Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 07 20

Kauno klinikose onkologine liga sergančiai 14-metei atlikta reta operacija: galės susilaukti vaikų

Vaisingumo išsaugojimas – viena iš problemų, su kuriomis susiduria sunkiomis, dažniausiai onkologinėmis ligomis sergantys žmonės. Reprodukcinės galimybės sumažėja ne dėl pačios ligos, tačiau dėl taikomo agresyvaus gydymo. Tačiau ne tik suaugusieji – problemų dėl vaisingumo ateityje gali turėti ir onkologine liga sergantys vaikai.
Kauno klinikose atlikta reta vaisingumo išsaugojimo operacija
Kauno klinikose atlikta reta vaisingumo išsaugojimo operacija / 123RF.com ir Eriko Ovčarenko (BNS) nuotr.

Kauno klinikų Reprodukcinės medicinos centro vadovė gydytoja doc. dr. Eglė Drejerienė sako, kad medicina siūlo galimybę vaisingumą išsaugoti. Ne tik suaugusiems, tačiau ir vaikams – centre jau atliktos trys operacijos paauglėms.

Nauja technologija

Prieš kelias savaites Kauno klinikose specialistai atliko retą operaciją – paimtas ir užšaldytas 14 metų paauglės kiaušidžių audinys. Tai tik trečia panaši operacija Kaune – prieš tai buvo užšaldyti dviejų 16-mečių kiaušidžių audiniai.

Centro vadovė gydytoja doc. dr. E.Drejerienė pažymi, kad panašios operacijos dažniau atliekamos suaugusiems žmonėms, tačiau Lietuvoje jos pradėtos daryti ir vaikams. Tai – pakankamai nauja technologija ir pasaulyje.

Panašios operacijos dažniau atliekamos suaugusiems žmonėms, tačiau Lietuvoje jos pradėtos daryti ir vaikams.

Vaisingumo išsaugojimas, sako medikė, aktualus visiems jauniems reprodukcinio amžiaus žmonėms – tiems, kurie po sunkios ligos gydymo ateityje planuoja susilaukti vaikų.

Šiuolaikinė medicina jau siūlo modernius vaisingumo išsaugojimo metodus – suaugusiems žmonėms gali būti šaldomi Kiaušialąstės ir kiaušidžių audinys, kuriami embrionai, kurie saugomi lytinių ląstelių ir audinių banke, taip pat lytiškai brandiems jaunuoliams ir vyrams siūloma saugoti ejakuliatą.

Lytinės brandos dar nesulaukusioms mergaitėms vaisingumą galima išsaugoti kol kas vieninteliu keliu – užšaldant kiaušidžių audinį. Tuo tarpu lytinės brandos nepasiekusiems berniukams kol kas tokios galimybės nėra – pasaulyje dar tik vyksta eksperimentiniai bandymai.

Audinys paimamas operacijos metu

E.Drejerienė sako, kad 14-metės kiaušidžių audinys išsaugotas po pokalbio su jos tėvais, taip pat po medikų konsiliumo priimto sprendimo. Tai – jauniausia Reprodukcinės medicinos centro pacientė.

„Ši mergaitė gydosi nuo onkologinės ligos ir prognozės – geros. Apskritai, apie 80 proc. onkologinėmis ligomis sergančių vaikų išgyja.

Tačiau dėl sudėtingo gydymo, chemoterapijos paveikiamas kiaušidės audinys ir jis neatsigauna, nebefunkcionuoja, o tai reiškia, kad vėliau mergina negalės turėti vaikų“, – kalbėjo pašnekovė.

Būdas išsaugoti vaisingumą – šaldyti kiaušidžių audinį, kurį vėliau galima transplantuoti atgal: „Galima tikėtis, kad jis prigis ir funkcionuos. Kiaušidžių audinys yra paimamas operacijos metu.

Kiaušidžių audinio saugojimas yra nauja technologija visame pasaulyje, o po kiaušidžių audinio autotransplantacijos pasaulyje yra gimę apie 200 vaikų“, – teigė E.Drejerienė.

Tai, anot medikės, svarbu – po sunkios ligos pasveikusios mergaitės, sulaukusios brandos, gali turėti vaikų – joms transplantuojamas jų pačių užšaldytas audinys.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Eglė Drejerienė
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Eglė Drejerienė

Anksčiau procedūros nebuvo galimos

Nors Kaune 14-metė kol kas yra jauniausia pacientė, kiaušidės audinių išsaugojimas galimas net ir kūdikystėje.

„Problema yra tai, kad viskas remiasi į tradicijas ir valstybės reguliavimą. Iki pernai metų liepos mėnesio tokios vaisingumo išsaugojimo procedūros Lietuvoje galėjo būti atliekamos tik nuo 14 metų vaikams – tiems, kurie patys gali sudaryti sutartį su lytinių ląstelių ir audinių banku.

Iki to laiko nei tėvai, nei vaikų atstovai sudaryti tokios sutarties negalėjo, procedūros vaikams ir paaugliams Lietuvoje nebuvo galimos“, – sakė E.Drejerienė.

Pasaulyje kiaušidžių audinio šaldymo technologija populiarėja pastarąjį dešimtmetį. Tačiau atsirado ji gerokai anksčiau ir pirmasis vaikas po atšildyto kiaušidžių audinio autotransplantacijos moteriai, gydytai dėl kraujo onkologinės ligos, gimė 2004 metais.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Reprodukcinės medicinos centras
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Reprodukcinės medicinos centras

Tobulinamos vaisingumo išsaugojimo procedūros

Pasak pašnekovės, siekis išsaugoti galimybę susilaukti vaikų pasaulyje skatina tobulinti vaisingumo išsaugojimo procedūras – ieškoti naujų, modernių metodų bei spręsti šią problemą ne tik vaistais.

„Vaisingumo išsaugojimu vadinami gydymo metodai arba procedūros, kurie padeda išsaugoti lytinių ląstelių arba reprodukcinių audinių funkcijas. Tai reprodukcinės medicinos sritis, suteikianti viltį susilaukti vaikų išsekus fiziologinėms galimybėms.

Šaldymas – tai ląstelių ar audinių aušinimas iki labai žemos temperatūros.

Modernūs vaisingumo išsaugojimo metodai neatsiejami nuo kokybiškos lytinių ląstelių ir reprodukcinių audinių banko veiklos ir efektyvios reprodukcinių ląstelių bei audinių šaldymo programos.

Šaldymas – tai ląstelių ar audinių aušinimas iki labai žemos temperatūros, minus 196 laipsnių temperatūros, siekiant išsaugoti jų gyvybingumą ateičiai“, – kalbėjo medikė.

Kauno klinikų Reprodukcinės medicinos centre ląstelės yra užšaldytos ir lytinės brandos sulaukusioms pacientėms.

Prieš pradėdami atlikti šias procedūras, Kauno medikai žinias gilino Belgijoje. „Tam, kad užšaldytume audinį, mes turime pasiruošti. Tai nėra atliekama bet kurioje ligoninėje.

Du mūsų kolegos vyko į Belgijoje esantį vaisingumo išsaugojimo centrą. Iš viso vyko apie dešimt žmonių iš visos Europos“, – pasakojo E.Drejerienė.

123RF.com nuotr./Kūdikis
123RF.com nuotr./Kūdikis

Dėmesys – ne tik ligų gydymui

E.Drejerienė sako, kad susirgus onkologine ar kita sudėtinga liga medikų dėmesys paprastai fokusuojamas tos ligos gydymui – kalbant tiek apie vaikus, tiek apie jau suaugusius žmones.

Tačiau, teigia gydytoja, svarbu kalbėti ir apie tai, kokia žmogaus gyvenimo kokybė bus pasveikus po onkologinės ligos.

Pastarąjį dešimtmetį gausėja mokslinės informacijos apie sunkių ligų ir agresyvių gydymo metodų, tokių kaip chemoterapija ar spindulinis gydymas, įtaką reprodukcinių organų funkcijai ir vaisingumui.

„Skiriami cheminiai vaistai, radiacija, spinduliai – tai paveikia reprodukcinius audinius ir kartais jie neatsigauna, nefunkcionuoja. Tiek suaugusiems žmonėms, tiek vaikams yra galimybė išsaugoti išsaugoti lytines ląsteles ir reprodukcinius audinius lytinių ląstelių ir reprodukcinių audinių banke.

Vėliau audinius galima transplantuoti atgal tikintis jų funkcijos atsistatymo, o atšildytas lytines ląsteles galima panaudoti pagalbinio apvaisinimo procedūroms“, – kalbėjo E.Drejerienė.

Tiek suaugusiems žmonėms, tiek vaikams yra galimybė išsaugoti išsaugoti lytines ląsteles ir reprodukcinius audinius.

Tiesa, šių paslaugų nekompensuoja valstybė, todėl už tai tenka mokėti patiems.

Kiaušidžių audinio šaldymas kainuoja 373 eurus, moteriškųjų lytinių ląstelių (kiaušialąsčių ) šaldymas – 386 eurus, ejakuliato šaldymas – 68 eurus.

Visų šaldytų mėginių saugojimas lytinių ląstelių ir reprodukcinių audinių banke – 28,90 eurų mėnesiui.

Galimybė susilaukti vaikų – vienas iš svarbiausių dalykų

Vaisingumas – viena iš problemų, su kuriomis apskritai susiduria poros.

„Negalėjimas susilaukti vaikų žmogui sukelia didelį stresą ir yra vienas iš gyvenimo kokybės rodiklių. Susilaukti vaikų mūsų visuomenėje yra tarsi savaime suprantama ir jei žmonės neturi vaikų – jie nejaučia komforto.

Nevaisingumo problema kaip didelį stresą sukeliantis reiškinys minima jau Senajame testamente, kur pasakojamos trijų vienos šeimos kartų moterų – Saros, Rebekos ir Rachelės – nevaisingumo istorijos.

Išsivysčiusiame pasaulyje su vaisingumo sutrikimu susiduria kas šešta pora. 50 proc. moterų ir 15 proc. vyrų nevaisingumą laiko didžiausia gyvenimo krize, kuri nėra trumpalaikė. Ji gali trukti mėnesius, metus ar visą gyvenimą. Todėl ši problema nėra netektis, kuri su laiku praeina, stresas gali būti ilgalaikis. Tai trikdo gyvenimo kokybę“, – kalbėjo gydytoja.

Todėl, sako E.Drejerienė, tokioms šeimoms labai svarbu tai, kad medicinoje atsiranda metodai, technologijos, galintys jiems padėti.

Kiaušidžių audinių arba kiaušialąsčių užšaldymas – viena iš moderniausių galimybių: „Jauniausia pacientė Europoje, kuriai tai yra padaryta – trijų mėnesių.“

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Reprodukcinės medicinos centras
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Reprodukcinės medicinos centras

Prieš gydymą kviečia konsultuotis

Galimybė išsaugoti vaisingumą kol kas sudėtinga lytinės brandos nesulaukusiems berniukams. Šiuo metu pasaulio mokslininkai dar ieško sprendimų ir vyksta nebrandaus sėklidžių audinio užšaldymo bandymai.

Tačiau lytinės brandos sulaukusiems jaunuoliams bei vyrams padėti galima – užšaldant spermą.

„Mes labai norime, kad mus išgirstų tiek suaugusiųjų, tiek vaikų onkologai, šeimos gydytojai – kad jaunus žmones, susirgusius onkologine liga, atsiųstų konsultuotis ir pas mus.

Tokia galimybė visų pirma aktuali reprodukcinio amžiaus žmonėms, o taip pat ir vaikams. Juk onkologinės ligos diagnozuojamos ir ankstyvoje vaikystėje, ir kūdikystėje“, – sakė pašnekovė.

E.Drejerienės nuomone, su tokiais pacientais turėtų dirbti skirtingos medikų komandos: viena – gydanti ligą, kita – vaisingumo išsaugojimo, o taip pat reiktų ir psichologo konsultacijos: „Kol kas dar šios schemos nėra, bet aš manau, kad mes po truputį pradėsime ją įgyvendinti.“

Gydymas, galintis pažeisti reprodukcinę funkciją, skiriamas ne tik sergantiems onkologinėmis ligomis, bet ir kitomis, tokioms kaip sisteminė raudonoji vilkligė, talasemija ir pan.

123RF.com nuotr./Naujagimis
123RF.com nuotr./Naujagimis

Vaisingumo išsaugojimas – ir dėl socialinių priežasčių

E.Drejerienė pastebi, kad pastaruoju metu pasaulyje populiarėja vaisingumo išsaugojimas ir dėl socialinių priežasčių – ne tik dėl ligų.

„Yra nustatyta, kad moters vaisingumo galimybės pradeda silpnėti nuo 32 metų amžiaus ir įsibėgėja 35-aisiais gyvenimo metais. Nuo 37-erių metų šis procesas ypač greitas. Todėl jei nėra sukurti stabilūs santykiai, nėra partnerio optimalaus vaisingumo laikotarpiu arba moteris planuojama karjerą – motinystė atidedama.

Tada moteris gali užsišaldyti savo lytines ląsteles, kad vėliau galėtų jomis pasinaudoti“, – kalbėjo medikė.

Dar vienas iš vaisingumo išsaugojimo būdų – embrionų šaldymas, tačiau tą pagal Lietuvoje galiojančios teisės aktus tai gali daryti tik susituokusios poros.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?