Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 10 26

Kėdainių medžiotojai pradėjo vilkų medžioklės sezoną – vienas plėšrūnas jau krito

​​​​​​​Spalio 15-ąją, kai tik šalyje buvo paskelbtas vilkų medžioklės sezonas, Šventybrasčio medžiotojų klubo valdose sumedžiotas pirmasis vilkas. Tai – klubo pirmininko Modesto Rusilo trofėjus. Nors gyvosios gamtos mylėtojai pyksta dėl medžiojamų vilkų, medžiotojai teigia, kad tai daro tikrai ne dėl pramogos, o tam, kad ir kitoms gyvūnų rūšims liktų vietos miškuose.
Vilkas
Vilkas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Vilkai Lietuvoje yra saugoma rūšis, todėl jų medžioklė yra ribojama, juos leidžiama medžioti nuo spalio 15 iki kovo 31-os dienos (įskaitytinai). Sezonas gali baigtis ir anksčiau, jei bus išnaudotas skirtas limitas. Per 2022–2023 m. medžioklės sezoną iš gamtos leista paimti 282 vilkus, tai yra net 92-iem vilkais daugiau nei ankstesnį sezoną.

„Vilkų populiacijai sparčiai plečiantis, prieš dvejus metus buvo susidariusi tokia situacija, kad vilkai jau nebeišsiteko miškuose, jie ėjo į sodybas, pjovė naminius gyvūnus ir net prie grandinės pririštus šunis. Gerai, kad aplinkosaugininkai suprato, jog reikia labiau reguliuoti vilkų populiaciją, nes tai gali kelti grėsmę ir žmonėms. Vilkas yra atsargus žvėris, kuris įprastai migruoja tamsoje, jei jis ima rodytis žmonių aplinkoje net ir dienos metu, tai yra ženklas, kad plėšrūnų yra per daug.

Kėdainių rajone vilkų yra visose seniūnijose. Daugiau jų pastebima Truskavos ir Šventybrasčio kraštuose, kur didesni miškų masyvai. Gausesnės vilkų šeimynos yra ir Josvainių seniūnijoje. Jei medžioklės bus tokios pat sėkmingos kaip pernai, vilkų populiacija rajone bus sureguliuota“, – teigė Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius.

Vilkų išpuolių buvo padaugėję

Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus duomenimis, 2020 metais prašymus dėl vilkų padarytos žalos kompensavimo pateikė 5 žemės ūkio subjektai iš Dotnuvos, Surviliškio, Krakių ir Josvainių seniūnijų. Jiems buvo papjauta 12 ūkinių gyvūnų, apskaičiuota vilkų padarytos žalos suma siekė 1 231,18 eur.

Pernai į šį skyrių dėl vilkų padarytų nuostolių kompensacijų kreipėsi 3 ūkininkai iš Dotnuvos seniūnijos, kuriems vilkai papjovė 31 avį. Pateikti 4 prašymai. Bendra padaryta žala, kurią atlygina Aplinkos ministerija, – 10 763,94 eur.

Šie duomenys rodo, kad vilkai nesibodi užsukti į avių aptvarus ir ten rengti kruvinus mokymus savo jaunikliams.

Vilkai medžiojami ne dėl pramogos

Pasak medžiotojų, šie gyvūnai medžiojami ne dėl pramogos ir ne dėl trofėjaus.

„Ten, kur yra daugiau vilkų, nebelieka vietos elniams, stirnoms, zuikiams. Esam pastebėję, kad kai iš gamtos paimi vilką, tose vietovėse tampa laisviau kitiems gyvūnams, tada gali juos pamatyti ramiai besiganančius. Gamtoje turi būti pusiausvyra. Negerai, kai ima dominuoti viena rūšis.

Kaip yra pasakęs vienas senas, patyręs medžiotojas, vilkų turi būti tiek, kad jie nebūtų matomi, o jei net ir šviesiu paros metu gali juos pamatyti netoli sodybų, vadinasi, miškuose yra jų tarpusavio trintis, jie nebepasidalija teritorijų. Medžiotojų uždavinys – sureguliuoti populiaciją“, – teigia nemažą patirtį sukaupęs medžiotojas M. Rusilas.

Šventybrasčio miško masyve gausu vilkų

„Mūsų klubui priskirta 3 000 hektarų teritorija – yra didžiulis miško masyvas, kur yra tinkama vieta vilkams gyventi. Jų tikrai gausu. Štai, kad ir prieš kelias dienas, pritemus, surengę medžioklę, ėmėme vilioti vilkus, pamėgdžiodami jų staugimą, tai, žinokit, toks „choras“ atsiliepė, kad net per kūną perėjo šiurpuliai. Nenupasakojamas jausmas.

Visgi, nors šių plėšrūnų yra daug, sumedžioti juos ne taip jau paprasta. Tai toks protingas gyvūnas, kad nelengva jį pergudrauti. Per gyvenimą turėjau tris galimybes sumedžioti vilką, bet tik šis kartas buvo sėkmingas. Sumedžiojau gal 5-erių ar 6-erių metų patiną, svėrė jis 54 kilogramus. Šis pilkis į mano akiratį papuolė spalio 15 d. apie 19 val. tykojant iš bokštelio palaukėje ties Šeteniais. Pamačiau jį netoli negyvenamos sodybos. Buvo už kokių 200 metrų nuo manęs. Gerai, kad buvo tinkama vėjo kryptis, jis manęs neužuodė. Vilkai yra be galo gudrūs, jų uoslė puiki, tad organizuojant medžioklę didžiulę įtaką turi vėjo kryptis, aišku, reikia ir taikliai šaudyti.

Apskritai, „Šventybrasčio“ medžiotojų klubui gerai sekasi vilkų medžioklėje. Praėjusį sezoną varyminės medžioklės metu krito 5 vilkai. Juos vidurdienį užtikome miškų gilumoje. Kai yra sumedžiojamas vilkas, kolegos medžiotojai draugiškai pavydi, nes ne kiekvienam lemta turėti tokį laimikį. Šis trofėjus bus deramai įamžintas“, – pasakojo „Šventybrasčio“ medžiotojų klubo pirmininkas Modestas Rusilas, kurio ankstesni medžioklės trofėjai – šerno, elnio ir stirnino – ekspertų buvo įvertinti aukso medaliais. Beveik neabejojama, kad ir vilko trofėjus bus pripažintas auksiniu.

Praėjusį sezoną kėdainiečiai lyderiavo

Per 2021–2022 m. sezoną Kėdainių rajono miškuose sumedžiota 13 vilkų (dar ankstesniais metais tik 4), tiek pat plėšrūnų iš gamtos paėmė anykštėnai. Rokiškėnai sumedžiojo 12 pilkių, ukmergiškai – 11, radviliškiečiai – 8.

Neseniai prasidėjęs šiųmetis vilkų medžioklės sezonas kol kas sėkmingiausias panevėžiečiams, per pirmąsias 5 dienas sumedžiojusiems 3 vilkus, ukmergiškių sąskaitoje – 2 plėšrūnai.

Kiek ilgai tęsis šis sezonas, pasakyti sunku. Jau kelerius metus limitas išnaudojamas gerokai per trumpesnį laikotarpį nei leidžiama. Pernykštis sezonas užbaigtas sausio 31-ąją. Tuomet iš gamtos paimti 192 vilkai, trys iš jų buvo partrenkti automobilio, likusieji – sumedžioti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais