11 09 /13:12

V.Blinkevičiūtė apie koaliciją su demokratais ir „Nemuno aušra“: kito kelio nėra

Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad koalicija su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“ sudaryta, nes tai vienintelė galima dauguma.

„Kitokių variantų nėra“, – šeštadienį per partijos tarybos posėdį Vilniuje teigė politikė.

Ji pabrėžė, kad į koalicijos susitarimą įrašyta kova su ksenofobija ir antisemitizmu.

V.Blinkevičiūtės teigimu, dėl to problemų būsimoje koalicijoje turi vienintelis asmuo. Konkretaus politiko ji neįvardijo, bet turėjo omenyje partijos „Nemuno aušra“ pirmininką Remigijų Žemaitaitį.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis

Prieš Seimo rinkimus socialdemokratų lyderė yra minėjusi, kad nemato galimybės koalicijoje dirbti su „Nemuno aušra“ dėl jos lyderio R.Žemaitaičio pasisakymų apie žydus.

V.Blinkevičiūtė yra sakiusi, „kad pono Žemaitaičio kai kurie pasisakymai yra tokio lygio, kad vargu ar būtų įmanomas bendradarbiavimas ir jo darbas Vyriausybėje“.

Tuo metu šeštadienį socdemų lyderė tvirtino, kad už centro kairės valdančiąją koaliciją, tai yra už LSDP, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos” ir „Nemuno aušrą“ balsavo daugiau nei pusė milijono rinkėjų.

„Taip, sprendimas nelengvas, bet kito kelio nėra, nes taip pasirinko Lietuvos žmonės, atiduodami virš pusę milijono balsų už šitą trijų partijų koaliciją“, – sakė V.Blinkevičiūtė ir prašė kolegų būti išmintingiems, vieningiems bei prikąsti liežuvius.

Savo kalboje V.Blinkevičiūtė neužsiminė apie neįvykdytą pažadą pergalės atveju vadovauti būsimai Vyriausybei.

Politikė prieš Seimo rinkimus viešai žadėjo, kad imsis premjerės pareigų, jeigu LSDP laimės parlamento rinkimus, tačiau iš karto po antrojo rinkimų turo ji pareiškė, kad Vyriausybei nevadovaus, atsisakys iškovoto Seimo narės mandato ir liks dirbti Europos Parlamente. Tokį sprendimą ji aiškino garbiu amžiumi ir ne itin gera sveikata.

Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr./LSDP tarybos posėdis
Skirmantas Lisauskas/ BNS nuotr./LSDP tarybos posėdis

LSDP kandidatu į premjerus pasiūlė buvusio partijos lyderio Gintauto Palucko kandidatūrą.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba šeštadienį galutinai pritarė darbui valdančiojoje daugumoje su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“.

Už tokį sprendimą balsavo 105 tarybos nariai, prieš buvo septyni socialdemokratai, įskaitant garbės pirmininką Vytenį Povilą Andriukaitį, dar 17 partijos atstovų susilaikė.

Anksčiau šeštadienį koalicijos sutarčiai pritarė ir mažosios būsimos koalicijos partnerės.

Anksčiau konsultacijos dėl daugumos sudarymo vyko ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau demokratų lyderis Saulius Skvernelis tvirtino koalicijoje su šia Ramūno Karbauskio vadovaujama politine jėga nedirbsiantis.

LSDP, „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ koalicija kitos kadencijos parlamente turėtų mažiausiai 86 mandatus iš 141.

Koalicija sulaukė kritikos užsienyje

Sprendimas į koaliciją pakviesti „Nemuno aušrą“ jau sulaukė kritikos ir užsienyje. JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas pareiškė, kad „socialdemokratų sprendimas sudaryti koaliciją su partija „Nemuno aušra“ – partija, kurios lyderis buvo apkaltintas smurto ir neapykantos prieš žydus kurstymu – kenkia pagrindinėms vertybėms, kurios vienija mūsų tautas“.

Anot jo, tuo metu, kai „pasaulyje kyla antisemitizmo banga, suteikti platformą antisemitinei retorikai ir neapykantos veiksmams yra ne tik bendrų demokratinių idealų išdavystė, bet ir fizinė grėsmė žydų ir mažumų bendruomenių saugumui“.

Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas tvirtino, kad Lietuvos socialdemokratų koalicija su „Nemuno aušra“ nesuderinama su kairiosiomis vertybėmis.

Lenkijos Senato vicemaršalka Michalas Kaminskis šeštadienį taip pat pareiškė nerimaujantis dėl „atvirai šovinistinių ir antisemitinių jėgų“ dalyvavimo formuojant Lietuvos Vyriausybę.

„Su nerimu, norėtųsi parašyti „degančiu nerimu“, priimu pranešimą apie atvirai šovinistinių ir antisemitinių jėgų atėjimą į Lietuvos Respublikos Vyriausybę“, – socialiniame tinkle „Facebook“ šeštadienį teigė M.Kaminskis.

„Antisemitizmas Vytauto soste, Žygimanto Didžiojo (Senojo – BNS) soste negali būti paaiškintas. Dienomis, kai Europoje vėl matome pogromus, kai Rusija atvirai remia Izraelio priešus, antisemitizmui negali būti vietos“, – pridūrė Lenkijos Senato vicepirmininkas.

Kaltinamas viešu tyčiojimusi

Teismas šiuo metu nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje „aušriečių“ lyderis R.Žemaitaitis kaltinamas viešu tyčiojimusi, žmonių grupės niekinimu ir neapykantos skatinimu prieš žydų tautybės žmones.

Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.

Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų