Taip teigiančiu naujienų portalo Infa.lt tekstu pasidalino 170 socialinio tinklo vartotojų, o tinklalapio pateikiama statistika rodo, kad jį perskaitė keli tūkstančiai vartotojų. Nors pavadinimas sudaro įspūdį, kad tėčiui atsisakius vaiką maitinti krūtimi valstybė nemokės už vaiko priežiūros atostogas mamai, straipsnio turinys kiek kitoks.
Atsidarius nuorodą išvysime Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pranešimą spaudai, kurį ministerija platino pirmadienį. Juo informuojama, kad Europos Sąjungos (ES) užimtumo ir socialinės politikos ministrai pritarė direktyvai, kuri numato minimalias vaiko priežiūros atostogas moterims ir vyrams bei užtikrina minimalias tėvystės atostogas.
Europos Komisijos (EK) vertinimu, keturios Bendrijos narės vyrams tėvystės atostogų nesuteikia, o dar septyniose jos trunka savaitę ir trumpiau. Naująja direktyva siekiama visoje ES garantuoti 8 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogas, ir 10 dienų minimalias tėvystės atostogas.
Ministrai sutarė, kad šiuo metu geresnes sąlygas jaunoms šeimoms siūlančios šalys, pavyzdžiui, Lietuva, vaiko priežiūros atostogų netrumpins.
2016 m. duomenimis, vos 8 ES narėse išmokos už vaiko priežiūrą teikiamos geresnėmis sąlygomis nei Lietuvoje, o susilaukusiems vaikų darbo vietą ilgiau saugoma tik Suomijoje. Pavyzdžiui, Nyderlanduose, Jungtinėse Karalystėje ir Airijoje vaiko priežiūros atostogos nėra apmokamos.
Nėra šiuo metu aišku, kokia amžiaus riba bus pasirinkta Lietuvoje, bet, tarkime, netgi jei ji bus pasirinkta 5,6 ar 8 metai, sunku tikėtis, kad vaikai yra taip ilgai maitinami.
Dalintis vaiko priežiūra
Direktyva taip pat nustato, kad bent 2 mėnesių vaiko priežiūros atostogų perleisti nebus galima. SADM patarėja viešiesiems ryšiams Eglė Samoškaitė pastebi, kad ministerija dar nėra nusprendusi, kokiu būdų 2 neperleidžiamų mėnesių taisyklė bus pritaikyta Lietuvoje, tačiau paaiškina, ką tai reiškia, pasitelkusi Švedijoje taikomą praktiką.
„Tai reiškia, kad jeigu šeima pasirenka vaiką prižiūrėti visus 16 mėnesių, tėvai gali dalintis priežiūra, tačiau negali būti taip, kad vienas iš tėvų vaiką prižiūri visus 16 mėnesių – bent 3 mėnesiai yra rezervuoti kitam iš tėvų. Vadinasi, jeigu mama prižiūri vaiką 13 mėnesių, tėtis – 3 mėnesius“, – atsakyme 15min rašė E.Samoškaitė.
2 mėnesių taisyklė reikštų, kad maksimaliai naudojantis vaiko priežiūros atostogomis, vienas iš tėvų vaiko priežiūrai turėtų skirti mažiausiai du mėnesius.
Infa.lt tokią nuostatą laiko „taupymu šeimų sąskaita“. Anoniminis portalo komentaras įžvelgia siekį paankstinti kūdikių maitinimą jiems skirtais mišiniais, o tai esą paskatintų ES verslą.
Tiesa, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pastebi, kad maitinimas mamos pienu kūdikiui būtinas pirmus 6 gyvenimo mėnesius. Kadangi apmokamos vaiko priežiūros atostogos Lietuvoje trunka nuo 12 iki 24 mėnesių, 2 mėnesius tėvo priežiūroje paliktas kūdikis turėtų galimybę sveikai maitintis, laikantis PSO normų.
Direktyva taip pat siūloma vaiko priežiūros galimybę panaudoti ne iškart, o išskaidant iki vaikui sueina aštuoneri ar mažiau.
„Nėra šiuo metu aišku, kokia amžiaus riba bus pasirinkta Lietuvoje, bet, tarkime, netgi jei ji bus pasirinkta 5, 6 ar 8 metai, sunku tikėtis, kad vaikai yra taip ilgai maitinami“, – pastebi E.Samoškaitė.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.