„Apsilankyti Japonijoje ir dalyvauti robotų kovose svajoja visi konstruktoriai – mums tai lyg Olimpas. Japonijoje yra senos ir gilios robotų kūrimo tradicijos, todėl naudinga vien pamatyti, kaip ten kuriami robotai, kaip vyksta robotų kovos. Japonijoje robotų kovose teko dalyvauti jau du kartus, džiugu, kad paskutinį kartą dalyvavome keturi lietuviai. Nors robotų kovose prizinių vietų neiškovojome, tačiau patirtis buvo didžiulė“ , – pasakojo robotų konstruktorius Vitalijus Rodnovas. Jis pirmas lietuvis prieš porą metų dalyvavęs robotų kovose Japonijoje. Vitalijaus sukurtas robotas „Parazitas“ savo kategorijoje pernai laimėjo pirmą vietą pasaulio robotų čempionate San Franciske (JAV).
Gruodį vykusiose 23-iosiose „All – Japan Robot – sumo Tournament“ varžybose dalyvavo keturi klaipėdiečiai – Vitalijus Rodnovas, Galina Rodnova, Audrius Knolis ir Martynas Lukas.
Asmeninio archyvo nuotr./Vitalijus Rodnovas |
Į Japoniją klaipėdiečiai vežėsi daug laurų robotų kovose užsienyje nuskynusį robotą „Parazitas“ ir du naujus robotus „Melody“ ir „Psichas“. Deja, fortūna lietuviams nebuvo labai palanki – po daug vilčių teikusios kovos, vienas robotas buvo diskvalifikuotas, kitas taip pat nebegalėjo dalyvauti varžybose dėl per kovą sugadintos detalės. Tačiau robotų konstruktoriai neslepia, kad jau kuria planus, kokie robotai galėtų susikauti kitose kovose Japonijoje. Artimiausios klaipėdiečių varžybos – pavasarį Rygoje (Latvija) vyksiančios varžybos.
„Tai, kad japonai pripažįsta mūsų rengiamas robotų kovas – neeilinis Klaipėdos robotų konstruktorių įvertinimas. Neabejojame, kad rengiamos „Baltic Robot sumo“ varžybos sulauks dar didesnio dalyvių susidomėjimo, mat trys pagrindiniai prizininkai gaus progą vykti į Japoniją. Tai bus didelis postūmis jaunimui realizuoti savo idėjas ir kurti vis modernesnius robotus. Pastebime, kad robotų konstruktorių Klaipėdoje sparčiai gausėja, jiems atsiveria vis platesnės karjeros galimybės“, – sakė KMTP direktorė Roma Stubrienė.
Trumpai apie sumo robotų kovas:
Standartinės sumo robotų kategorijos robotai turi atitikti du reikalavimus: svoris – iki 3 kg, dydis – 20 ir 20 cm. Sumo robotai, kuriuose yra įmontuoti galingi magnetai, kaunasi specialiuose ringuose. Robotai būna „apginkluoti“ priekyje sumontuotais peiliais, kurie turi užkabinti varžovą ir kaip įmanoma greičiau išmesti jį iš ringo. Robotai pasiekia iki 6 m/s greitį, rungtis trunka vos kelias sekundes.