Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 11 13

Kauno valdžia skelbia 10 svarbiausių faktų apie planuojamą naują produktų į darželius pirkimo tvarką

Kauno mieste planuojami pokyčiai keičiant į darželių virtuves patenkančių produktų pirkimo sistemą kelia didelį atžalas auginančių tėvų susidomėjimą. Pranešimu spaudai Kauno miesto savivaldybė pateikia atsakymus į dažniausiai tėvų užduodamus klausimus.
Darželis
Darželis / Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Į dažniausiai tėvams kylančius klausimus atsako Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė.

Ar diegiamos naujovės reiškia, kad maistas į darželius bus gaminamas ir vežamas iš kitur?

Jokiu būdu ne. Visi patiekalai ir toliau įprastai bus ruošiami darželių virtuvėse, o tai darys tos pačios virėjos. Naujovės ir pokyčiai aprėpia tik patį į virtuves patenkančių produktų pirkimą.

Ar įgyvendinus pokyčius, nebus taupoma vaikų sąskaita?

Pagrindinis šių permainų tikslas – ne sutaupyti, bet pagaliau įvesti tvarką, kad ant mūsų vaikų stalų patektų tik šviežias, kokybiškas ir svarbiausia – sveikas maistas. Perkant produktus jie suskirstyti į aštuonias grupes ir bus perkami atskirai. Kiekvienoje iš kategorijų bus pasirenkami penki tiekėjai, su kuriais savivaldybė sudarys preliminarias sutartis, užfiksuos kainų „lubas“, o toliau darželiai galės pasirinkti sau tinkamiausius.

Ar darželinukų tėvai turėtų dėl ko nors nerimauti?

Visai nėra dėl ko nuogąstauti. Kauniečiai, leidžiantys vaikus į tvarkingus darželius ir iki šiol neturėję nusiskundimų dėl maitinimo, pokyčių ir nepajus. Tuo metu kitose ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kur pasitaikydavo įvairių problemų, naujovės išeis į gerą ir tėveliai tuo netruks įsitikinti.

Pasitaiko atvejų, kuomet perkami produktai neatitinka vaikų mitybos specialistų rekomendacijų ir neturi nieko bendro su sveika gyvenseną.

Kam apskritai prireikė keisti seną nusistovėjusią pirkimų tvarką ir kuo naujoji bus geresnė?

Perkant maisto produktus atskirai, pasitaiko nesąžiningų atvejų, kai už vienodus produktus mokama kone dvigubai brangiau. Pavyzdžiui, net iš to paties tiekėjo perkant identiškus pieno produktus, kai kurie darželiai mokėdavo iki trečdalio brangiau. Be to, pasitaiko atvejų, kuomet perkami produktai neatitinka vaikų mitybos specialistų rekomendacijų ir neturi nieko bendro su sveika gyvenseną.

Ar kartu atsinaujins ir valgiaraščiai vaikų darželiuose?

Kol kas kardinalių permainų šioje srityje nesiimsime, tačiau ligšioliniai meniu tikrai bus koreguojami. Iki šiol darželiuose buvo nemažai piktnaudžiavimo atvejų, kai į auklėtinių dienos valgiaraščius pakliūdavo draudžiamas ar nerekomenduotinas maistas – rūkyti mėsos gaminiai, saldumynai, saldinti gėrimai. Nuo šiol prioritetu bus švieži mėsos produktai, daržovės, vaisiai bei uogos. Tai nepalyginamai sveikesnė alternatyva vaikų mityboje.

Kaip keisis kaina, kurią už vaikų maitinimą darželiuose mokės tėveliai?

Maitinimo paslaugų kainas vaikų lopšeliuose ir darželiuose dar 2014 metais savo sprendimu patvirtino Kauno miesto taryba. Kainos išliks tokios pačios.

Ar naująja pirkimų tvarka nebus proteguojami kokie nors konkretūs tiekėjai?

Anaiptol. Pernai maisto produktams įsigyti buvo išleista 4,3 mln. eurų. Didžioji dalis šių lėšų – darželinukų tėvų pinigai. Juos iš esmės pasidalino 6 pagrindiniai tiekėjai. Naujajame konkurse kitiems metams visi produktai perkami 8 skirtingose kategorijose, o kiekvienoje iš jų renkama po 5 tiekėjus. Taigi iš viso kitąmet gali būti net iki 40 tiekėjų, tarp kurių ir ekologiniai ūkiai, kitas smulkusis verslas.

Pernai maisto produktams įsigyti buvo išleista 4,3 mln. eurų. Didžioji dalis šių lėšų – darželinukų tėvų pinigai.

Kur garantijos, kad įsigaliojus naujai pirkimų tvarkai, tiekėjai nepiktnaudžiaus, siūlydami nekokybišką produkciją?

Į tai kreipiame labai didelį dėmesį. Pirmiausiai, visi konkurse panorę dalyvauti potencialūs tiekėjai bus nuodugniai patikrinti. Su konkurso laimėtojais bus sudarytos sutartys, kuriose bus numatytos itin griežtos sąlygos. Jos užtikrins, kad darželius visada laiku pasiektų švieži ir kokybiški produktai. Antraip tiekėjams grės baudos, o pažeidimams pasikartojus, sutartys apskritai bus nutrauktos.

Ar imantis pokyčių, buvo išklausyta visų suinteresuotų pusių ir specialistų nuomonės?

Naują ir skaidrią platformą kūrė iš skirtingų institucijų suburta komanda, kurioje savivaldybės specialistai dirbo kartu su Lietuvos tėvų forumo, kitų nevyriausybinių organizacijų atstovais, mitybos specialistais, Lietuvos sveikatos mokslų ir Kauno technologijos universitetų mokslininkais.

Kada viskas pradės veikti?

Pirkimai jau pradėti. Gruodį paaiškės, kas laimėjo konkursuose. Planuojame, kad darželiai sveikus ir kokybiškus maisto produktus pagal naująją tvarką pradės pirkti nuo kitų metų kovo pradžios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais