2017 05 10

Klausimų VSD vadovui pateikti negalėjęs M.Bastys: mano teisės yra pažeistos

Socialdemokratų frakcijos atstovas Mindaugas Bastys sako, kad jo teisės yra pažeistos, apkaltos komisijai neleidus jam užduoti klausimų Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovui Dariui Jauniškiui.
Mindaugas Bastys
Mindaugas Bastys / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Aš tik VSD direktoriaus galėčiau klausti, čia, viešai, aš to nesirengiu daryti.

„Mes norėjome apklausti VSD vadovą kaip liudytoją apkaltos procese ir komisija tokios galimybės mums nesuteikė, tai vienareikšmiškai yra mano teisės pažeistos. Mes negalime šiandien įsitikinti, ar VSD iš tiesų tą pažymą, kurią pateikė, išsamiai ir visapusiškai yra ištyręs mano atžvilgiu klausimus“, – žurnalistams sakė M.Bastys.

Tačiau jis atsisakė įvardinti, kokius klausimus būtų uždavęs VSD vadovui: „Aš tik VSD direktoriaus galėčiau klausti, čia, viešai, aš to nesirengiu daryti“.

Komisijos tyrimą jis vadino tendencingu ir sakė, jog tai „tiesiog suorganizuotas puikus politinis procesas, susidorojant su manimi kaip asmeniu“. Tačiau klausiamas, kas galėtų būti tokio proceso organizatoriai, sakė: „Negaliu tokių dalykų dabar teigti, galiu tik spėti, nenorėčiau klaidinti visuomenės“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

Apkaltos komisijos pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė po posėdžio žurnalistams teigė, kad M.Basčiui galimybė klausti nesudaryta, nes D.Jauniškis pranešė neturintis daugiau informacijos, išskyrus pateiktą Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui ir anksčiau apkaltos komisijai.

„Visi protokolai, įskaitant ir VSD vadovo ankstesnės apklausos, M.Basčio advokatams yra prieinami, ir jie gali susipažinti su visa informacija, kuria disponuoja ir mūsų komisija“, – sakė A.Širinskienė.

Trečiadienį taip pat planuota M.Basčio apklausa, tačiau jis atsisakė liudyti komisijai motyvuodamas, kad jam reikia laiko pasiruošti. M.Bastį planuota apklausti jau ankstesniame posėdyje, tačiau apklausa buvo nukelta užsitęsus kitų liudytojų apklausoms.

„Seimo narys Bastys atsisakė bendrauti su komisija motyvuodamas tuo, kad jam reikia pasiruošti. Mes jo lauksime penktadienį. Jei jis ir toliau atsisakinės su juo bendrauti, mes turime teisę priimti sprendimą jo neišklausę“, – pabrėžė komisijos pirmininkė.

„Aš matau, kad gynyba deda visas pastangas vilkinti procesą, jį stabdyti pateikdama prašymus, kurie kartais net nėra susiję su svarstomu klausimu.

„Aš matau, kad gynyba deda visas pastangas vilkinti procesą, jį stabdyti pateikdama prašymus, kurie kartais net nėra susiję su svarstomu klausimu.

Tai buvo prašymai, susiję su papildomais dokumentais, įvairiomis apklausomis asmenų, kurie netgi nėra tiesiogiai minimi pažymose ir panašiai, nenorėčiau detalizuoti“, – kalbėjo A.Širinskienė.

Kartu ji atmetė M.Basčio priekaištus, esą prieš jį vykdomas puolimas. „Tikrai nematau jokio puolimo, mes neišreiškėme kaip komisija jokių išankstinių vertinimų (...) O gynyba savo argumentus naudoja“, – sakė pirmininkė.

VSD vadovas išėjęs iš posėdžio žurnalistams tvirtino neturintis ko pridėti prie anksčiau departamento pateiktų duomenų.

„Komisijos pirmininkė klausė, ar aš turiu ką nors nuo institucijos pridėti šalia to, kas buvo pateikta Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui ir šitai komisijai prieš tai, aš nuo institucijos neturiu ko daugiau pridėt, manau, pakankamai pateikėm informacijos ir NSGK išvada nevienareikšmiškai yra tokia, kokia yra“, – sakė D.Jauniškis.

Į klausimą, ar, jo manymu, M.Bastys veikė prieš Lietuvos interesus, D.Jauniškis atsakė, jog VSD tokio vertinimo neteikia. „Mes pateikėm išvadą, kad ryšiai su asmenimis, kurie veikia prieš Lietuvos interesus, daro jį pažeidžiamu ir siūlėme nesuteikti leidimo dirbti su slapta informacija“, – sakė VSD vadovas.

Seimo komisija iki šiol yra išklausiusi VSD atstovus, susipažino su Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo medžiaga, išklausė komiteto pirmininką Vytautą Baką.

Išvadą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą M.Basčiui dėl ryšių su Rusijos naudai dirbančiais asmenimis, komisija buvo įpareigota pateikti iki gegužės 15 dienos, tačiau jos darbą Seimas pratęsė iki birželio 1-osios.

Seimas yra patvirtinęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadas, kad parlamentaras M. Bastys veikė prieš Lietuvos interesus, o jo ryšiai su VSD medžiagoje įvardintais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui.

Apkalta M.Basčiui inicijuota dėl VSD nurodytų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Socialdemokratų partijos frakcijos narys M. Bastys visus kaltinimus neigia ir pabrėžia Seimo nario priesaikos nesulaužęs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų