Humanitarinė pagalba – Ukrainai, organizacijoms
Viena iš pagalbos sričių – humanitarinė pagalba, kuri gali būti skiriama Ukrainos valstybei, miestams partneriams, tarptautinėms
organizacijoms, dirbančioms su nuo karo bėgančiais ukrainiečiais ar teikiančioms pagalbą nuo karo nukentėjusiems pačioje Ukrainoje.
„Iš tiesų tokia pagalba, nukreipta į išorę, yra labai reikalinga. Patys turime miestą partnerį Ukrainoje, kuriam prireikus galėsime padėti. Dabar tam bus numatytos ir lėšos. Svarbu, kad pagalbą gautų ne tik jau į Lietuvą atvykę, bet ir šiuo metu Ukrainoje už šalies nepriklausomybę kovojantys ukrainiečiai. Taip pat matome, kad reikalinga parama ir būtiniausiais daiktais, medicinos priemonėmis, tuo karo zonoje aprūpina tarptautinės organizacijos, kurioms galėsime padėti finansiškai, prisidėdami prie bendro tikslo – laisvos Ukrainos“, – sako meras Bronius Markauskas.
Kam ir kokia humanitarinė pagalba bus teikiama spręs speciali komisija.
Karo pabėgėliui – vienkartinė pašalpa
Savivaldybės tarybai siūloma kiekvienam nuo karo bėgančiam ukrainiečiui, apsistojusiam Klaipėdos rajone, skirti vienkartinę 267 eurų dydžio pašalpą.
„Ukrainiečiams, atvykusiems į Lietuvą, reikia postūmio, impulso, kuris leistų pradėti kabintis į gyvenimą. Valstybės mastu jau priimti teisės aktai dėl socialinės paramos, tačiau mes planuojame padėti papildomai. Vienkartinė pašalpa kiekvienam atvykusiam į Klaipėdos rajoną prisidės prie viso pagalbos paketo ir suteiks daugiau galimybių nuo karo siaubo bėgantiems ukrainiečiams pradėti kurti gyvenimą čia, integruotis“, – teigia Administracijos direktorius Justas Ruškys.
Ukrainiečių vaikams – nemokamas ugdymas, maitinimas, būreliai
Gyvenimą Klaipėdos rajone pradedančios ukrainiečių šeimos dažniausiai čia atvyksta su vos viena kuprine daiktų arba apskritai be nieko. Jie neturi ne tik daiktų, bet ir nuolatinio būsto, turi susirasti darbą, išleisti vaikus į ugdymo įstaigas.
Kiekviena finansinė lengvata padeda jiems greičiau integruotis į gyvenimą Lietuvoje, todėl Tarybai siūloma Klaipėdos rajone atleisti nuo karo bėgančius ukrainiečius nuo mokesčio už jų vaikų maitinimą, ugdymą darželiuose, būrelių lankymą Savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto įstaigose.
Planuojama, kad ši lengvata būtų taikoma iki šių metų pabaigos.
Suteikusiems būstą ukrainiečiams – išmokos
Valstybė jau pritarė tvarkai, kai asmenys, suteikę būstą ukrainiečiams, nuo antrojo mėnesio galės gauti išmokas, kurios ne tik padės dalinai padengti patirtas išlaidas, bet ir paskatins daugiau žmonių suteikti būstą karo pabėgėliams.
Klaipėdos rajono savivaldybė, įvertinusi, kad išmokos nebus suteiktos už ukrainiečių apgyvendinimą pirmąjį karo mėnesį, planuoja skirti vienkartines 250 eurų išmokas už suteiktą būstą, tai padariusiems rajono gyventojams.
„Taip mes norime pasakyti ačiū žmonėms, kurie nebuvo abejingi, bei paskatinti kitus suteikti būstą nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tarybai siūlysime visiems to norintiems Klaipėdos rajono gyventojams, bendruomenėms, nevyriausybinėms organizacijoms, kurie pirmąjį mėnesį nuo karo pradžios suteikė būstą ukrainiečiams, skirti vienkartinę išmoką. Vėliau išmokas mokės valstybė, tačiau manome, kad verta padėkoti tiems, kurie pirmieji atsiliepė į pagalbos šauksmą nuo vasario 24 d. – karo Ukrainoje pradžios. Tikimės, kad ši paskata padės kompensuoti patirtas išlaidas lietuviams, o ukrainiečiai, pradėję gyventi Klaipėdos rajone, ir toliau galės remtis į žmonių geranoriškumą, suteikiant būstus ne tik laikinam apgyvendinimui“, – sako Administracijos direktorius Justas Ruškys.
Dėl šių pasiūlymų Taryba apsispręs kovo 31 d. posėdyje.