2012 09 28

Alesio Beliackio istorijoje padarytos klaidos į protą neatvedė

Lietuva, bendradarbiaudama su paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamo Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimu, atkakliai lipa ant to paties grėblio.
Emanuelis Zingeris
Emanuelis Zingeris / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvai jau teko skaudžiai nudegti, kai pernai vasarą Teisingumo ministerija, nepasitarusi su Užsienio reikalų ministerija, Baltarusijos režimui perdavė vieno garsiausių kaimyninės šalies opozicionierių Alesio Beliackio bankų sąskaitų duomenis. Remiantis šiais duomenimis, A.Beliackis nubaustas 4,5 metų nelaisvės. Regis, šįkart ant to paties nesusikalbėjimo grėblio lipa Migracijos departamentas.

Migracijos departamento pareigūnai, spręsdami dėl politinio prieglobsčio Lietuvoje suteikimo vadovaujasi vidaus reikalų ministro patvirtinta tvarka. Joje nurodoma, kad į Užsienio reikalų ministeriją (URM) ir kitas Lietuvos institucijas kreiptis patarimo priimant sprendimus reikia tik „jei tai būtina“.

Jau metus Lietuvos politinio prieglobsčio prašantį iš Baltarusijos kariuomenės pabėgusį Stepaną Zacharčenką Migracijos departamentas namo nori išsiųsti su niekuo nepasitaręs. „15min“ žiniomis, jokio kreipimosi dėl S.Zacharčenkos URM nebuvo gavusi. Tiesa, paprašyta tai patvirtinti oficialiai, URM to padaryti nesutiko, nes esą bijo padaryti įtaką S.Zacharčenkos bylą sprendžiančiam teismui.

Priežastys – paslaptis

Migracijos departamentas, dešimt mėnesių svarstęs S.Zacharčenkos prašymą, be URM rekomendacijos nutarė: buvęs karys negaus nei prieglobsčio Lietuvoje, nei specialaus statuso, todėl gali būti grąžintas į tėvynę, kur jam gresia žiauri bausmė.

Dėl ko S.Zacharčenkos prašymas prisiglausti Lietuvoje pasirodė nepagrįstas, Migracijos departamentas neaiškina. Esą tai daryti draudžia Ženevos konvencija.

Tiesa, tarp oficialiai skelbiamų priežasčių, dėl ko prieglobstis Baltarusijos kariui nebuvo suteiktas, yra ta, kad dezertyravimas nėra pagrindas suteikti prieglobstį, o persekiojimas dėl dezertyravimo nėra politinis persekiojimas. Tai taip pat numatyta 1951 m. Ženevos konvencijoje. S.Zacharčenka tikina iš kariuomenės pabėgęs dėl to, kad atsisakė pasirašyti pasižadėjimą šaudyti į taikius žmones ir dėl to buvęs nuolat mušamas.

Atliks tyrimą Seime

Tuo tarpu Seimo nariai apie skandalą kalba atviriau. Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris „15min“ teigė, kad Migracijos departamento sprendimas nesuteikti prieglobsčio S.Zacharčenkai kelia daug abejonių. Jis žada, kad Seimo komitetas artimiausiu metu atliks parlamentinį tyrimą ir išsiaiškins, ar baltarusių kario prašymas dėl politinio prieglobsčio iš tiesų yra nepagrįstas.

„Mano nuomone, per anksti jį deportuoti. Reikia išsiaiškinti viską iki galo, nes pasekmės jam yra aiškios. Kad jam grįžus į Baltarusiją nebus gerai, yra faktas“, – „15min“ sakė E.Zingeris.

Pasak jo, komitetas turės akylai patikrinti, ar S.Zacharčenkos atvejis yra politinio pobūdžio, ar ne. 

„Mes negalime nematyti, kad šalia mūsų yra režimas, kuris didina politinių aplikacijų skaičių. Mes turime įdėmiai patikrinti, ar tai yra politinis atvejis. Jei tai yra politinis atvejis – tas žmogus turi likti Lietuvoje. Jei tai nėra politinio pasipriešinimo atvejis, tada visai kas kita“, – sakė E.Zingeris.

Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovas pažymi, kad po A.Beliackio istorijos Lietuva padarė išvadas ir sugriežtino sprendimų dėl baltarusių likimo priėmimo tvarką, tačiau S.Zacharčenkos atvejis parodė, kad to, kas atlikta, toli gražu nepakanka.

E.Vareikis: bestuburė politika

Seimo narys, Užsienio reikalų komiteto narys Egidijus Vareikis sako, kad bendraudama su Baltarusija pastaruoju metu Lietuva laikosi bestuburės politikos, kuri niekur neveda.

„Mes niekaip neatsisakome to plano, kad su Baltarusija vienu metu galime ir kariauti, ir draugauti. Mums reiktų rinktis iš tikrųjų, ar mes sakome, kad Baltarusija yra mūsų ideologinis priešininkas, ar draugas. Jei nutariame, kad mums Baltarusija yra priešiška šalis, tai mes politinius migrantus priimame. Čia yra ne Migracijos departamento funkcija tai nuspręsti. Tokius sprendimus turėtume priimti aukštesniame lygyje – URM ir Prezidentūros“, – teigė politikas. 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Vytautas Bogušis pažymėjo, kad Lietuva tikrai neturėtų Baltarusijai atiduoti į Lietuvą pabėgusio kario.

„Užtenka, kad jau kartą apsigėdinome su A.Beliackiu. Tikrai negalime šios klaidos kartoti. Tai būtų didžiulė gėda“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai