Medininkų pilies šeimininkas – Trakų istorijos muziejus – jau pasirūpino statybos leidimu. Jį Vilniaus rajono savivaldybė suteikė prieš porą savaičių, rašo „Lietuvos rytas“.
8 mln. litų piliai atkurti bus skirti iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų. Už šiuos pinigus ketinama sutvarkyti gynybinę sieną, bokštus, įvažiavimo vartus, administracinį pastatą.
„Visi pilies atkūrimo projektai jau parengti, tam investavome nemažai lėšų. Dabar laukiame politinio sprendimo“, – pasakojo Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas.
Kad piliai būtų skirtos ES lėšos, dar turi pritarti Ūkio ministerija. Anot V.Poviliūno, nors nelengva, pilį bus siekiama pritaikyti nūdienos poreikiams.
Trakų istorijos muziejaus direktoriaus nuomone, atstačius pilies gynybinį bokštą ir įrengus jame ekspoziciją, Medininkai taptų kultūrinio turizmo centru.
Medininkai nuo Vilniaus nutolę panašiu atstumu kaip Trakai.
Didžiuliame Medininkų pilies kieme ketinama rengti įvairius renginius, muzikos festivalius, koncertus, amatų dienas.
Medininkų pilyje XX amžiaus 8–ajame dešimtmetyje veikė ekspozicija, tačiau vėliau šis objektas dingo iš turizmo maršrutų.
Prieš dešimtmetį darbai vyko tik pilies rytinės sienos dalyje, o 1994–1997–aisiais buvo restauruojamas gynybinis bokštas – betonuojama pirmo aukšto perdanga, restauruotos antro aukšto sienos, angos, laiptai, virš antro aukšto išbetonuotos perdangos sijos, įrengtas apsauginis stogas.
Medininkų pilis statyta XIII a. pabaigoje – XIV a. pirmoje pusėje. Ji savo plotu yra didžiausia Lietuvoje. Pilies kiemo plotas yra 1,85 hektaro, o bendras plotas kartu su gynybiniais grioviais siekia 6,5 hektaro.
Šis kultūros paminklas priskiriamas gardinių (aptvarinių) pilių tipui. Pagal architektūrą ji analogiška Krėvos ir Lydos pilims Baltarusijoje. Manoma, kad pastarosios yra kiek ankstyvesnės nei Medininkų pilis.