„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 11 08

Kauno valdžia kratosi į skandalo liūną grimztančio Senamiesčio vaikų dienos centro: vogta iš vargšų?

Ilgai slėptas savivaliavimas kyla į dienos šviesą. VšĮ Senamiesčio vaikų dienos centro darbuotoja apkaltino šios įstaigos direktorę vagystėmis iš nepasiturinčiųjų. Pastebėjęs įtarimų šešėlį, paramos tiekimą nutraukė ir „Maisto bankas“. Užvirtą košę bandyta išsrėbti organizuojant auditą, tačiau jo išvadų taip niekas ir neišvydo. Ryšius su šia įstaiga panoro nutraukti ir Kauno miesto savivaldybė.
Senamiesčio vaikų dienos centras
Senamiesčio vaikų dienos centras / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Ilgiau tai tęstis nebegali. Senamiesčio vaikų dienos centras gražus tik iš išorės, viduje – palaida bala. Juk ši įstaiga turėtų atstovauti vaikams iš asocialių šeimų ir jų poreikiams. O tarnavo tik dekretinėse šiuo metu esančios direktorės Julijos Eidukevičiūtės ir jos vyro užgaidoms“, – su tokiais kaltinimais į 15min redakciją kreipėsi viešai prisistatyti nepanorusi šio centro darbuotoja.

Suprasti akimirksniu

  • „Maisto bankas“ paramos tiekimą Senamiesčio vaikų dienos centrui nutraukė net dukart
  • Dienos centre trūko beveik pusės kaip parama skirtų maisto produktų
  • Vienam vaikui skirto vienos dienos maitinimo kaina – apie 1,10 euro
  • Kauno miesto savivaldybė pernai šiam centrui skyrė 23 170 eurų, šiemet – 15 000 eurų
  • Ilgalaikio dienos centro materialaus turto inventorizacijos metu aptikta šiokių tokių neatitikimų

Skunde rašoma, kad iš centro prapuldavo ne tik vaikams skirtas maistas, bet ir naujesni puodai, o socialiai remtiniems vaikams tekdavo valgyti tik ryžius ir sausus pusryčius. Skundo autorė teigia, kad buvo prirašinėjama daugiau vaikų, nei iš tiesų būdavo. Esą valgydavo 15 vaikų, o būdavo užrašoma, jog pamaitinta 30 vaikų.

Užfiksavo galimą vagystę

Pasak skundo autorės, direktorės vyras anksčiau buvo pričiuptas besisavinantis „Maisto banko“ įstaigai skirtą paramą. Dėl to paramos tiekimas buvo nutrauktas – kentėjo ir taip jau skurdžiai gyvenantys asocialių šeimų vaikai. Moteris netgi pateikė redakcijai gegužės mėnesį darytas nuotraukas, kuriose užfiksuota, kaip galimai po darbo valandų neva J.Eidukevičiūtės vyras iš centro valgyklos neša dėžes.

„Darbuotojų alga nesiekia 100 eurų, bet jie yra stumdomi ir niekas giliau nesikapsto, nes bijo viešumos. Visi bijo Julijos. Paskirtas laikinas direktorius. Iš jo buvo tikimasi pokyčių, bet jis irgi tyli ir situacija nesikeičia.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Senamiesčio vaikų dienos centras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Senamiesčio vaikų dienos centras

Vaikai dienos centre be praktikantų pagalbos net į muziejus nemokamai nenuvedami. Kadangi niekas dėl jų nepajudina pirštų. Centras vis tuštėja: bėga vienas po kito iš įstaigos, nes joje nėra ką veikti. Kam skirti tokie centrai, jeigu jie gražūs tik iš išorės, o duris atvėrus matosi baisi situacija?“, – teiravosi skundo autorė.

Direktorė: „Visa tai – šmeižtas“

Dar rugsėjį paklausta, kaip vertina jai mestus kaltinimus, J.Eidukevičiūtė 15min patikino, jog visa ši informacija yra šmeižtas jos ir jos šeimos atžvilgiu.

„Plačiau šios situacijos negaliu komentuoti, nes kreipiausi į teisininkus, kurie rengia atitinkamus teisinius dokumentus, nes šis darbuotojas, paaiškėjus aplinkybėms, šmeižia mane ir mano šeimos narius. Nenorėdama pakenkti būsimam procesui, tokių absurdiškų teiginių nekomentuosiu“, – tikinosi buvusi centro direktorė.

J.Eidukevičiūtė pasiūlė žurnalistei būti tikra profesionale ir įvertinti, jos žodžiais tariant, teiginių pobūdį ir absurdiškumą.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad dėl minimų tariamų pažeidimų nesu bausta nei darbo drausmės, nei civilinėse, administracinėse ar baudžiamosiose bylose. Teiginiai mano atžvilgiu yra šmeižtas, dėl jų nėra pateikta argumentų ar kitų įrodymų“, – tikino ji.

Dingdavo beveik pusė produktų

Nors buvusi centro direktorė gynėsi, jog visi kaltinimai – išgalvoti, tai, kad galimai buvo vagiama iš nepasiturinčiųjų, patvirtino „Maisto banko“ atstovai. Pasak jų, paramos tiekimas, pastebėjus maisto produktų apskaitos dokumentų trūkumus, buvo nutrauktas net dukart.

Patikrinimo metu „Maisto banko“ Kauno regiono padalinio darbuotojai nustatė maisto produktų apskaitos dokumentų trūkumus, ir tuo pagrindu paramos teikimas buvo nutrauktas.

„Senamiesčio vaikų dienos centras „Maisto banko“ buvo remiamas nuo 2012 m. rugpjūčio 2 d. Ši įstaiga, kurią maisto produktais remdavome du kartus per savaitę, atrodė viena iš sėkmingai Kaune veikiančių socialinių organizacijų. Tad apmaudu buvo sužinoti, kad jos veikloje atsirado trūkumų.

2015 m. spalio 15 d. gavome skundą iš šio centro darbuotojos, esą paramą iš „Maisto banko“ į dienos centrą gabenantis savanoris, kuris yra ir centro direktorės vyras, perduoda ne visus maisto produktus. „Maisto banko“ padaliniai organizacijas, kurioms teikia paramą maistu, periodiškai tikrina, o gavę skundą, atlieka neeilinius tikrinimus neįspėjus.

2015 m. spalio 30 d. tokio patikrinimo metu „Maisto banko“ Kauno regiono padalinio darbuotojai nustatė maisto produktų apskaitos dokumentų trūkumus, ir tuo pagrindu paramos teikimas buvo nutrauktas“, – informavo Vaidotas Ilgius, „Maisto banko“ plėtros ir komunikacijos vadovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaidotas Ilgius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vaidotas Ilgius

Vėliau, pasikeitus dienos centro vadovybei, ir patikinus, kad kalti darbuotojai nebedirba, atliktas finansinis auditas ir buvusios problemos išspręstos, paramos tiekimas buvo atnaujintas mažesne apimtimis (tiekta kartą per savaitę). Pvz., 2015 m. kovą perduodi beveik 868 kg produktų, kurių vertė – 1 347,49 euro. 2016 m. kovą – 696 kg už 1 264,77 euro.

Tačiau atlikus patikrą 2016 m. balandį, nustatytas „Maisto banko“ išduotų ir į centrą pristatytų maisto produktų kiekio neatitikimas – trūko beveik pusės jų. Paramos tiekimas nutrauktas antrą kartą ir nėra atnaujintas iki šiol.

„Tenka tik apgailestauti, kad tarp kone tūkstančio socialinių organizacijų, su kuriomis bendradarbiaujame ir kurias remiame maisto produktais, atsiranda viena kita, kurioje atsitinka nesąžiningi incidentai“, – nusivylęs kalbėjo „Maisto banko“ atstovas.

Audito išvadų nesulaukta

2000-aisiais metais trijų dalininkų – Kauno miesto savivaldybės, Kauno arkivyskupijos Carito ir Kauno arkivyskupijos kurijos – įsteigtame Senamiesčio vaikų dienos centre nemokamai teikiamos dienos priežiūros (nuo 11 iki 18 val.) paslaugos vaikams iš rizikos grupės šeimų, kuriose nesaikingai vartojamas alkoholis, smurtaujama.

Audito įmonė nepateikė jokių išvadų, nes centras nebendradarbiavo ir neteikė/nepilnai teikė/ne laiku teikė dokumentus, reikalingus audito išvadoms suformuluoti.

J.Eidukevičiūtė centro direktorės pareigas ėjo nuo 2012 m. birželio 7 d. 2016 m. kovo 24 d. jai buvo suteiktos nėštumo ir gimdymo, o vėliau – vaiko auginimo atostogos. Nuo birželio 1 d. jos pareigas eina neturėjęs ankstesnių sąsajų su šios įstaigos veikla Vytautas Radzevičius, paskirtas dirbti iki kol 2017 m. gegužės 17 d. J.Eidukevičiūtė grįš iš vaiko auginimo atostogų.

Gavusi informaciją apie galimą nusikalstamą veiklą šiame centre, viena iš dalininkių – Kauno miesto savivaldybė – ėmėsi išsamaus tyrimo. Iki tol įtarimų valdžiai nebuvo kilę. Tiesa, 2015 m. kovo 31 d. vykusio visuotinio dalininkų susirinkimo metu buvo priimtas sprendimas dėl įstaigos finansinių ataskaitų audito atlikimo, tačiau išvados kažkur ėmė ir prašapo.

„Savivaldybė audito išvadų nėra gavusi. Sutartis dėl audito atlikimo yra sudaryta su „MGI In Salvo“. Savivaldybė nėra sutarties šalis, todėl komentuoti negali“, – patikino Kauno miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Marija Vyšniauskienė.

15min redakcijos šaltinių duomenimis, audito įmonė nepateikė jokių išvadų, nes centras nebendradarbiavo ir neteikė/nepilnai teikė/ne laiku teikė dokumentus, reikalingus audito išvadoms suformuluoti, todėl jos ir nebuvo pateiktos dalininkams svarstymui. Buvusi direktorė J.Eidukevičiūtė jokios informacijos neteikia ir šiandien, ji nėra linkusi bendradarbiauti.

Savivaldybė nebenori būti dalininke

Šis centras yra vienintelė viešoji įstaiga, kurios dalininkė yra Kauno miesto savivaldybė. Kiti dienos centrai Kauno mieste veikia kaip nevyriausybinės organizacijos.

Savivaldybė nėra įsipareigojusi išlaikyti įstaigos. Per viešuosius pirkimus ji tik yra nupirkusi šiam centrui Mokyklinio amžiaus vaikų iš socialinės rizikos šeimų dienos užimtumo, socializacijos ir darbo su tėvais paslaugas. Pagal šią programą paslaugos finansuojamos 35 vaikams. Kiek centras pajėgus priimti vaikų, sprendžia direktorius pagal vykdomas veiklas ir turimą finansavimą. Savivaldybės žiniomis, vaikų, lankančių centrą, skaičius su metais nemažėja.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Senamiesčio vaikų dienos centras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Senamiesčio vaikų dienos centras

„Šioms paslaugoms finansuoti Savivaldybės biudžete pernai buvo numatyta 23 170 eurų. Pasibaigus viešųjų pirkimų sutarčiai, įstaiga nuo šių metų rugpjūčio 22 d. finansuojama pagal naują mechanizmą – viešąsias paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė yra Kauno miesto savivaldybė, veiklos dalinio finansavimo programą. 2016 metais pagal šią programą įstaigai skirta 15 000 eurų“, – teigė M.Vyšniauskienė.

Rugsėjį įvyko dalininkų pasitarimas, kurio metu Kauno miesto savivaldybė išreiškė norą savo valdymo dalį perduoti likusiems dviem dalininkams.

Tačiau rugsėjį įvyko dalininkų pasitarimas, kurio metu savivaldybė išreiškė norą savo valdymo dalį perduoti likusiems dviem dalininkams. Tokiu būdu neva siekiama sudaryti visiems nevyriausybiniame sektoriuje veikiantiems vaikų dienos centrams vienodas veiklos sąlygas ir galimybes gauti finansavimą iš savivaldybės biudžeto. Tačiau gali būti, jog taip Kauno valdžia tiesiog panoro atsikratyti galvos skausmu pastaraisiais mėnesiais tapusios įstaigos.

Gresia dar vienas auditas

Jei Kauno miesto savivaldybė skiria finansavimą dienos centro veiklai, tai kita dalininkė – Kauno arkivyskupija – leidžia šiai įstaigai nemokai vykdyti veiklą jai priklausančiose patalpose, padeda ieškoti rėmėjų, megzti ryšius su užsienio partneriais, palaiko bendradarbiavimą su kitais vaikų dienos centrais, konsultuoja metodiniais klausimais. Komunalinius mokesčius, vidutiniškai 560 eurų per mėnesį, taip pat apmoka kurija.

„2016 m. kovo 21 d. vykusiame dalininkų susirinkime, kuriame buvo svarstoma 2015 metų ataskaita, dalyvavę centro darbuotojai pastabų dėl tuo metu įstaigai vadovavusios Eidukevičiūtės nepateikė. Nors dalininkus ir buvo pasiekusios kalbos apie tam tikrą įtampą tarp vadovės ir dalies darbuotojų.

Mūsų žiniomis, dabartinis direktorius Radzevičius gana sėkmingai organizuoja centro veiklą: vaikų užimtumą, jų maitinimą, maisto apskaitos vykdymą, reguliariai teikia ataskaitas savivaldybei ir kitiems vykdomų projektų finansuotojams, gerina patalpų ir įrangos būklę, peržiūri ir atnaujina materialinio turto inventorizacijos, buhalterinės apskaitos ir kitų įstaigos vidaus darbo dokumentų tvarkas, kontaktuoja su „Maisto banko“ atstovais dėl bendradarbiavimo atnaujinimo“, – patikino Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnyba.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vytautas Radzevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vytautas Radzevičius

Kauno arkivyskupijos atstovai prisipažino laukiantys Kauno valdžios pranešimo apie galutinį pasitraukimą iš centro dalininkų gretų, svarsto dėl tolesnės centro veiklos perspektyvos, vertindami, kiek tokios įstaigos veikla yra reikalinga miesto bendruomenei, kiek ji atitinka Kauno arkivyskupijos ir Carito misiją.

Centro veiklos audito klausimas bus sprendžiamas kartu su klausimu dėl šios įstaigos ateities.

Kauno valdžios organizuoto vidinio tyrimo metu buvo surinkta visa galima informacija. Lapkričio 8 d. su arkivyskupu sutarta dėl išsamaus audito, kurį atliks savivaldybės Vidaus audito skyrius. Jis bus pradėtas per artimiausias dvi savaites ir truks mėnesį.

Inventorizacija – su trūkumais

Dabartinis Senamiesčio vaikų dienos centro direktorius V.Radzevičius komentuoti J.Eidukevičiūtės galimus neteisėtus veiksmus atsisakė – tuo metu nedirbo, tad nieko nežino. Vis dėlto jis patikino ilgalaikio materialaus turto inventorizacijos metu aptikęs šiokių tokių neatitikimų.

Ankstesnės inventorizacijos metu nebuvo surašyti visi daiktai, nebuvo jiems suteikti inventorizaciniai numeriai, todėl aptiktas kai kurių daiktų perviršis ar trūkumas.

„Mano darbo pradžioje atlikta ilgalaikio materialaus turto inventorizacija – rasta neatitikimų. Ankstesnės inventorizacijos metu nebuvo surašyti visi daiktai, nebuvo jiems suteikti inventorizaciniai numeriai, todėl aptiktas kai kurių daiktų perviršis ar trūkumas“, – teigė direktorius.

Pasak jo, įgyvendinant Vaiko gerovės 2013-2018 metų programą, šiuo metu dienos centras vykdo du projektus: „Psichosocialinės pagalbos vaikams centras“ ir „Vieninga šeima – laiminga šeima“, kurių finansavimui šių metų rugsėjo–gruodžio mėnesiais numatyta 7 296 eurų suma.

Dienos centre vaikai maitinami dukart per dieną. Gaminami pietūs: sriuba, karštasis patiekalas ir gėrimas, o pavakariams patiekiami sausi užkandžiai ir arbata. Maistas, kurio vaikai nesuvalgo, išdalinamas jiems neštis į namus. Taip pat iš maitinimui skirtų lėšų vaikai pietauja išvykų, ekskursijų metu.

Šiuo metu vykdoma maisto apskaita, įsigyti maisto produktai pajamuojami, o sunaudoti gamybai – kasdien nurašomi. Vienam vaikui skirto vienos dienos maitinimo kaina – apie 1,10 euro.

Statistikos departamento duomenimis, 2016 m. rugpjūtį Kaune gyveno 439 socialinės rizikos šeimos, kuriose augo 596 vaikai. Tokių šeimų skaičius Kaune 2014-2016 m. iš esmės nesikeitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų