2020 09 19

Kėdainių švietimo įstaigų kolektyvai dėl COVID-19 tiriami greitaisiais testais

Šią ir kitą savaitę atliekamas Kėdainių švietimo įstaigų darbuotojų tyrimas greitaisiais serologiniais testais, parodančiais, ar žmogus yra persirgęs koronavirusine infekcija. Išsitirti panoro apie pusė tūkstančio mokytojų ir kitų ugdymo sistemos darbuotojų.
Greitieji testai
Greitieji testai / kėdainių mugės nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro–Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. rugpjūčio 27 d. sprendimu, savivaldybės administracijai, bendradarbiaujant su Visuomenės sveikatos biuru ir pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiomis įstaigomis, pavesta per dvi savaites organizuoti norinčių išsitirti švietimo įstaigų darbuotojų testavimą greitaisiais serologiniais testais.

Lanko pagal grafiką

Kėdainių rajone švietimo darbuotojų testavimą atlieka Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Pagal iš anksto suderintą grafiką šios įstaigos bendrosios praktikos slaugytojos kartu su Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistais, vykdančiais sveikatos priežiūrą mokykloje, nuo praėjusios savaitės greituosius serologinius testus atlieka rajono savivaldybės švietimo įstaigose.

„Scanpix“/AP nuotr./koronaviruso testai
„Scanpix“/AP nuotr./koronaviruso testai

Skaičius išauga

Kėdainių PSPC direktorės pavaduotojos Jūratės Judickienės teigimu, greitieji serologiniai testai buvo gauti rugsėjo 7 dieną, o kitą dieną jau pradėtas testavimas.

28 rajono švietimo įstaigos pateikė norinčių išsitirti darbuotojų sąrašus, kuriuose daugiau kaip 500 mokytojų ir kitų darbuotojų. Suderinus laiką, Kėdainių PSPC bendrosios praktikos slaugytojos vyksta į įstaigas ir atlieka greituosius testus, kurių rezultatai būna aiškūs po 10–15 min.

„Gavus teigiamą testo rezultatą, asmuo nukreipiamas į mobilų punktą papildomam testavimui. Po pakartotinių testų atlikimo, teigiamų COVID-19 atvejų nustatyta nebuvo. Patirtis rodo, kad atliekant testavimą įstaigoje, tiriamųjų skaičius išauga, lyginant su pirminiu sąrašu. Visi duomenys apie atliktus testus suvedami į elektroninę sveikatos sistemą“, – sakė J.Judickienė.

Kas aktyviausi?

Norinčiųjų išsitirti greituoju testu skaičius atskirose švietimo įstaigose yra įvairus ir svyruoja nuo kelių darbuotojų iki 45 asmenų.

Patirtis rodo, kad atliekant testavimą įstaigoje, tiriamųjų skaičius išauga, lyginant su pirminiu sąrašu.

„Aktyviausi yra vaikų darželiai: „Vaikystė“, „Žilvitis“, „Pu­riena“. Daugiausiai norinčių išsitirti „Ryto“ ir J. Paukštelio progimnazijose bei Krakių M.Katkaus gimnazijoje“, – vardijo J.Judickienė.

Greitieji serologiniai testai taip pat buvo atlikti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojoms.

Testavimo procesas vyksta intensyviai ir šią savaitę bus užbaigtas.

Užkirstų kelią

Kėdainių PSPC darbuotojai džiaugiasi gražiu bendradarbiavimu su Kėdainių visuomenės sveikatos biuru, vadovaujamu Danguolės Avižiuvienės.

„Šiuo metu išsityrė jau apie 200 darbuotojų. Vienos įstaigos yra aktyvesnės, kitos mažiau aktyvios. Tačiau reikia suprasti, kad kuo daugiau žmonių kolektyve bus ištirta, tuo aiškiau matysime situaciją ir laiku užkirsime kelią infekcijos plitimui, eliminuosime galimą platintoją“, – pabrėžė D.Avižiuvienė.

kėdainių mugės nuotr./Jūratė Judickienė ir Danguolė Avižiuvienė
kėdainių mugės nuotr./Jūratė Judickienė ir Danguolė Avižiuvienė

Reikia sąmoningumo

Visuomenės biuro vedėja pripažino, kad apmaudu, kai medikai gaišta laiką, atitraukti nuo tiesioginio darbo, nes vyksta į kolektyvą dėl keleto žmonių. Tikslingiau būtų, jeigu išsitirtų visi, nes norisi, kad tyrimai duotų šimtaprocentinį rezultatą.

„Apskritai nereikėtų numoti ranka į koronavirusą, reikia visos visuomenės sąmoningumo. Tirtis nemokamai – valstybės lėšomis, gali visi darbuotojai – nuo valytojos iki direktoriaus. Dabar atliekamas atrankinis tyrimas. Jei nustatomi antikūnai, žmogus siunčiamas išsamiam tyrimui dėl koronaviruso“, – sakė D.Avižiuvienė.

Siekia išsiaiškinti

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija išdavė 54,5 tūkst. greitųjų serologinių testų šalies savivaldybėms, iš kurių Kėdainių rajono savivaldybei skirta 906 vnt. testų.

Mokytojai tiriami todėl, kad yra priskiriami aukštos rizikos visuomenės grupei, kuri nuolat kontaktuoja ir lankosi vietose, pasižyminčiose didele žmonių koncentracija.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./laboratorija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./laboratorija

Šiuo nemokamu testavimu siekiama išsiaiškinti ir įvertinti, kokia visuomenės dalis gali būti persirgusi koronavirusu ir ateityje lengviau prognozuoti epidemiologinę situaciją.

Rodo antikūnus

Greitieji serologiniai testai, kuriems naudojamas kapiliarinis kraujas, nustato antikūnus, susidariusius infekuoto asmens organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją. Jie yra tinkami vėlyvai arba buvusiai infekcijai patvirtinti. Gauti rezultatai parodys, ar žmogus turi antikūnų prieš šį grėsmingą virusą.

Kada kreiptis?

Greitieji serologiniai testai nėra tinkami esamo susirgimo diagnostikai, todėl gavus teigiamą rezultatą dėl koronaviruso, švietimo įstaigų darbuotojai turės išsitirti, ar šiuo metu neserga šia klastinga liga.

Asmenims, kuriems nustatomas teigiamas IgM, nurodoma kreiptis į Karštąją liniją 1808 registruotis PGR tyrimui COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis