„Kadangi pirmą kartą mūsų neišgirdo – renkamės vėl“, – rašoma renginio aprašyme.
Ketvirtadienį prie parlamento rūmų rengiamo protesto „Dešimt tylos minučių“ organizatoriai kreipėsi į koaliciją su „Nemuno aušra“ sudariusiais socialdemokratais ir demokratais, taip pat į prezidentą Gitaną Nausėdą.
„Jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“, – sako renginio organizatoriai.
Jie pabrėžia, kad neginčija rinkimų rezultatų ir „nekviečia į sukilimą“.
„Mūsų susirinkimas – orus ir taikus, kviečiame nenaudoti žeminančios retorikos, išlikti kultūringais. Šis renginys neorganizuojamas jokios partijos ar judėjimo“, – teigia organizatoriai.
Pirmasis protestas prie Seimo rūmų surengtas per pirmąjį išrinkto parlamento posėdį, į jį susirinko keli tūkstančiai žmonių.
Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas žadėjęs ateiti pasikalbėti su protestuotojais, jei tam netrukdys pirmasis Seimo posėdis, galiausiai jame nepasirodė ir teigė, kad jis rengiamas pasisakant prieš rinkimų rezultatus.
Socialdemokratai, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“ sprendimą dirbti valdančiojoje daugumoje įtvirtino savaitės pradžioje.
Toks jų žingsnis sulaukė kritikos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Šį sprendimą pasmerkė įtakingi Jungtinių Valstijų, Vokietijos, Lenkijos politikai.
Izraelio ambasada Lietuvoje pareiškė, kad „niekas neturėtų pritarti ar įteisinti antisemitinį diskursą dėl trumpalaikės politinės naudos“, ir nurodė besitikinti, jog Lietuvos įsipareigojimai kovoti su antisemitizmu nesusvyruos.
Siekdami sumažinti reputacinę žalą, valdančiosios partijos į koalicinę sutartį įtraukė įsipareigojimą kovoti „su antisemitizmu, ksenofobija ir bet kokios formos neapykantos kurstymu“. Tuo metu pats „aušriečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis žada retorikos pokyčius bei pabrėžia būtinybę kovoti su antisemitizmu.
Nepaisant šių žingsnių, G.Nausėda „aušriečių“ įtraukimą į daugumą pavadino klaida ir pabrėžė, kad neskirs partijos narių ministrais.
Teismas šiuo metu nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje R.Žemaitaitis kaltinamas neapykantos kurstymu prieš žydus.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas, o ketvirtadienį prisiekė kaip naujai išrinktas parlamentaras.
Buvę valdantieji, o dabar opozicijoje dirbantys liberalai ir konservatoriai per jo priesaiką Seime protestuodami paliko salę.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Komentuodamas prieš jį nukreiptą akciją, R.Žemaitatis sakė, kad tai – konservatorių suplanuotos strategijos dalis.