Į 15min.lt redakciją kreipėsi netoliese gyvenantis Saulius, kuris pasakojo pirmadienį apie pusiaudienį užsuko pažiūrėti kaip tvarkomasi kiaulidėse, su kurių savininkais vietos gyventojais teismuose bylinėjasi jau daug metų.
„Nepatikėjome išvydę kiaules tiesiog sumestas į konteinerį. Jos skleidė didelę smarvę. Bandėme prisiskambinti įvairioms tarnyboms, tačiau buvo pietų metas ir niekas nekėlė ragelio. „Vyčios“ vadovai aiškino, kad kiaulės laiku neišvežtos, nes neatvažiavo automobilis iš Rietavo („Rietavo veterinarinė sanitarija“ – vienintelė įmonė Lietuvoje, utilizuojanti gyvūninės kilmės atliekas, – red. past.)“, – pasakojo Kauno rajono gyventojas.
Jis iškvietė policiją, kuri neleido įmonės darbuotojams skubiai įvežti konteinerių į fermos vidų. Tačiau atvykus Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriams, kiaulių jau nebebuvo.
„Gavę pranešimą atvykome, tačiau kiaulių jau nebuvo. Žinoma, tai netoleruotina, kai matomos gaišenos. Vaizdas tikrai neestetiškas. Šiuo metu yra šilta, todėl jo pradėjo „pūstis“, atidarė dangčius“, – aiškino vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Ramūnas Jucevičius.
Jo teigimu, „Rietavo veterinarinė sanitarijos“ automobilis nevažiuoja į įmonių, iš kurių išveža gaišenas, teritorijas dėl sanitarinių reikalavimų, todėl kritusius gyvūnus reikia konteineriuose išvežti už teritorijos ribų. Galbūt, kiaulės krito savaitgalį, todėl tranpsortas neatvyko laikus.
„Išsikviesime kiaulių fermų komplekso vadovus pasiaiškinti. Jie gali būti įspėti arba skirta piniginė bauda. Tikimės, kad tai bus jiems labai gera pamoka ir ateityje tokių dalykų daugiau nepasikartos. Jie už teritorijos kritusias kiaules gali išvežti tik atvykus automobiliui“, – sakė R.Jucevičius.
Papildyta 16.05 val.: Bendruomenės ir verslininkų kova
Netoli Rokų esančio Patalmušėlio ir kitų aplinkinių kaimų ir miestelių gyventojai prieš keletą metų kreipėsi į teismą, nes daugiau nebegalėjo apsikęsti iš kiaulių fermų sklindančio dvoko, užteršto vandens šuliniuose. Žmonių teigimu, „Vyčia“ augina daugiau kiaulių nei leistina, todėl visos problemos ir kyla. „Jie turi patvirtinti sanitarinės apsaugos zonas. Iki artimiausių namų turi būti 1500 metrų atstumas, o vos pusšimtis metrų tėra“, – reikalauja Patalmušėlio bendruomenė.
„Vyčia“ ginasi, kad fermų kompleksas iškilo dar 1976 m., tuomet ir buvo patvirtintos sanitarinės apsaugos zonos.
Su verslininkais kovojančiais kauniečiais solidarizuojasi ir su tokiomis pačiomis problemomis susiduriantys Šiaulių ir Radviliškio rajonų gyventojai.
Papildyta 16.37 val.: Audra vandens stiklinėje?
“Iš nieko padarytas šou. Po kilusios kiaulių maro epidemijos nebeleidžiama „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ automobiliui įvažiuoti į įmonių teritorijų. Todėl mes privalome konteineriuose esančias kritusias kiaules, atvažiavus Rietavo automobiliui, išvežti už įmonės teritorijos.
Šiandien su vietos bendruomenės atstovais buvome susitikę teisme. Po jo žmonės važiavo pro įmonę ir pamatę tokį vaizdą puolė fotografuoti, filmuoti viską. Dar neišsiaiškinau, ar tai dėl per didelio uolumo mūsų darbuotojas per anksti išvežė už įmonės teritorijos kiaules, ar vėlavo Rietavo automobilis. Tuo metu sutapo, kad vienas konteineris nuvirto, prireikė keltuvo jį vėl pastatyti. Viskas buvo sutvarkyta per 15 minučių, o jei viską stebėję žmonės nebūtų trukdę, būtų užtekę ir 10 minučių. Sukelta didelė audra vandens stiklinėje“, – lygioje vietoje kilusiu triukšmu stebėjosi bendrovės „Vyčia“ konsultantas Aivaras Urba.
Jis pripažįsta, kad šioje situacija yra darbuotojo kaltė ir jam gali būti pareikštas papeikimas. Bendrovės atstovo teigimu, šiuo metu „Vyčia“ fermų komplekse yra apie 6 tūkst. kiaulių.