2020 06 06

Kelio atgal nebebuvo? Policininką nušovusiam S.Brasui už nelegalaus ginklo grąžinimą grėsė baudžiamoji atsakomybė

Praėjusią savaitę įvykusi kraupi nelaimė, kada Stasys Brasas mirtinai sužalojo policijos pareigūną Saulių Žymantą, atskleidė nemalonią tiesą. Net ir norėdamas policijai grąžinti nelegalų ginklą, vyras už šį veiksmą būtų sulaukęs teisinės atsakomybės. Įstatymas toks griežtas, kad neregistruotas ginklas privalo būti nė nepaliestas. Specialistai pažymi, kad daugiausia nusikaltimų padaroma naudojant būtent nelegalius ginklus. Tuo metu registruotų ginklų Lietuvoje vis daugėja.

Praėjusį penktadienį pakartotinai pagal iškvietimą į Birbiliškės kaimą nuvykęs policijos pareigūnas, žymus kinologas S.Žymantas namo nebegrįžo. S.Braso šūviai vilčių išgyventi nepaliko. Policijos tyrimas parodė, kad pareigūnas nedėvėjo apsauginės liemenės.

Kalbėdamas laidai „Dėmesio centre“ policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pažymėjo, kad automobilio bagažinėje policijos pareigūnas turėjo ketvirto lygio apsaugos liemenę. Tiesa, ar ji būtų apsaugojusi, vienareikšmiško atsakymo nepateikė.

„Vėlgi, preliminariais duomenimis – tos liemenės buvo automobilio bagažinėje. Ar jos būtų apsaugojusios gyvybę – nesu toks ekspertas ir orakulas, kuris kategoriškai atsakytų į šį klausimą“, – laidoje sakė R.Požėla.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renatas Požėla
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renatas Požėla

Remdamasis viešai paskelbta informacija, ginklų ekspertas, daugkartinis Lietuvos šaudymo čempionas, buvęs kovinio rengimo dėstytojas Aleksėjus Šlyčkovas tikina, kad liemenė pareigūno neišgelbėtų. Net jeigu kulka nebūtų patekusi į kūną, žmogus galėtų mirti nuo vidinių organų sužalojimų.

L.Tubio / 15min nuotr./Aleksėjus Šlyčkovas
L.Tubio / 15min nuotr./Aleksėjus Šlyčkovas

„Tai yra žiaurus smūgis“, – dar XIX a. pabaigoje pradėto gaminti Mosino karabino jėgą apibūdina specialistas.

VIDEO: Nelegalių ginklų aklavietė – policininką nušovęs S.Brasas šautuvo be pasekmių policijai atiduoti negalėjo

Nelegalių ginklų grąžinimas – lyg tabu

Lietuvos ginklų savininkų asociacijos valdybos pirmininkas Arūnas Marcinkevičius teigia, kad daugiausia nusikaltimų padaroma nelegaliais ginklais. Todėl jų įdavimas policijai galėtų būti paprastesnis.

Mano patarimas – geriau turėti problemų dėl to, kad jį paliečiau, negu jo negrąžinti.

Dabar, anot A.Marcinkevičiaus, radus nelegalų ginklą, negalima jo net paliesti, ką jau kalbėti apie savanorišką jo pristatymą į artimiausią policijos komisariatą. Radus ginklą, privalu iškart paskambinti policijai. Kitu atveju, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.

„Jeigu mes remsimės Baudžiamojo kodekso nuostata, asmuo, grąžinęs neteisėtai laikomą šaudomąjį ginklą, nuo baudžiamosios atsakomybės yra atleidžiamas. Kaip ir atrodo viskas aišku.

