2013 07 03 /14:55

Konservatoriai piktinasi ketinimu užmegzti diplomatinius santykius su Kuba, ekspertai ir diplomatai kalba apie turistus bei galimybę daryti įtaką

Konservatoriams susirūpinus, kad Europos Sąjungos (ES) Tarybai vos pradėjusi pirmininkauti Lietuva skuba užmegzti diplomatinius santykius su Kuba, diplomatai ir ekspertai aiškina, kad tai būtų paranku keliautojams bei verslininkams.
Kuba
Kuba / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Nebūčiau kategoriška, – portalui 15min.lt sakė Rytų Europos studijų centro direktorė Kristina Vaičiūnaitė. – Esame vienintelė ES valstybė, neturinti diplomatinių santykių su Kuba. Ten vyksta nemažai mūsų turistų. Kylant problemoms, sava atstovybė padėtų. Nebūtina turėti dešimt diplomatų, bet nedidelė atstovybė būtų naudinga.“

Pašnekovė pripažino, kad šioje situacijoje esama ir vertybinių dalykų. Konservatoriai esą kelia teisingus klausimus, bet aktyvesnis dalyvavimas procese kartais gali geriau padėti spręsti problemas. 

„Su Kuba dirbame penkerius metus. Kiek matome, situacija liberalizavosi. Panaikinta nemažai draudimų, pavyzdžiui, gyventojams leidžiama įsigyti kompiuterių, naudotis internetu. Tačiau jie tokie neturtingi, kad negali įsigyti. Bet klausimas, ar sistema išties liberalizuojasi, ar tai yra tik režimo žaidimas“, – svarstė centro vadovė.

Vienintelė santykių neužmezgusi ES narė

Seimo URK trečiadienį pritarė Užsienio reikalų ministerijos (URM) siūlymui užmegzti diplomatinius santykius su Kuba.

Anot ministerijos, Lietuva yra vienintelė ES šalis, su ja dar neužmezgusi diplomatinių santykių. „Nors ši valstybė tebeturi problemų žmogaus teisių srityje, laikomasi nuomonės, kad, nesant diplomatinių santykių, prarandama galimybė kalbėtis ir daryti įtaką, – pažymėjo URM. – Lietuva jau yra užmezgusi diplomatinius santykius su beveik visomis Karibų jūros regiono šalimis.“

Ministerija: „Nors Kuba tebeturi problemų žmogaus teisių srityje, nesant diplomatinių santykių, prarandama galimybė kalbėtis ir daryti įtaką.“

Kuba nuo vasario pirmininkauja Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono bendrijai (CELAC), o Lietuva šį pusmetį – ES Tarybai. Pastarosios organizacijos politika Kubos atžvilgiu aktyvi – Europos išorės veiksmų tarnyba rengia ES ir Kubos bendradarbiavimo sutarties derybų mandatą.

URM duomenimis, kasmet Kubą aplanko per tūkstantį Lietuvos piliečių. Kilus konsulinėms problemoms, piliečiams esą padėti lengviau tuomet, kai šalys yra užmezgusios diplomatinius santykius. Jų nesant, sudėtinga užmegzti kontaktus su valdžios atstovais, prireikus suteikti pagalbą nelaimės atveju.

Diplomatų žodžiais, Kuboje ryškėja ekonomikos liberalizavimo tendencijos, todėl Lietuvos verslininkams atsiveria platesnės ekonominių santykių su Kuba perspektyvos. Šalyje panaikinti tam tikri apribojimai verslui, leista platesniu mastu gyventojams patiems sau sukurti darbo vietas, imta skatinti turizmą ir leista versle naudoti JAV dolerius, leistas didesnis skolinimasis mažoms įmonėms. Kubos piliečiai susiduria su švelnesniais suvaržymais vykstant į užsienį.

„Pirmininkavimą ES pradedame santykių su komunistine diktatūra užmezgimu“

URK priklausantys konservatoriai Audronius Ažubalis, Kęstutis Masiulis ir Emanuelis Zingeris pareiškė atskirąją nuomonę dėl šio sprendimo. Jų nuomone, rekomendacija reiškia, kad Lietuva pirmininkavimą ES pradėjo santykių su komunistine diktatūra užmezgimu.

Audronius Ažubalis
Audronius Ažubalis

„Šiandien URM pavyko Seimo URK įpiršti, o valdančiajai daugumai pritarti diplomatiniams santykiams su valstybe, kurią „Freedom House“ ir kitos pasaulinės žmogaus teisių organizacijos pripažįsta viena nelaisviausių ir represyviausių komunistinių diktatūrų pasaulyje, – pranešime spaudai cituojamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Audronius Ažubalis. – Graudus vaizdas, kai iš vakaro ministras Linas Linkevičius skelbia būtinybę puoselėti ES vertybes, bet nuo pat pirmos pirmininkavimo dienos pats rodo iškreiptą jų suvokimą.“

Seimo nariai pareiškė esantys nusivylę, kad toks svarbus sprendimas priimtas skubotai, nepasikonsultavus su platesniu politikų ratu, nepaprašius situacijos analizės iš Lietuvos ambasados Jungtinėse Valstijose. 

Atskirąją nuomonę komitete šiuo klausimu pareiškę Seimo nariai įspėjo, šiandienos komiteto sprendimu pradėtas naujas  Lietuvos užsienio politikos vektorius ne tik kertasi su Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetais, bet ir stipriai pakenks tarpvalstybiniams santykiams su pagrindiniais Lietuvos saugumo sąjungininkais amerikiečiais.

Konservatoriai: „Valdantieji išmainė gyvybinius Lietuvos saugumo prioritetus į pataikavimą nedemokratinių režimų užgaidoms.“

Pasak parlamentarų, šiuo sprendimu valdantieji išmainė gyvybinius Lietuvos saugumo prioritetus į pataikavimą nedemokratinių režimų užgaidoms.

„Jei Lietuvos valstybinė pozicija nepasikeis, bus labai įdomu, kaip ją aukščiausi valstybės pareigūnai teisins pasaulinio garso žmogaus teisių gynėjams (Birmos demokratų lyderei Aung San Suu Kyi ir kt.), kuriuos tikėtasi prisikviesti į rudenį Vilniuje rengiamą užsienio reikalų komitetų pirmininkų ir Demokratijų bendrijos parlamentinio forumo susitikimą demokratijos plėtros klausimais“, – retoriškai klausiama pranešime spaudai.

E.Zingerio žodžiais, pirmininkaujant ES Tarybai konservatoriai nemato reikalo keisti vertybinį kursą komunistinio režimo atžvilgiu. Kuboje esą įkalinta 90 politinių kalinių, per 54 metus Kubos režimas susidorojo su daugiau kaip 9 tūkst. politinių oponentų.

„Sovietų Sąjunga, bandžiusi eksportuoti komunizmą ir pavergusi lietuvių tautą pusamžiui, buvo pagrindinė karinio perversmo Kuboje ir instaliuoto režimo sąjungininkė. Kubos režimas palaiko aktyvius santykius su Iranu, Šiaurės Korėjos režimais“, – priminė Seimo narys.

Jo ir kolegų įsitikinimu, už sprendimo užmegzti diplomatinius santykius politines pasekmes ir žalą Lietuvos įvaizdžiui atsakingi ne tik URM vadovai, bet ir komiteto nariai, balsavę už tokį nutarimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai