2020 11 05

Klaipėdoje tą pačią dieną virusas pasiglemžė sutuoktinius: istorija apnuogino spragas

Pirmadienį Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuje užgeso garbaus amžiaus sutuoktinių iš Kretingos rajono gyvybės. Senolių laidotuvės numatytos tik sekmadienį, nes dalis artimųjų, taip pat infekuoti COVID-19, turi izoliuotis. Netektį išgyvenantys giminaičiai įsitikinę, kad jų senolių istorija atskleidžia ir sistemos klaidas: sunegalavęs senolis, net ir po to, kai žmona hospitalizuota dėl įtarimų sergant koronavirusu, buvo pervežtas į kitą ligoninę, o iš šios išleistas keliauti namo.
Viltis
Viltis / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

84 ir 88 metų Kretingos rajono gyventojai spalio viduryje pajuto peršalimui būdingus simptomus: kosėjo ir karščiavo. Būklė negerėjo, todėl spalio 16-osios rytą, giminaičių raginimu, buvo iškviesti greitosios pagalbos medikai.

Išvežiojo po skirtingas ligonines

Sutuoktiniai buvo nugabenti į Klaipėdos universitetinę ligoninę, kur gydomi pacientai, kuriems įtariamas koronavirusas. Tačiau čia prasidėjo nesusipratimas: į šią ligoninę paguldyta tik močiutė tirti, ar nėra užsikrėtusi virusu. Atgabento senolio kūno temperatūra tuo metu buvo normali, todėl nuspręsta jį gabenti į kitą – Klaipėdos respublikinę – ligoninę. Pagal galiojančią tvarką pacientai į Klaipėdos ligonines greitosios pagalbos medikų išskirstomi pagal budinčių įstaigų tvarkaraštį.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ligoninėje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ligoninėje

Taip tuo metu nekarščiavęs senolis buvo pristatytas į Respublikinę Klaipėdos ligoninę. Čia jį priėmę medikai nenustatė jokių sveikatos sutrikimų, padarė plaučių nuotrauką ir išleido į namus.

Ką daryti įtarus virusą? Karštosios linijos bei bendrosios pagalbos linijos telefonas pastaruoju metu sulaukia gausybės skambučių. Todėl pirmiausia patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasikonsultuoti.

Senolio spėjo pasigesti giminės: iš vienos ligoninės į kitą gabentas senolis sugebėjo pats visuomeniniu transportu sugrįžti į savo sodybą.

„Tai yra nesuvokiama: kaip buvo galima įtarus vieną šeimos narį užsikrėtus koronavirusu antrąjį išgabenti į kitą ligoninę. Po to stebimės, kaip tas virusas plinta. Nežinau, ar sutapimas, bet po mūsų bočiaus vizito Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje buvo fiksuoti keli viruso atvejai. Išleisti šitaip seną žmogų... artimiesiems nieko nepranešė. Kiek jis klaidžiodamas iki vakaro dar galėjo užkrėsti?“ – piktinosi marti.

Senjorui grįžus į namus paaiškėjo, kad ryte jo sutuoktinei padaryti tyrimai parodė, jog ši serga koronavirusu.

Paaiškėjo: serga ir senolis

Su 15min kalbėjusi senolių giminaitė stebėjosi, kaip buvo galima pro pirštus pažiūrėti į faktą, kad į ligoninę atgabenti sutuoktiniai, kad įtarus vieną sergant galima numanyti, kad ir antrasis užsikrėtęs. Juolab kad ir jis jautėsi nekaip.

Kitą dieną senoliui vėl iškviesti greitosios pagalbos medikai. Netrukus paaiškėjo, kad ir jam nustatytas koronavirusas.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Klaipėdos universitetinė ligoninė
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Klaipėdos universitetinė ligoninė

Svarstyta, kur galėjo užsikrėsti sėsliai gyvenę senoliai. Netrukus paaiškėjo, kad užsikrėtę ir kiti giminaičiai, bendravę su senjorais.

Situaciją tuo metu komentavęs Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis teigė, kad priėmus visus pacientus, kurie turėjo kontaktą su sergančiuoju, gydymo įstaiga netrukus persipildytų.

O senjoras jokių simptomų, būdingų virusui, neturėjo, todėl išvežtas į kitą ligoninę. Čia patikrinus sveikatą, padarius plaučių nuotrauką sutrikimų nerasta, todėl ir buvo išsiųstas namo.

Gyvybės užgeso tą pačią dieną

Garbaus amžiaus pacientus virusas paveikė stipriai – jų sveikata ėmė blogėti. Netrukus į šią ligoninę atvežta ir dar viena jų giminaitė. Tačiau ji – jaunesnė ir fiziškai stipresnė, tad jau įveikė virusą ir jau išrašyta į namus.

O iki tol savarankiškai gyvenusių senjorų sveikata blogėjo, kol galop, simboliškai, per Vėlines jų abiejų gyvybės užgeso.

Giminės nusprendė, kad kūnai bus kremuoti, o laidotuvės nukeliamos į sekmadienį, kai baigsis saviizoliacija sirgusiems ar kontaktą turėjusiems asmenims.

123RF.com nuotr./Laidotuvės
123RF.com nuotr./Laidotuvės

Tačiau net ir gedėdami žmonės susidūrė su prastai organizuojamu darbu ir nesusikalbėjimu. Pirmadienį apie mirtį pranešę Klaipėdos universitetinės ligoninės darbuotojai informavo, kad antradienio rytą bus galima pasiimti mirties liudijimus. Į ligoninę sūnus nuvyko 9 val., tačiau jo paprašyta atvykti 11 val. Tada išgirdo prašymą atvykti 13 val. Dar porą valandų su kitais gedinčiaisiais laukė liudijimų. Bet veltui. Galop išgirdo, kad dokumentai bus gal tik kitą dieną. Tuo metu prie ligoninės būriavosi ir daugiau gedinčių ir nusivylusių, artimųjų netekusių žmonių. Žmonės piktinosi netvarka, gaišinamu laiku bei tuo, kad turėjo rizikuoti sveikata stoviniuodami prie ligoninės.

„Liudijimui reikia vos kelių sakinių. Kodėl reikia taip gaišinti žmones? Negi tai tokia sudėtinga procedūra?“ – svarstė giminaičiai. Jie tik pasidžiaugė šermenis nukėlę į savaitės pabaigą, antraip dėl tokios situacijos gali būti sujaukti visi planai.

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Eugenijus Zalagėnas atsiprašė ir apgailestavo, kad mirusiųjų artimiesiems informacija buvo pateikta ne visai suprantamai. Trečiadienį liudijimas perduotas ritualinių paslaugų įmonei, kuri rūpinsis senolių laidotuvėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis