Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 06 17

Klaidingai skelbia, neva teigiami COVID-19 testai medikams leidžia užsidirbti

Feisbuke skelbiami pokalbių paveikslėliai, kuriuose teigiama, neva Prancūzijos medikai uždarbiauja iš teigiamų COVID-19 testų. Tačiau pateikiama informacija iškraipyta ir pasenusi.
Memfyje atliekami testai dėl koronaviruso.
JAV atliekami testai dėl koronaviruso. / „Scanpix“ nuotr.

Sąmokslo teorijas platinančiame socialinio tinklo puslapyje „Yin Yang“ skelbiamoje pokalbio nuotraukoje aiškinama, neva Prancūzijos medikai už teigiamą COVID-19 testą sulaukia 55 eurų.

15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle

Per mažiau nei savaitę įrašu pasidalinta beveik 600 kartų. Įrašas susideda iš dviejų nuotraukų ir tik pirmojoje paminėta, kad kalbama apie situaciją Prancūzijoje. Būtent įrašo dalimi, kurioje sunku nustatyti, apie kurią šalį kalbama, dalintasi aktyviai.

Kaip yra iš tikrųjų?

Gegužės pradžioje Prancūzijos žiniasklaida išties skelbė, kad nustačius COVID-19, šeimos gydytojo konsultacijos kaina, kurią dengia sveikatos draudimas, sieks 55 eurus. Tačiau įkainiai nepasirodė iš giedro dangaus.

Įprasta šeimos gydytojo konsultacija šalyje kainuoja iki 25 eurų. Pacientams, kurie serga COVID-19, taikoma didesnė kaina dėl konsultacijos pobūdžio.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Vietinė žiniasklaida pranešė, kad koronavirusu sergantiesiems skiriama daugiau laiko, todėl vizito trukmė gali trukti ne įprastas 15–20 minučių, o apie valandą.

Skirtingai nei teigiama įraše, didinant konsultacijos kainą kalbėta ne apie „puikiai besijaučiančius ir absoliučiai jokių gripo simptomų neturinčius asmenis“, o žmones, kurie į gydymo įstaigą kreipėsi pajutę COVID-19 simptomus.

Pacientai nėra įrašomi į „sąrašiuką“, jų apsilankymas yra vertinamas kaip sudėtingesnis, reikalaujantis daugiau darbo, todėl jo įkainis yra didesnis. 55 eurų įkainis Prancūzijoje yra taikomas ir kitoms sudėtingesnėms konsultacijoms.

„Kad galėtume pacientams paaiškinti apie ligą, jos pasekmes bei suteikti atitinkamą konsultaciją, reikia užsiimti šviečiamąja veikla, todėl užtrunkame ilgiau“, – acu.fr sakė šeimos gydytojų profesinės sąjungos narys Jeanas-Christophe'as Calmesas.

„Scanpix“/AP nuotr./Testai, gaminami Pietų Korėjoje
„Scanpix“/AP nuotr./Testai, gaminami Pietų Korėjoje

Pirminiame įkainio didinimo pasiūlyme buvo siekiama įtraukti nuostatą, kuri leistų gydytojams gauti nuo 2 iki 4 eurų už papildomos informacijos apie sergančiojo kontaktus su aplinkiniais per paskutines 48 valandas pateikimą. Tačiau gegužės 8 d., žiniasklaidoje kilus pasipiktinimui dėl duomenų apsaugos, buvo nuspręsta tokios sąlygos atsisakyti.

„Įsakymai iš centro“

Mažiau socialinio tinklo vartotojų dėmesio sulaukusioje pirmoje pokalbio dalyje teigiama: „Nežinai, kaip Lietuvoje, bet žinant, kad dažnai įsakymai ateina tie patys ir iš vieno centro...“

Kuriamas įspūdis, neva egzistuoja siekis pasipelnyti iš COVID-19 testavimo. Tai dažnas virusą supančių sąmokslo teorijų naratyvas.

Vis dėlto sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai atsakyme 15min teigė, kad Lietuvoje gydytojams papildomai už „teigiamus testus“ nėra mokama.

15min nuotr./Pirmoji įrašo socialiniame tinkle dalis
15min nuotr./Pirmoji įrašo socialiniame tinkle dalis

„Informacijos apie kažkokius mokamus priedus, įvardintus Jūsų atsiųstuose klausimuose, SAM neturi. SAM tokiems tikslams lėšų nėra skyrusi“, – teigiama ministerijos atstovų atsakyme.

Įraše taip pat teigiama, kad „iki dabar, nors medicinos darbuotojai reikalaudavo kelti įkainius, pinigų nebuvo“. Vis dėlto Prancūzijoje dar balandžio pabaigoje su COVID-19 dirbantiems medikams buvo pažadėti 1,5 tūkst. eurų dydžio priedai bei aukštesnis įkainis už viršvalandžius.

Tuo metu įkainių šeimos gydytojams didinimas gegužės pradžioje motyvuotas siekiu įdiegti finansinę paskatą atidžiau vertinti galimus susirgimus koronavirusu ir užkirsti kelią naujų ligos židinių susiformavimui.

VIDEO: Didžiausi ligų protrūkiai žmonijos istorijoje: ko išmokome?

Siūlymas kelti įkainius konsultuojant dėl COVID-19 Prancūzijoje sulaukė kritikos. Vieni sveikatos darbuotojai svarstė, kodėl papildomos lėšos nėra nukreipiamos į ligonines, kiti pareiškė nemanantys, kad 30 papildomų eurų yra tinkama kompensacija už papildomas 30–45 minutes darbo.

15min vertinimu, pokalbių paveikslėliuose pateikiama informacija yra iš dalies klaidinga. Tiesa, kad įkainiai šeimos gydytojams teikiantiems konsultacijas COVID-19 sergantiems pacientams buvo padidinti.

Tačiau medicinos darbuotojams nėra mokama už „teigiamą COVID-19 testą“, naujos aplinkybės taikomos ne kiekvienam paciento vizitui, o turintiems koronaviruso simptomų. Įrašo paskelbimo metu jau buvo aišku, kad papildomo mokesčio už pacientų asmeninę informaciją nebus.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?