Istorinės sostinės pėdsakai itin ryškūs Kauno Naujamiesčio architektūroje. Specialistų teigimu, Laikinąją sostinę galima tituluoti Lietuvos modernios architektūros sostine, kurios pastatai ir jų kompleksai neatsilieka nuo to meto Vakarų Europos modernistinių tendencijų.
Ypatingą dėmesį specialistai atkreipia į unikalų, iki mūsų laikų išlikusį, industrinės architektūros paveldą. Vadinamoje Karmelitų teritorijoje įsikūrė reikšmingiausi to meto pramonės objektai tarp kurių ir Kauno pieno centras.
Pieno centro pastatų kompleksą specialistai vienareikšmiškai vertina kaip vertingiausią iki šių laikų išlikusių modernios industrinės architektūros paminklą ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje.
Tai unikalus projektas, prie kurio dirbo trys žymiausi to meto architektai: Vytautas Landsbergis-Žemkalnis, Jonas Kova-Kovalskis bei Bronius Elsbergas.
Prieš šešerius metus gamykla išsikėlė iš Kauno centro ir šurmulys istorinių pastatų komplekse prie pat naujojo M.K.Čiurlionio tilto per Nemuną kuriam laikui nutilo.
Vieta
Permainos į 1,26 hektarų ploto sklypą Karaliaus Mindaugo prospekto, Kaunakiemio ir Prietilčio gatvių apsuptyje atėjo tuomet, kai juo susidomėjo bendrovė „Jungtiniai projektai“, loftų idėjos pradininkė Lietuvoje.
Išsiaiškinę šiuolaikinių miestiečių reikmes ir remdamiesi Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų bei Skandinavijos šalių loftų vystytojų patirtimi, UAB „Jungtiniai projektai“ sukūrė ne vieną kokybišką projektą industrinėse Vilniaus erdvėse.
Būstas
Šimtas 20 – 30 kv.m. ploto butų viename pastatų bus įrengta jau pirmajame komplekso rekonstrukcijos etape.
Kitame keturių aukštų pastate su mansarda planuojami didesni, apie 50 kv. m. ploto butai.
Trečiasis pastatas, esantis Prietilčio gatvės pusėje, bus suskirstytas į dešimt kotedžų per du aukštus po 80 kv. m. Juos patogiai galima pritaikyti ir komercijai.
Į Kultūros vertybių registrą įtrauktų statinių fasadai keisis nežymiai, išsaugoti liks vietos istoriją ir dvasią atspindintys akcentai, tačiau modernūs šiuolaikinių architektų sprendimai bus pritaikyti įrengiant bendrąsias erdves, rekonstruojant stogą.
Projekto pabaigoje į gyvenamąsias erdves bus rekonstruotas komplekso perlas – architekto V.Landsbergio-Žemkalnio suprojektuotas 1933-ųjų statybos administracinis pastatas su vaizdu į Nemuną.