Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 10 27

Kodėl 13 bombų paštu išsiuntęs įtariamasis JAV neapkaltintas terorizmu?

Per savaitę įtariamasis Cesaris Sayocas prezidento Donaldo Trumpo oponentams išsiuntė 13 bombų. Tačiau apkaltintas terorizmu jis nebuvo. „The Atlantic“ aiškina, kodėl.
Cesaris Alteri Sayocas
Cesaris Alteri Sayocas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Donaldas Trumpas 13 bombų išsiuntimą paštu jo oponentams pavadino „terorizuojančiais išpuoliais“. O Teisingumo departamentas šeštadienį įtariamąjį apkaltino 5 federaliniais nusikaltimais, įskaitant ir sprogmenų gabenimą tarp valstijų bei grasinimus ankstesniems JAV prezidentams.

Jungtinių Valstijų generalinis prokuroras Jeffas Sessions, pranešdamas kaltinimus Cesariui Sayocui, laiškus su sprogmenimis, kurie buvo skirti D.Trumpo kritikams, apibūdino kaip politinį smurtą, o tai yra įprastas būdas apibūdinti terorizmui.

Tačiau kodėl jis nepavartojo žodžio „terorizmas“?

Manoma, kad tyrėjai daug greičiau pavadina terorizmu musulmonų įvykdytus nusikaltimus nei kad dešiniuosius ekstremistus. Priežastys nebūtinai susijusios su rasizmu.

JAV su terorizmu susijęs kaltinimas dažniausiai yra materialinė parama užsienio teroristinei organizacijai. Tai gali reikšti daug dalykų – nuo pinigų davimo iki fizinės pagalbos organizacijai.

Ta organizacija šiomis dienomis dažniausiai yra ISIS. Modernus terorizmas JAV yra vietos fenomenas – dauguma pagalba ISIS apkaltintų asmenų Amerikoje yra JAV piliečiai arba pastovūs gyventojai. Tačiau įstatymo požiūriu santykiai su tarptautinėmis teroristinėmis grupuotėmis, net jeigu jie yra tik teoriniai arba ideologiniai, yra labai svarbūs.

Žmonėms, neturintiems tokių ryšių, yra kitaip – įstatymas atsiremia į žodžio laisvę ir kitų piliečių laisvių apsaugą. JAV Vyriausybė formaliai nėra išskyrusi vietos teroristinių organizacijų. Todėl remti tokias ekstremistų grupes kaip „Aryan Nations“, net jeigu kai kurie jos nariai ir imasi smurto, gali būti legalu.

„Pirmoji pataisa gina žmogaus teisę būti susietiems vienas su kitu. Ir ji tikrai leidžia žmonėms reikšti savo nuomonę, politinę ar kitokią. Kai kalbame apie užsienio teroristines organizacijas, tai nėra aktualu, nes joms negalioja pirmoji konstitucijos pataisa“, – sakė anksčiau generalinio prokuroro asistente dirbusi profesorė Mary McCord.

O kaip tuomet, kai ataka jau įvykdyta? C.Sayocas nebuvo apkaltintas vietos terorizmu, nes paprasčiausiai nėra tokio federalinio nusikaltimo. Bet vietos teroristams taip pat gali būti skirtos griežtos bausmės.

Timothy McVeighas Oklahomoje nužudė 168 žmonės – tai antra pagal aukų skaičių ataka JAV po rugsėjo 11-osios. Jis buvo nubaustas mirties bausme.

Nepaisant to, kad įtariamasis formaliai yra kaltinamas terorizmu ar ne, JAV teisingumo sistema leidžia griežtą bausmę. Jeigu C.Sayocas bus nubaustas, jis gali kalėti ir iki 50 metų. Tačiau aštri politinė diskusija šiuo klausimu išlieka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais