„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 02 05 /12:22

Konservatoriai Vilniaus savivaldybėje įžvelgia „Icor“ įtaką – kalba apie neskaidrumą dėl stadiono ir „Veolia“ ieškinį

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovai įsitikinę, kad nacionalinio stadiono konkursas nevyksta skaidriai, kadangi Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio padėjėjas Kipras Krasauskas susijęs su koncernu „Icor“. Apie direktoriaus atstatydinimą žadama irgi kalbėti, tačiau pirmiausia būtina išgirsti Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus žodį.
Dainius Kreivys, Valdas Benkunskas
Valdas Benkunskas ir Dainius Kreivys / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Antradienį spaudos konferencijoje kalbėję TS-LKD atstovai D.Kreivys ir Valdas Benkunskas pristatė savo poziciją dėl nacionalinio stadiono konkurso aplinkybių. Jų teigimu, situacijai reikia ne tik politinio įvertinimo, bet galbūt ir kreipimosi į teisėsaugos institucijas, ką ir žadama padaryti.

Įžvelgia neskaidrumą

Šios partijos atstovų teigimu, sprendimai dėl būsimojo daugiafunkcio komplekso statybų galėjo būti priimti neskaidriai, kadangi Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus P.Poderskio padėjėjas K.Krasauskas prieš penkerius metus yra dirbęs „Icor“ grupėje, ten tebedirba ir jo brolis, tad tai galėjo turėti įtakos. K.Krasauskas yra dalyvavęs komisijos, sprendusios stadiono likimą, posėdžiuose, nors ir nebuvo jos narys.

„Nacionalinio stadiono statybų konkursas toliau stringa. Jau nėra šansų, kad dabartinė valdžia pradės jo statybas. Dar baisiau – gali būti, kad konkursą galutinai sužlugdys naujas galimos korupcijos skandalas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė D.Kreivys, pateikdamas nuorodą į portalą Delfi, kuris aprašė galimas K.Krasausko sąsajas su „Icor“.

V.Benkunskas K.Krasauską vadina „Rubikono agentu“, teigdamas, kad turimi argumentai yra svarbūs, parodantys galimą šio žmogaus interesų konfliktą dirbant savivaldybėje ir turint tiesiogines sąsajas su oponuojančia puse. „Kalbėti apie kokį nors nešališkumą šiuo atveju yra sudėtinga. Mūsų nuomone vien tokio žmogaus slaptas dalyvavimas procesuose leidžia abejoti viso proceso skaidrumu“, – teigė tarybos narys.

Slaptu dalyvavimą jis vadina todėl, kad pagal darbo sutartį dirbantis K.Krasauskas neprivalėjo deklaruoti interesų ir esą buvo slepiamos jo sąsajos su „Icor“. „Žinant, kaip veikia šita įmonė, kokia buvo istorija šilumos ūkio nuomos laikais, tai tokių žmonių atsitiktinai neatsiranda niekur. Matydami, kad šitas žmogus domisi išskirtinai tais dalykais, kurie rūpi koncerno grupei, mes darome prielaidą, kad šitoje vietoje galėjo būti pažeisti viešieji interesai ir žmogus dirba ne viešajam interesui, o galimai konkrečiai verslo grupei“, – kalbėjo V.Benkunskas.

Kandidatuojantis į Vilniaus merus D.Kreivys savo rinkiminėje agitacijoje nuolat pabrėžia, kad tokio stadiono, koks planuojamas, Vilniui nereikia, vietoj jo geriau pastatyti apie 50 mažesnių aikštynų visame mieste. Tam esą būtų galima panaudoti ir stadionui numatytas lėšas – rajonuose statyti mažesnius multifunkcinius centrus.

Šiuo metu yra kreiptasi į premjerą Saulių Skvernelį ir R.Šimašių, iš kurių laukiama atsakymų dėl nacionalinio stadiono statybų, taip pat ketinama kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisiją, kad ji imtųsi tyrimo.

Vis dėlto pirmiausia atsakingas yra meras. „Meras yra pasiūlęs administracijos direktorių, meras kontroliuoja administracijos veiklą ir mums labai svarbu mero pozicija. Sulaukę atsakymų, kaip vertina tą padėtį savivaldybės politinė valdžia, neatmetam galimybės, jeigu matysime, kad jiems, kaip visada, viskas yra gerai, gali būti rengiama interpeliacija administracijos direktoriui. Tą tarybos nariai teisę turi daryti“, – teigė V.Benkunskas.

TS-LKD atstovai teigė negalintys spręsti, ar antrasis pasiūlytas daugiafunkcio komplekso projektas buvo vertas svarstyti, tačiau esą du konkurso dalyviai bent jau suteiktų savivaldybei svertų derybose.

Miesto biudžeto dydžio suma

D.Kreivys tvirtina, kad sudėjus apie 100 mln. eurų, kiek kainuos daugiafunkcis centras bei jo prieigų sutvarkys, o taip pat savivaldybės ieškinį įmonei „Veolia“, susidaro 600 mln. eurų suma – beveik tokia, koks yra Vilniaus savivaldybės biudžetas.

O abu šie dalykai vienaip ar kitaip susiję su koncernu „Icor“. Todėl K.Krasausko dalyvavimas šiame procese kelia esą tik dar daugiau abejonių.

„Mūsų pagrindinė žinia yra ta, kad konkursas turi būti nutrauktas, nes jis galimai neskaidrus ir galbūt įtakotas. Antra žinia – turi būti įvertinta galimai žala, susijusi su „Veolia“ ieškiniu tarptautinio arbitražo byloje prieš Lietuvą. Noriu pastebėti, kad politinę atsakomybę už tai, kad vyksta savivaldybėje su tais dviem dalykais – stadionu ir „Veolia“ ieškiniu, privalo prisiimti R.Šimašius. Vyriausybė turi užtikrinti, kad skirti pinigai yra naudojami skaidriai ir efektyviai“, – kalbėjo D.Kreivys.

Įžvelgia politinį puldinėjimą

K.Krasauskas, paprašytas pakomentuoti jam skiriamus įtarinėjimus, 15min perdavė tokį komentarą:

„Sunku komentuoti melą ir dar skaudžiau, kai jį skleidžia viešai save dorais katalikais vadinantys asmenys, bet turbūt tai yra įprasta, kad didžiausi veidmainiai yra tie, kurie garsiai propaguoja vertybes, kurių patys nesilaiko. Minėtoje įmonių grupėje nebedirbu penkerius metus, tai yra ilgas atšalimo laikotarpis, o šiuo metu visas savo jėgas skiriu kasdieniams miesto administracijos darbams ir jų atlikimo tobulinimui. Turime talentingą Povilo suburtą administracijos komandą, kuri pasitiki manimi ir kuria pasitikiu aš pats. Visą šiomis dienomis skleidžiamą melą vertinu kaip artėjančių rinkimų foną.“

P.Poderskis savo padėjėją irgi gina. Direktoriaus teigimu, K.Krasauskas neturėjo galių lemti sprendimą dėl nacionalinio stadiono konkurso laimėtojo, o juo kaip padėjėju jis visiškai pasitikintis.

„Tokie puldinėjimai yra įprasta politinio proceso dalis, todėl nenustebino, kad tampu įrankiu pakenkti merui prieš rinkimus. Savo padėjėju Kipru visiškai pasitikiu, o patikimų žmonių turėjimas savo komandoje – mano, kaip vadovo, teisė ir pareiga. Kiek vienas padėjėjas gali turėti įtakos procese, kur aktyviai įsitraukusi net Vyriausybė, ministerijos ir kitos įstaigos – patys pagalvokite. Vakar jis turėjo įrodinėti, kad nėra dramblys, toliau seka iš anksto suplanuoti veiksmai – šiandien puolimo taikiniu pasirinktas aš, ryt bus mero eilė. Jūsų teisė, ponai konservatoriai, iškelti politiką aukščiau miesto vystymo. Sakydami, kad futbolas Vilniuje neegzistuoja ir dėl to nereikia stadiono – klystate, nes bent jau politinis futbolas vyksta visu smagumu.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./P.Poderskis ir R.Šimašius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./P.Poderskis ir R.Šimašius

Aš gal tik vieno dalyko nesuprantu – pati šito politinio futbolo ir kompromitavimo organizavimo kokybė tiesiog apgailėtina. Žinote, mane dažnai kritikuoja už vienus ar kitus blogai suvaldytus procesus, darbus neįgyvendintus. Trūkumų tikrai yra ir aš juos pripažįstu, bet jeigu dirbčiau taip blogai, kaip konservatoriai organizuoja savo triukus, tai jau seniai būčiau pats pasitraukęs. Tiesiog liūdna ir gėdinga“, – komentavo P.Poderskis.

Jis taip pat pridūrė, kad paskalų ir melo skleidimas už akių jam nėra priimtinas dalykas: „Kipras nieko blogo nepadarė ir Dainius neturėtų meluoti žmonėms neturėdamas įrodymų. Viena yra tai, kas pasiekia viešąją erdvę, bet už akių skleidžiamos paskalos yra mažų mažiausiai negarbingos. Doru kataliku save laikantis žmogus to sau negalėtų leisti.“

Bandys sutartį patvirtinti iki rinkimų

Daugiafunkcio centro statybų konkursas vis dar nėra baigtas. Nors jau spalį savivaldybė skelbė pasiruošusi pasirašyti sutartį su vienu iš dalyvių koncerno „Icor“ valdoma „Axis Industries“, tačiau po kelių dienų priimtas teismo sprendimas procesą sustabdė. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas grąžino į konkursą anksčiau iš jo dėl netinkamo pateikto pasiūlymo pašalintą UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“.

Vilniaus savivaldybės nuotr./„Axis Industries“ nacionalinio stadiono vizualizacija
Vilniaus savivaldybės nuotr./„Axis Industries“ nacionalinio stadiono vizualizacija
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ vizija
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ vizija

Tačiau komisija nusprendė, kad „Vilniaus nacionalinis stadionas“ vis dėlto negali dalyvauti konkurse, kadangi jo pateikta informacija nėra tiksli, ir pasiūlymą vėl atmetė. Bendrovės direktorius BNS sakė komisijos sprendimą skųsiantis.

Vilniaus taryba trečiadienį turėtų svarstyti klausimą dėl pritarimo koncesijos sutarčiai. Jeigu bus tam pritarta, sprendimas keliaus į komitetus ir galbūt dar būtų spėta taryboje priimti galutinį sprendimą iki naujųjų savivaldos rinkimų kovo 3 dieną.

„Axis Industries“ kartu su bendrovėmis „Venetus Capital“, „Kauno arena“ ir architektų bendrovėmis „Populous“ bei „Cloud architektai“ Nacionalinio stadiono kompleksą žada pastatyti už 79,9 mln. eurų.

UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ kartu su Turkijos grupe „Kayi Insaat“, stačiusia prekybos centrą „Ozas“ Vilniuje, darbus siūlė atlikti už 77,886 mln. eurų.

Be 15 tūkst. žiūrovų talpinančio nacionalinio stadiono, ant Šeškinės kalno turėtų atsirasti dar trys laiko futbolo aikštės, krepšinio aikštelių, kultūros centras, biblioteka, vaikų darželis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs