Praėjusios savaitės pabaigoje Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius kartu su kelių ekologinių ūkių savininkais Kauno valdžios atstovams pristatė idėją Rotušės aikštėje įsteigti ekologinį turgelį. Ūkininkai pageidavo, kad turgavietė būtų įkurta šalia Motiejaus Valančiaus paminklo ir veiktų šeštadieniais arba sekmadieniais, nuo 7 iki 16 val.
„Svečius priėmęs Kauno miesto meras Rimantas Mikaitis ir patys svečiai iš Vilniaus išsakė panašias nuomones, kad šis turgelis turėtų būti autentiškas – atspindėti Lietuvos ūkininkavimo tradicijas tiek architektūrine, tiek verslumo prasme“, – rašoma Kauno savivaldybės viešųjų ryšių specialistų išplatintame pranešime.
„Ūkininkų siūlymas buvo pradėti prekiauti nuo 7 val. ryto ir baigti apie 16 val. Tai, man atrodo, šiek tiek ilgokai. Jei turgelyje būtų prekiaujama iki kokios 13 val., tai tuo laiku jis tikrai galėtų vykti. Manau, kad jis startuoti galėtų jau nuo rugsėjo. Pasižiūrėsime, kaip viskas atrodys realybėje“, – dėstė ministro K.Starkevičiaus ir ūkininkų idėjai žalią šviesą uždegęs meras R.Mikaitis.
Yra ir kitų vietų
Idėją dalį Rotušės aikštės paversti turgumi supeikė ne tik Senamiesčio bendruomenės vadovai, tačiau ir kai kurie miesto valdžios atstovai. Kauno vicemeras Povilas Mačiulis įsitikinęs, kad Rotušės aikštės negalima pristatyti kaip kaimiškų produktų pirkimo vietos.
„Rotušės aikštė visiškai netinka tokiai veiklai. Ši aikštė turi turėti savo identitetą. Ji turėtų būti skirta prestižiniams kultūros renginiams, miesto šventėms. Paskutiniu metu aš pastebiu tendenciją, kad viską, net ir mažiausius renginius, bandoma kišti į Rotušės aikštę. Kaune mes turime labai daug vietų, kurios yra neišnaudotos ir galėtų būti pritaikytos Rotušės aikštei nederančioms veikloms“, – savo nuomonę dėstė politikas.
Kaimiškiems reikalams – atokesnės vietos
Pasak P.Mačiulio, ūkininkų turgelis galėtų būti įkurtas šalia Šv.Gertrūdos ir Birštono sankryžos esančioje Steigiamojo Seimo aikštėje, ankstesniais laikais vadintoje Turgaus aikšte. Politiko teigimu, tokiu būdu į šią merdėjančią miesto centro erdvę nukreipus žmonių srautus, jai būtų galima įpūsti gyvybės.
„Kalbant apie Rotušės aikštės perspektyvas ir viso Senamiesčio koncepciją, joje tikrai negali būti vietos ūkininkų turgeliui. Viskas, kas susiję su kaimiška produkcija, turėtų būti iškelta kiek atokiau“, – tvirtino miesto vicemeras.
Anot mero R.Mikaičio, savo produkcija prekiauti Kauno centre norintiems ūkininkams jis siūlė tai daryti būtent Steigiamojo Seimo aikštėje. Tačiau šie tokiai minčiai nepritarė, mat iki aikštės keblu privažiuoti automobiliais.
Betrūksta palapinių miestelio
Kauno senamiesčio bendruomenės valdybos pirmininkas Edmundas Kolevaitis, išgirdęs apie miesto valdžios pritarimo sulaukusį ūkininkų siūlymą, ne juokais įširdo.
„Užteks tokių atsitiktinių, pavienių siūlymų ir atsitiktinių veiksmų, kurie dažniausiai ne padeda, o pakenkia. Šiuo metu mes dirbame su strateginiu modeliu, kaip turėtų atrodyti Kauno senamiestis. Kai šis modelis bus baigtas ir palaimintas, tada bus aiškios kryptys, koks tas senamiestis turėtų būti. O dabar ateina vienas ir sako, kad čia turi būti turgus. Kitą dieną ateis kitas ir sakys, kad darom, pavyzdžiui, palapinių miestelį. Po to ateis dar trečias ir sakys, kad darome roko koncertus. Tai yra nelabai suprantami dalykai, kurie yra tiesiog žalingi“, – teigė senamiestyje dirbančius verslininkus vienijančios draugijos vadovas.
Pasak Vilniaus gatvėje įsikūrusio restorano „Avilys“ savininko, reikėtų nuspręsti, kas yra Kauno senamiestis – ar tai vieta, kurioje laikomasi kaimui būdingų tradicijų ir taisyklių, ar tai modernaus miesto širdis, kurioje žmonės kultūringai leidžia laisvalaikį, lanko renginius ir klausosi koncertų.
„Visiems Vakarų Europos ir kitų šalių miestams būdingos būtent pastarosios savybės. Jeigu Kaunas nori būti įdomus miestas patiems kauniečiams ir svečiams, jis turėtų sekti ta tradicija, kuri yra susiklosčiusi visur kitur“, – dėstė E.Kolevaitis.
Rotušės šeimininkas atsargus
Kauno rotušės ceremonmeisteris Kęstutis Ignatavičius, paklaustas, kaip vertintų žemės ūkio produkcija prekiaujančių ūkininkų kaimynystę, patikino, kad vienareikšmiai į šį klausimą atsakyti sunku.
„Senais laikais karaliai privilegijomis suteikdavo teisę rengti turgus būtent Kauno Rotušės aikštėje. Tai būdavo labai svarbus dalykas. Tačiau dabar jau kiti laikai ir ne viską galima atkartoti. Jeigu bulvių maišais bus apstatytas įėjimas į rotušę, o šalia stovės jaunavedžiai, tai tokie dalykai būtų netinkami. Tačiau jei tas turgelis bus tvarkingas, vyks tam tikru laiku ir žmonėms patiks, tai tada galbūt ir gerai būtų. Kol aš nematau, kokį vaizdą ūkininkai pateiks, man sunku spręsti“, – kalbėjo Rotušės aikštės draugijos narys.
Kalbėdamas apie planus Rotušės aikštės kampe įkurti turgelį, K.Ignatavičius pastebėjo kitą blogybę. Anot Civilinės metrikacijos biuro vadovo, bet kokie veiksmai šioje vietoje gali būti daromi tik turint išbaigtą Rotušės aikštės koncepciją.
„Mes buvome surengę konferenciją dėl Rotušės aikštės vizijos. Ir iš tikrųjų tai buvo pačiu laiku, nes dabar daug kas daug ko nori: vieni siekia, kad aikštė būtų lauko kavinių zona, kiti nori, kad aikštė būtų skirta tik renginiams, treti nori turgaus. Tad pats laikas svarstyti, ko reikia Rotušės aikštei. O kol nėra bendros koncepcijos, į panašias invazijas aš žiūrėčiau labai atsargiai“, – patikino K.Ignatavičius.
Nuomonė – UŽ
Istorikas Egidijus Aleksandravičius: „Jeigu kas bent kiek pažįsta pasaulį ir yra pasivaikščiojęs, tarkime, po pačias gražiausias, Renesanso šedevrais apstatytas Romos aikštes, tikrai matė, kad ūkininkų turgų yra pilna ir tai yra pats jaukiausias dalykas. Negalima užmiršti, kad tie turgūs ir atsirado tam, kad tos gėrybės būtų parduodamos per amžius. Turgelio atsiradimą prie rotušės aš laikau visiškai normaliu dalyku.
Viskas, kas yra autentiška, natūralu, kas išvaduoja žmones nuo didžiųjų ryklių ir biurokratų nelaisvės, yra paranku. O kaip ten viskas bus viduje, kaip formuosis ta kultūra, matysime. Viskas priklausys nuo to, kaip žmonės elgsis“.
Nuomonė – PRIEŠ
Filosofas Gintautas Mažeikis: „Pirma mano reakcija yra labai neigiama. Aš nesuprantu, kam toje vietoje to dalyko reikia? Nejaugi daugiau nėra kur? Juk šalia yra prekybos centras, o prie jo – milžiniški plotai. Mano manymu, tegul ten ir prekiauja. Ta vieta tam ir skirta. O noras lįsti į reprezentacines vietas su tokiu turgeliu man yra nesuprantamas.
Aišku, ūkininkų tiesioginę prekybą remti reikia, tai yra labai perspektyvu ir įdomu. Tai yra būdas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Superinės durys į Kauną“, - nusijuokė G.Mažeikis, pirštu rodydamas į Laisvės alėjos pradžioje stovinčio apgriuvusio pastato antrąjį aukštą, kur kažkada buvo balkonas. |
visuomenei priešintis monopolijoms ir skatinti smulkiuosius verslus. Bet Kaune yra labai daug viešų vietų, kur šitie ūkininkai gali lygiai taip pat sėkmingai prekiauti. Reprezentacinėse užsienio šalių vietose, pavyzdžiui, Danijos sostinėje Kopenhagoje, ar JAV miestuose Čikagoje, Niujorke, prekiaujama ne ūkininkų produkcija, ten yra įrengti elegantiški smulkių suvenyrų prekybiniai kioskai. Ten net vaisiais prekiaujama kiek atokiau. O šiuo atveju mes kalbame apie bulves, morkas, pieną, sūrį, varškę...“