Griežti vertinimai
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį pasiūlė koalicijos partneriui, „Nemuno aušros“ lyderiui R.Žemaitaičiui ir kitiems gynybos finansavimo didinimo skeptikams nuvykti į Ukrainą ir įsitikinti, kodėl reikia tai daryti.
R.Žemaitaitis į tokį pasiūlymą atrėžė nematąs reikalo vykti į Ukrainą.
Galiu lankytis Ukrainoje, bet neturiu aš ten ko važiuoti. Nebent kyšių ėmimo, korupcijos, ginkluotės pardavimo, valstybės pardavimo atvejų ten tikrai galima išmokti
„Dėl lankymosi Ukrainoje – tai labai geras Seimo pirmininko pasiūlymas. Galiu lankytis Ukrainoje, bet neturiu aš ten ko važiuoti. Nebent kyšių ėmimo, korupcijos, ginkluotės pardavimo, valstybės pardavimo atvejų ten tikrai galima išmokti“, – trečiadienį naujienų agentūrai ELTA sakė R.Žemaitaitis.
S.Skvernelis tokius R.Žemaitaičio pareiškimus pavadino neadekvačiais pasvaičiojimais.
„Tokie R.Žemaitaičio neadekvatūs pasvaičiojimai menkina visų žuvusių fronte karių atminimą“, – teigiama žurnalistams perduotame S.Skvernelio komentare.
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys ketvirtadienį Žinių radijui sakė, kad tokie R.Žemaitaičio pareiškimai kelia grėsmę.
Čia yra žalinga, kenksminga veikla, žiūrint ir saugumo požiūriu. Kiek ji yra sąmoninga, kiek ne, kokių tikslų vedina, čia atskiras klausimas, neužbėgsiu už akių.
„Tai buvo be galo protingas patarimas Seimo pirmininko. Ne vien tik į Ukrainą reikia nuvažiuoti ir pasižiūrėti, kaip atrodo situacija, kai neveikia atgrasymas. O mes norime, kad veiktų atgrasymas ir viso to pas mus nebūtų. Mes ne karui ruošiamės, o ilgai taikai ruošiamės. Turime daugiau aiškinti žmonėms, ką norime padaryti. Čia ne tiek R.Žemaitaičio reakcija, bet poveikis tokios reakcijos ir žinios skleidimo žmonėms, kiek jis veikia. Man čia yra labiau rūpimas klausimas. Tai, kad šioje situacijoje bandoma gąsdinti neva karu artėjančiu ar bendrai socialiniu nestabilumu, ekonominiu nestabilumu, kurį sukels toks sprendimas. Čia yra žalinga, kenksminga veikla, žiūrint ir saugumo požiūriu. Kiek ji yra sąmoninga, kiek ne, kokių tikslų vedina, čia atskiras klausimas, neužbėgsiu už akių“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė užsienio reikalų ministras.
Šaukia koalicijos tarybą
Valdančiosios koalicijos partneriai jau kelia klausimą dėl R.Žemaitaičio buvimo koalicijoje.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis naujienų agentūrai ELTA sakė, kad skandalingi R.Žemaitaičio pareiškimai turi būti apsvarstyti koalicinėje taryboje. Šio politiko pareiškimus pasmerkė ir Socialdemokratų frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas.
Seimo vicepirmininkė socialdemokratė Rasa Budbergytė 15min tvirtino, kad socialdemokratai planavo pirmadienį sušaukti koalicinę tarybą, kad aptartų R.Žemaitaičio klausimą po naujausių jo pareiškimų.
Vis dėlto susitikti valdantiesiems prie bendro stalo artimiausiu metu nepavyks dėl S.Skvernelio ir kitų koalicinės tarybos dalyvių išvykų.
„R.Žemaitaičio pareiškimus vertinu kaip visiškai nepateisinamus, neleistinus, neapgalvotus, darančius žalą valdančiajai koalicijai. Vyriausybės programoje esame įsirašę labai aiškiai visą savo politiką dėl Ukrainos. Ir tai, kad jis dabar taip šneka, elgiasi nepamatuotai ir nepateisinamai.
Mes turėtumėme apie tai pakalbėti. Jei ir nebus koalicinės tarybos pirmadienį, pakalbėsime apie tai kitą kartą .Bet kalbėtis reikia – negalima priimti sprendimų nesikalbant“, – pareiškė R.Budbergytė.
Ji pabrėžė, kad nepaisant R.Žemaitaičio pareiškimų, Vyriausybės programos įsipareigojimai nėra nuneigiami, nes tai „Lietuvos šventas reikalas“.
Socialdemokratai delsia
15min kalbinti demokratai neviešai apie R.Žemaitaitį linkę pasisakyti ir aštriau, jo elgesį lygindami su „rusofašistinės propagandos atstovais“, mato paraleles su pačios Ukrainos viešąja erdve prieš pat Rusijos invaziją 2022-aisiais ir įžvelgia jo elgesyje pavojų.
Jie teigia nuolat keliantys klausimą, ar R.Žemaitaitis su „Nemuno aušra“ gali likti koalicijoje, tačiau socialdemokratams esą jis kol kas nekliūva.
Tai iš dalies patvirtina ir pačių socialdemokratų atstovai, pripažinę, jog nors ir jaučia nuovargį nuolat viešai atsimušinėdami į R.Žemaitaičio pareiškimus, jo paties ir galimo „Nemuno aušros“ patraukimo iš koalicijos klausimas nei frakcijoje, nei valdančiuose partijos organuose plačiau iki šiol nebuvo aptartas.
Nors R.Žemaitaičio retorika nepatinka kai kuriems jaunesniems socialdemokratams, manantiems, jog „Nemuno aušros“ tolesnis buvimas koalicijoje privalo būti aptartas artimiausiu metu, drąsiau partijos viduje apie tai nediskutuojama dėl politinių išskaičiavimų: suprantama, kad „aušriečių“ palaikymas reikalingas priimti politiniams sprendimams ir jie sukuria atsvarą S.Skvernelio „demokratų“ įtakai prie bendro politinio stalo.
Demokratai stebisi ir tuo, jog R.Žemaitaitis pareiškimais apie Ukrainą ėmė svaidytis ketvirtadienį, kai šalis minėjo Ukrainos vienybės dieną, ir sako, jog tai kenkia ne tik koalicijos tvarumui, bet ir Lietuvos reputacijai.