Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 05 30 /13:02

Klaipėdos pensininkai „Sodrai“ turi įrodyti, kad yra gyvi?

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros“) Klaipėdos skyrius pirmasis šalyje pabandė įsitikinti, ar žmonės, kuriems mokama pensija, tikrai gyvena.
„Sodra“
„Sodra“ / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Daugelis garbaus amžiaus klaipėdiečių ar dabar kituose miestuose įsikūrusių buvusių šio miesto gyventojų iki liepos 1 dienos privalo asmeniškai atvykti į „Sodros“ skyrių su pasu – kitaip jiems žadama nutraukti pensijos mokėjimą, rašo „Lietuvos rytas“.
 
Įtarimų, kad pensija nukeliauja ir mirusiems asmenims, kilo, kai dviejų uostamiesčio pensininkų sąskaitose susikaupė daugiau kaip 130 tūkst. litų „Sodros“ išmokų. Paaiškėjo dar keletas atvejų, kai pensijos mokėtos, o apie jų gavėjus Lietuvos gyventojų registre duomenų iš viso nebuvo.
 
Klaipėdoje gyvena daug pensininkų, turinčių giminių Rusijoje. Jei išvykę aplankyti artimųjų tokie asmenys miršta, o jų mirties Lietuvoje niekas neužregistruoja, pensija jiems pervedama metų metus.
 
„Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktorius Valdemaras Anužis pabrėžė, kad tikrinti, ar teisingai išmokamos pensijos, – jų prievolė, todėl reikėjo, ką nors daryti. Patys „Sodros“ darbuotojai esą neturi teisės lankytis pensininkų butuose ir taip nustatyti, ar jie gyvi.
 
Valdininkai tikina, kad pristatyti dokumentus kviečia ne visus pensijų gavėjus, o tik tuos, dėl kurių kyla pagrįstų abejonių. Pavyzdžiui, apie įtarimus praneša kaimynai.
 
V.Anužio žiniomis, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse pensijų gavėjai privalo pasirodyti bent kartą ar du per metus.

„Sodra“ reaguodama į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, jog esą „Sodros“ teritoriniai skyriai reikalauja iš Lietuvos pensininkų įrodyti, kad jie yra gyvi, neatitinka tikrovės ir yra klaidinga.

Kaip teigiama išplatintame pranešime, „Sodra“, kaip ir kitos valstybinės institucijos, informaciją apie gyventojų gimimą ar mirtį gauna iš asmens duomenų registro. Tik išskirtiniais pavieniais atvejais, kai jokių duomenų apie išmokos gavėją nėra, „Sodros“ teritoriniai turi teisę kitais būdais patikrinti, ar išmoka mokama teisėtai ir tam asmeniui, kuriam priklauso. Iš užsienyje gyvenančių lietuviškos pensijų gavėjų, „Sodra“, kaip ir visos kitos ES valstybių giminingos institucijos, reguliariai prašo pateikti teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintas tam tikrų dokumentų kopijas. Tačiau gyvai pasirodyti „Sodroje“ nereikalaujama.

Išplatintame pranešime perspėjama, jog žmonės netikėtų asmenimis, kurie ateis į jūsų namus arba paskambins telefonu ir prisistatę neva yra „Sodros“ darbuotojai, prašys iš jūsų kokių nors duomenų (asmens kodo, paso, tapatybės kortelės numerio ar pan.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs