Kitais metais pensijų sistemos laukia pokyčiai – vietoje dabartinio skaičiavimo bus įvesta taškų sistema. Ji ne tik turėtų padėti žmonėms suprasti, kaip jų pensija priklauso nuo jų atlyginimo ir mokėtų įmokų, bet ir padidinti pensijas.
Be to, kitąmet pensijos augs dėl indeksavimo, tai yra jų susiejimo su darbo užmokesčio fondu. Kitaip tariant, didėjant žmonių atlyginimams ir dirbančiųjų skaičiui, atitinkamai (remiantis praėjusiu laikotarpiu ir ateinančių kelerių metų prognozėmis) augs ir pensijos. Pavyzdžiui, kitąmet jos bus didinamos 7 proc., studijoje aiškino M.Sinkevičius.
O R.Lazutka papildė, kad, esant force majeure, tarkime, dėl krizės mažėjant dirbančiųjų skaičiui ir atlyginimams, pensijos bus apsaugotos – joms indeksavimas negalios ir jos nebus mažinamos.
Pritaikius indeksavimą, pensijos padidės nuo sausio. O pagal taškų sistemą pensijos bus perskaičiuotos gegužės mėnesį. Už laikotarpį nuo sausio iki gegužės pensininkai, kurių pensijos dėl perskaičiavimo augs, nepriemoką gaus pavasarį.
Tiesa, dėl perskaičiavimo pensijos augs 450 tūkst. pensininkų, kitiems, neturintiems būtinojo stažo, pensijos nesikeis. Tiesa, papildomų pinigų pridės indeksavimas.
Vidutiniškai pensijos kitąmet augs 30 eurų – mažesnes pensijas gaunantiems asmenims padidėjimas bus mažesnis, daugiau gaunantieji pajus didesnį augimą.
M.Sinkevičiaus teigimu, dabar „Sodros“ pensija Lietuvoje sudaro 50 proc. buvusio atlyginimo, o tai yra geras rodiklis net ir Vakarų Europai. Jeigu žmogus siekia, kad jo senatvės pensija būtų didesnė, reikėtų įvairiais būdais kaupti papildomai.
R.Lazutka pridūrė, kad rodiklis išties nėra blogas, tačiau vidutinis atlyginimas Lietuvoje nėra didelis, taigi ir 50 proc. jo sudaranti pensija – neįspūdinga.
Daugiau apie kitąmet įsigaliosiančią pensijų skaičiavimo tvarką ir analitikų ateities vizijas – vaizdo įraše.