Visos šios įmonės pažeidė Konkurencijos įstatymo 5 straipsnį.
Konkurencijos tarybos vertinimu, tyrimo metu nustatytų faktinių aplinkybių visuma – įmonių tarpusavio susirašinėjimas, šių įmonių atstovų paaiškinimai bei kitos tyrimo metu nustatytos aplinkybės liudija įmonių dalyvavimą karteliuose.
„Draudžiami susitarimai viešuosiuose pirkimuose – prioritetinė Konkurencijos tarybos veiklos sritis. Imdamiesi tirti draudžiamus susitarimus viešuosiuose pirkimuose neskirstome jų pagal pirkimo vertę, įmonių dydį ar kitus kriterijus. Karteliai viešuosiuose pirkimuose yra laikomi vienu iš sunkiausių konkurencijos pažeidimų, nes jie daro žalą visai šalies ekonomikai“, – sako Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas.
Tarėsi dėl „paslaptingo konkurento“ pašalinimo
Konkurencijos taryba savo išvadoje skelbia ir elektroninio susirašinėjimo duomenis. Susidaro įspūdis, jog centrinė figūra dviejų kartelių istorijoje – UAB „Nebūk briedis“ savininkas Justinas Vanagas.
„Toliau bendrauk tiesiai. Grizk apsitarti tik del kainu, kokia imone kokia kaina teiks“, - viename iš paviešintų laiškų teigia jis (kalba netaisyta).
Štai Konkurencijos tarybos tirtame Kelių ir transporto tyrimo instituto organizuotame pirkime kalba eina apie programėlę išmaniesiems įrenginiams ir „gryną litą“.
„kainos už transporto appsa. Mažiausia kaina: 56959 = 33 gryno lito. Optimali kaina: 79398.42 = 46k gryno lito. Max kaina: 93206.84 = 54k gryno lito. Visos kainos be pvm. A.“, – tokį UAB „Nebūk briedis“ vadovo Andriaus Mironovskio laišką skelbia Konkurencijos taryba.
Konkurencijos taryba paviešintame J.Vanago ir UAB „Nebūk Briedis“ vadovo A.Mironovskio susirašinėjime su kitais įtariamo kartelio dalyviais pastarasis netgi lepteli, jog tariamasi dėl neparankaus konkurento pašalinimą iš konkurso.
„Turim paslaptinga konkurenta, su mazesne kaina. Dabar derinu del jo pasalinimo is pirkimu”, – 2013 m. rugpjūčio 12 d. laiške rašo A.Mironovskis (kalba netaisyta).
Susirašinėjimo duomenyse netrūksta ir tokių frazių, kaip „derinamos kainos“ ir kitų panašių užuominų.
„Mažiausia kaina: 47074+PVM=55959.73 Lt – ministerium Optimali kaina: 73450+PVM=88874.5 Lt – public media Max kaina: 94500+PVM=114345 Lt – celence“, – rašome viename iš paviešintų laiškų. Čia minimas „Celence“ pavidinimas – tai ankstesnis UAB „Nebūk briedis“ vardas.
Įrašytas pokalbis: „O kur garantijos?“
UAB „Nebūk briedis“ dar labiau klampina Konkurencijos tarybos paskelbtas pokalbis tarp A.Mironovskio ir UAB „Lexita Web“ vadovo Daliaus Ulevičiaus, kuris paskelbtame susirašinėjime pareiškė nusprendęs konkurse dalyvauti vienas.
„O tai kur garantijos, kad, pavyzdžiui, tie du viduriniai tikrai atsiims pasiūlymą, žėk, aš, atsiimsiu, sakysi, oi viskas ne pagal planą ten tas už septyšim aštuonis ar septym šešis, sakys vis dėl to pasirašo sutartį“, – nerimauja D.Ulevičius.
„Nebūk briedis“ vadovas jį ramina: „Jeigu mes tarpusavyje sutariam daryti visą šitą reikalą, tai tokiu atveju šokam“. A.Mironovskis taip pat priduria, kad su kitais dalyviais „jau yra viskas suderinta“.
Dar viena marga dialogo detalė: užuominos apie tai, kad vieni susitarimo partneriai nudirbs visą darbą, o kiti tiesiog pasiims pinigus.
„Be tai tu nori ta prasme jeigu tu dešimt mum dameti, tai nieko nieko nedarai, apskritai?" – klausia D.Ulevičius (kalba netaisyta).
Čia A.Mironovskis jam paaiškina (kalba netaisyta): „Nu tai jūs viską padarot. Galit imti dešimt ir nieko nedaryt. Aš viską padarysiu“.
Užfiksuotas ir dar vienas pokalbis, kai prie A.Mironovskio ir D.Ulevičiaus prisijungė J.Vanagas. Pastarasis užtikrino, kad konkurso „trečias nelaimės“.
D.Ulevičiaus pareiškimas, jog jis ketina projektą „padaryti normaliai“, J.Vanago nesužavėjo. „Bet jūs verslą vystot ar jūs labdaringa veikla užsiimat? Aš nesuprantu“, – piktinasi jis.
Tame pačiame pokalbyje J.Vanagas D.Ulevičių kaltina kainų dempingavimu. „Mes mėginom apsidrausti nuo tokių vat veikėjų, kaip jūs, bet jūs nudempingavot kainą žemiau, žemiau proto ribų“, – pyksta jis.
Konkurencijos tarybos duomenimis, būtent „Lexita Web“, kurios vadovas nebuvo linkęs įsitraukti į kainų derinimą, tapo Kelių ir transporto tyrimo instituto konkurso laimėtoja.
„Ministerium“ įklampino liudijimai
Konkurencijos tarybos išvadoje skelbiamas ir buvusios „Ministerium“ vadovės Aušrinės Jurgelionytės liudijimas. Ji, anot tyrėjų, „teigė nepamenanti, jog viešojo pirkimo metu ji būtų su kitais asmenimis kalbėjusi apie pasiūlymo pateikimą ar jo atsiėmimą“.
Tačiau dokumente pateikiamas štai toks A.Jurgelionytės liudijimas:
„Tikrai pamenu, kad po to, kai UAB „Ministerium“ gavo kvietimą pateikti pasiūlymą iš VšĮ „Kelių ir transporto tyrimo institutas“ man teko bendrauti su A. M. apie UAB „Ministerium“ ir UAB „Public media“ pasiūlymo kainas. Pamenu, kad jis man elektroniniu būdu atsiuntė parengtą UAB „Ministerium“ pasiūlymą su kaina, kurį aš turėčiau pateikti VšĮ „kelių ir transporto tyrimo institutas“. Dabar nepamenu ar A. M. man atsiuntė parengtą UAB „Public media“ pasiūlymą ar aš pati vadovaudamasi UAB „Ministerium“ parengiau UAB „Public media“ pasiūlymą“.
„Ministerium“ klampina ir VšĮ „TV Europa“ vadovo Algirdo Žvinakevičiaus liudijimas. Jis pareiškė, kad „Ministerium“ vadovė paprašė „pateikti pirkimo pasiūlymą kaina apie 80 000 litų“.
„A. J. daugiau nieko neaiškino apie šį konkursą ar pasiūlymo pateikimą, o aš ir neklausinėjau. A. J. prašomas pateikiau CVP IS73 pasiūlymą kaina virš 80 000 litų“, - Konkurencijos tarybos dokumente teigia A.Žvinakevičius.
Įvertinusi viešo posėdžio metu įmonių pateiktus paaiškinimus bei tyrimo metu surinktas aplinkybes Konkurencijos taryba už dalyvavimą draudžiamuose susitarimuose įmonėms skyrė tokias baudas:
− VšĮ „Media medis“ – 15 700 eurų;
− UAB „Ministerium“ – 8 800 eurų;
− VšĮ „TV Europa“ – 2 000 eurų;
− UAB „Nebūk briedis“ skirtos dvi baudos po 4 100 eurų už dalyvavimą dviejuose karteliuose.
Už draudžiamus susitarimus viešuosiuose pirkimuose įmonėms skiriamos baudos priklauso nuo įmonių pajamų (bauda negali viršyti 10 proc. bendrųjų metinių pajamų), pažeidimo trukmės ir pavojingumo.