Bet yra kitas reikalavimas – ginklas neturėjo būti liečiamas, judinamas, keičiama jo radimo vieta, neturėjo būti valomas, nuvalomas, apčiupinėjamas ir visa kita. Tai suponuoja, kad atsiranda pagrįsta abejonė, ar tas žmogus, kuris ginklą rado, sako teisybę. Šita kolizija, ko gero, gali daugeliui kelti tam tikrų abejonių, kaip geriau pasielgti. Mano patarimas – geriau turėti problemų dėl to, kad jį paliečiau, negu jo negrąžinti“, – tikina teisininkas.

L.Tubio/15min nuotr. / Arūnas Marcinkevičius
L.Tubio/15min nuotr. / Arūnas Marcinkevičius

S.Braso atveju, kai ginklas, įtariama, buvo naudojamas ne vieną kartą, nei jis pats, nei jo artimieji šautuvo be teisinių pasekmių grąžinti nebegalėtų. Už nelegalaus ginklo laikymą, nešiojimą, realizavimą gali laukti areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis sutinka, kad už neregistruoto ginklo grąžinimą S.Braso būtų laukusios pasekmės. Jo teigimu, statistiškai žiūrint, policija kiekvieną dieną pradeda ikiteisminį tyrimą, susijusį su neregistruotais šaudmenimis.

Šiuo metu dar svarstomos iniciatyvos, kurios numatytų galimybę be teisinių pasekmių grąžinti nelegaliai turimus senus ginklus.

„Maždaug po 350 ikiteisminių tyrimų per metus pradedam dėl nelegalių ginklų laikymo. Tai turbūt rodo, kad nemažai tų ginklų tautiečiai dar turi“, – sako R.Matonis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Matonis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Matonis

Pasak jo, paskutinė ginklų amnestija buvo skelbta 2006-aisiais. Tuomet žmonės be teisinės atsakomybės pridavė 1820 ginklų. Ar po nelaimės Mažeikių rajone nereikėtų pagalvoti apie dar vieną amnestiją?

„Tai yra diskusinis klausimas ir apie tai galima diskutuoti, ar tokia amnestija šalyje dar kartą gali atsirasti, ar ne. Tai yra politikų apsisprendimo klausimas (...). Logiškai mąstant atrodo, kad turbūt mažesnė blogybė yra atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės nei tai, kad su tuo nelegaliai laikomu ginklu žmogus ar nužudys kitą žmogų, ar padarys kitą nusikaltimą. Tai mano asmeninė nuomonė, reikalinga platesnė diskusija“, – tikina policijos atstovas.

Vidaus reikalų ministerija 15min informavo palaikanti idėją, kad šalyje galėtų grįžti ginklų amnestija. Pozityviai į tai žiūri Teisingumo ministerija.

„Teisingumo ministerija palaiko idėją dėl ginklų amnestijos, tačiau konkretesnį komentarą galėsime pateikti kiek vėliau. Šiuo metu dar svarstomos iniciatyvos, kurios numatytų galimybę be teisinių pasekmių grąžinti nelegaliai turimus senus ginklus“, – tikino ministro patarėja Rita Grumadaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Teisingumo ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Teisingumo ministerija

Legalių ginklų daugėja

Policijos duomenimis, šalyje legalių ginklų kasmet daugėja.

2017-ųjų sausį oficialiai buvo laikomi 168 408 ginklai, o 2020-ųjų pradžioje – 175 680 ginklų. Naujausias kovo mėnesio įrašas rodo, kad šalyje užregistruoti 176 162 ginklai.

Pastebėtina, kad ginklų savininkų skaičius yra sumažėjęs ir panašus į 2017-uosius, kada 94028 fiziniai asmenys turėjo leidimus laikyti (nešiotis) ginklus. Šiuo metu Lietuvoje tokį leidimą turi 94041 fizinis asmuo.

„Scanpix“ nuotr./Medžioklinis ginklas
„Scanpix“ nuotr./Medžioklinis ginklas

Daugiausia leidimų buvo išduota 2018-aisiais. Tuomet 94 415 fizinių asmenų turėjo leidimus laikyti (nešiotis) ginklus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis