„Rašau jums Seniavos kaimo gyventojų vardu. Mums vandenį tiekia „Kauno vandenys“. Jau antra savaitė gyventojai negali nusiprausti duše, nuprausti vaikų ir nuleisti vandenį tualete. Vanduo ne piko metu vos varva. Su šia problema jau dvi savaitės gyvena Narsiečių, Laurų, Laimės, Samanų gatvių kvartalai.
Kiek teko kalbėti su kaimynais, atsakymai iš mums vandenį tiekiančios įmonės kelia juoką: „palaukit lietaus“, „susilaikykit nuo vejos laistymo“. Nors laistyti nėra kuo. Liūties sulaukėme praėjusį savaitgalį, tačiau situacija nepasikeitė. Atvirai sakant, niekas ir nesitikėjo, kad liūtis išgelbės mūsų kvartalus. Manome, kad karštais orais „Kauno vandenys“ tiesiog pridengia gilesnę, su infrastruktūra susijusią problemą“, – dar prieš ilgąjį savaitgalį problemą 15min redakcijai išdėstė Tautvydas.
Pasak jo, „Kauno vandenys“ nesuvaldė situacijos. Vyro įsitikinimu, įmonės atstovai turėtų daugiau komunikuoti su vartotojais ir informuoti apie numatytus planus problemai spręsti.
„Pasakymas „palaukite lietaus“ nėra tinkamas atsakymas ir sprendimo būdas XXI amžiuje“, – pyko skundo autorius, pabrėžęs, kad su problema susidūrė apie 100 jaunų šeimų su vaikais.
Prakalbo apie galimus nelegalius vartotojus
Pirmasis į 15min užduotus klausimus dar birželio 19 d. atsakė Kauno rajono savivaldybės atstovas. Pasak mero patarėjo Edmundo Mališausko, vandens tiekėjai aiškina, kad vandens spaudimas minimoje gyvenvietėje yra geras, bet keliose gatvėse vanduo vis tiek nebėga, ypač viršutiniuose aukštuose. Netgi kilo įtarimai, kad daug vartotojų prie vandens tiekimo sistemos yra prisijungę nelegaliai.
„Be to, toje zonoje yra nemažai ir privačių vandenviečių. Ieškoma priežasčių, užsiminta apie sužiedinimą. Jei situacija nepasikeis, kitos savaitės pradžioje (šiomis dienomis – aut. past.) rengsime pasitarimą su „Kauno vandenų“ atstovais“, – prieš ilgąjį savaitgalį teigė Kauno rajono savivaldybės atstovas.
Kauno rajono gyventojus aptarnauja du tiekėjai: Kauno rajono savivaldybės įmonė „Giraitės vandenys“ ir Kauno miesto savivaldybės įmonė „Kauno vandenys“.
„Giraitės vandenys“ siūlo parduoti vandenį
„Giraitės vandenų“ atstovas Gitis Urbelis tikino, kad ši įmonė aptarnauja 85 gyvenvietes, geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugomis naudojasi maždaug 45 tūkst. gyventojų. „Giraitės vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį ir tvarko nuotekas maždaug 90 proc. Kauno rajono savivaldybės teritorijos: Alšėnų, Babtų, Batniavos, Čekiškės, Ežerėlio, dalyje Domeikavos, Ringaudų ir Garliavos apylinkių seniūnijų, Karmėlavos, Kulautuvos, Lapių, Linksmakalnio, Neveronių, Raudondvario, Samylų, Taurakiemio, Užliedžių, Vandžiogalos, Vilkijos, Vilkijos apylinkių ir Zapyškio seniūnijose.
Šiuo metu bendrovė eksploatuoja 69 vandenvietes, 140 artezinių gręžinių, 26 nuotekų valymo įrenginius, 85 nuotekų siurblines, 39 geriamojo vandens gerinimo stotis. 2018 m. buvo išgauta 1 mln. 384 tūkst. kub. m geriamojo vandens, surinkta ir išvalyta 1 mln. 144 tūkst. kub. m nuotekų.
Pasak Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vyriausiosios specialistės, vykdančios skyriaus vedėjos funkcijas, Jurgitos Rakauskaitės, siekiant padidinti vandens išteklius ir pagerinti geriamojo vandens tiekimą šiais metais jau išgręžti ir dar planuojama išgręžti artezinius gręžinius Margininkuose, Giraitėje, Užliedžiuose, Lapėse. Rekonstruotos vandentiekio trasos ir padidintas jų pralaidumas Šlienavos ir Žiegždrių kaimuose. Giraitėje, siekiant padidinti vandens slėgį, šiuo metu įrenginėjama nauja vandentiekio trasa Radastų g.
Birželio mėnesį skundų iš „Giraitės vandenų“ aptarnaujamos teritorijos gyventojų Kauno rajono savivaldybė tikina negavusi.
Birželio mėnesį skundų iš „Giraitės vandenų“ aptarnaujamos teritorijos gyventojų Kauno rajono savivaldybė tikina negavusi. Kauno rajone, kur vartotojams vandenį tiekia „Giraitės vandenys“, didelių problemų dėl geriamojo vandens tiekimo iš viso šiais metais nebuvo. Daugiausia skundžiasi „Kauno vandenų“ bendrovės klientai. Ši įmonė aptarnauja keletą didesnių gyvenviečių ir teikia paslaugas dalyje Domeikavos, Ringaudų, Alšėnų, Garliavos bei Garliavos apylinkių seniūnijų.
Pasak G.Urbelio, „Giraitės vandenys“ turi pakankamai kokybiško vandens, kurį galėtų parduoti „Kauno vandenims“, tereikia aptarti techninius klausimus bei priimti politinius sprendimus.
Intensyviai ieško problemos šaknų
„Kauno vandenų“ įmonės Administracijos ir bendrųjų reikalų direktorius Ramūnas Šulskus dar birželio 20 d. 15min žurnalistei pripažino, kad problema Seniavos kaime išties egzistuoja. Tačiau ji nepriminė jam vandens trūkumo problemos Kauno mieste – tai lokalus gedimas.
„Anksčiau problemos šioje gyvenvietėje nebuvo. Todėl ir tikėtinas nutekėjimas. Nėra taip, kad visai ten vandens nebūtų. Periodais sumažėja slėgis. Ir taip jau keletą savaičių. Valdome situaciją. Avarinė tarnyba važiavo – pristatė žmonėms vandens. Bet suprantame, kad tai – ne sprendimas. Aplink visur spaudimas geras. Mūsų specialistai ten dirba, ieško priežasties. Uždarinėja atskiromis atkarpomis, žiūri, kur problema pasireiškia. Ar tai trūkimas, ar sėmimas, ar kas atsisukę.
Techniniai sprendimai apgalvojami – norima iš kitos pusės padaryti padavimą vandens. Svarstome vykdyti sužiedinimą. Neatsitrauksim, kol nebus sutvarkyta. Nėra didelio masto problema, kuriai reiktų didžiulių investicijų“, – dar prieš ilgąjį savaitgalį teigė R.Šulskus, patikinęs, kad atstatyti vandens tiekimą šioje teritorijoje – „Kauno vandenų“ pirmaeilis uždavinys.
„Giraitės vandenų“ pasiūlymas pirkti iš jų vandenį R.Šulskui pasirodė juokingas – vandens „Kauno vandenims“ netrūksta.
Kažkas užsuko sklendes
Birželio 25 d. R.Šulskus informavo, kad problemos priežastys buvo atrastos: privataus namo teritorijoje, kuri vystyta privačių vystytojų, šulinyje buvo prisuktos sklendės.
„Sklendės neplombuotos, negalime garantuoti už visus, kas kur įlips ir prisuks. Taigi tai nebuvo mūsų kaltė. Kas ir dėl ko prisuko tas tris sklendes, neaišku. Atliekame vidinį tyrimą. Ieškome, kas gadino mūsų įvaizdį bei reputaciją. Čiaupas buvo beveik užsuktas. Tariamės su teisininkais, ką darysim, atradę kaltąjį. Kai kurie vartotojai juk nuostolių reikalauja“, – patikino „Kauno vandenų“ atstovas.
Paklaustas, kur Kauno rajone dar susiduriama su vandens tiekimo infrastruktūros problemomis, jis įvardijo vienintelę Mastaičių gyvenvietę. Ten taip pat jaučiamas menkas vandens slėgis.
„Kai perdavė aptarnavimą mums Kauno rajono savivaldybė, kokią infrastruktūrą gavome, tokią gavome. Nuo pavasario yra suplanuota ir rugpjūtį bus papildomai įrenginėjama siurblinė, tam, kad pakeltume vandens, tiekiamo Mastaičių gyventojams, slėgį. Lokali problema.
Suprantama, ne guminiai tie vamzdžiai. Jei vienu metu visi atidarome čiaupus, natūralu, kad slėgis krinta. Fizika tokia. Negalime resursų skaičiuoti taip, kad užtikrintume tiekimą, kai visi vienu metu pasileis vandenį maksimaliai. Todėl ir apeliavome į gyventojų sąmoningumą“, – paaiškino R.Šulskus.
„Kauno vandenų“ vadovas taip pat pasakojo, kad ateityje rengiamasi rekonstruoti Dainavos, Eigulių ir kitas vandenvietes, skirti daugiau dėmesio vandens gerinimo įrenginiams, todėl turėtų pagerėti ir Domeikavos gyventojams tiekiamo vandens kokybė.
Įmonė taip pat planuoja prijungti Biruliškių gyvenvietę, jau rengiamas techninis projektas.