2018 11 29

Kauno klinikose atliekamos seilių liaukų ir jų latakų operacijos

Kauno klinikose nuo šio rudens atliekamos modernios seilių liaukų ir jų latakų operacijos. Sialoendoskopija – tai intervencija, užtikrinanti seilių liaukų ir jų latakų ligų diagnostiką ir gydymą minimaliai invaziniu būdu. Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos chirurgai nuo šiol be didelių pjūvių gali išsaugoti ne tik seilių liaukas, bet ir atkurti jų funkcijas.
Kauno klinikose atliekamos seilių liaukų ir jų latakų operacijos
Kauno klinikose atliekamos seilių liaukų ir jų latakų operacijos / Kauno klinikų nuotr.

Žiniasklaidai išplatintame pranešime rašoma, kad sialoendoskopija gali būti taikoma pacientams su seilių liaukų ir latakų akmenlige, kenčiant dėl latakų susiaurėjimo, užsitęsusio skausmingo patinimo, uždegimo, liaukų padidėjimo arba sumažėjimo, taip pat pacientams, sergantiems autoimuninėmis ligomis, kuomet yra nepakankama seilių liaukų produkcija. „Kiek tiksliai tokių pacientų yra Lietuvoje, kol kas sunku pasakyti, tačiau spėjama, kad apie 1 proc. šalies populiacijos, – apie atliekamų operacijų dažnumą kalba Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovas prof. Virgilijus Ulozas. – Dažnai pats sutrikimas nėra nustatomas, todėl pacientai negauna reikiamo gydymo.“ Sialoendoskopija Šveicarijoje per metus atliekama apie 8 tūkst. pacientų, o Didžiojoje Britanijoje – apie 4 tūkst.

„Anksčiau seilių liaukos ir jų latakai buvo gydomi chirurginiu būdu. Tačiau toks gydymo metodas turi didesnę komplikacijų tikimybę – galima pažeisti veido nervą, kraujagysles, po operacijos paliekamas randas kakle, – pasakojo pirmąsias operacijas Kaune atlikusi Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoja Nora Ulozaitė-Stanienė. – Be to, pašalinus seilių liaukas, pacientas turi mažiau seilių arba jos visai nebegaminamos – burna tampa visiškai sausa. Tuomet atsiranda nemalonus ir erzinantis pojūtis burnoje, skausmas, atsiranda mitybos, kalbos sutrikimų, gali prasidėti įvairūs gleivinės uždegimai, dėl kurių skiriamas antibiotikų kursas.“

Naujasis metodas – minimaliai invazinis. Latake esantis akmuo pašalinimas natūraliomis angomis endoskopo ir instrumentų pagalba, neatliekant pjūvio. Taip išsaugoma liauka, atkuriama jos funkcija, žmogui grąžinama gyvenimo kokybė. Procedūros metu galima praplėsti seilių latakus, pravalant juos ir suleidžiant steroidų injekciją. Reikiamą medicininę techniką šioms procedūroms Kauno klinikos įsigijo maždaug prieš pusmetį.

„Džiaugiamės, kad pagaliau šis modernus gydymo metodas taikomas ir Lietuvoje, – sako prof. Virgilijus Ulozas. – Sialoedoskopija Kauno klinikose atliekama integruotoje operacinėje, kurioje kokybiški endoskopiniai vaizdai matomi didelės raiškos ekranuose, jie gali būti transliuojami į mokymo kabinetus, vaizdinė medžiaga sisteminama ir archyvuojama. Šioje operacinėje sialoendoskpopija gali būti derinama su kitomis integruotomis moderniomis technologijomis, efektyviai panaudojant jų galimybes.“

Pirmąsias procedūras Kauno klinikų Integruotoje operacinėje atliko gydytoja otorinolaringologė N.Ulozaitė-Stanienė ir doc. Vykantas Liutkevičius. Gydymo metodikos gydytoja N.Ulozaitė-Stanienė mokėsi Ženevoje (Šveicarija).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis