tarybos posėdžio nespėsime visko suruošti. Urnos padėjimo į nišą mokestis tikrai būtų mažesnis“, – patikino „Kapinių priežiūros“ direktorius.

Jo teigimu, egzistuoja projektas, kuriuo numatoma naikinti tam tikrus laidojimo paslaugų įkainius, nes įmonė neteikia jais apibrėžtų paslaugų.

Pasak R.Čėsnos, 2015 m. pabaigoje urnos laidojimas sudarė 15 proc. visų laidojimų. Šiemet šis skaičius artėja prie 50 proc., tad urnų laidojimas itin populiarėja. Dėl to būtina suteikti galimybę žmonėms susimokėti už urnos laidojimą padedant į nišą, o ne tik kolumbariumą ar užkasant į žemę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“