Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 07 11 /16:53

Konservatorių skirtis: vieni nori dirbti su „pakabinta vyriausybe“, kiti – peikia politizuotus susitarimus

Antradienį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis, premjeras Saulius Skvernelis ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis pasirašė susitarimą dėl opozicinių konservatorių palaikymo urėdijų reformai mainais į paramą mažesniam pridėtinės vertės mokesčiui (PVM) už šildymą. Šis susitarimas patiko ne visiems konservatoriams.
Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis
Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Susitarimas išprovokavo valdančiosios koalicijos partnerių socialdemokratų lyderio Gintauto Palucko pasvarstymą apie koalicijos egzistavimo prasmę.

Tiesa, nepatenkintų susitarimu buvo ir TS-LKD gretose. Penki Tėvynės sąjungos nariai partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio pasirašytos sutarties su „valstiečiais“ nesilaikė. Tai susilaikę Audronius Ažubalis ir Jurgis Razma bei prieš balsavę Rimantas Jonas Dagys, Antanas Matulas ir Edmundas Pupinis.

R.J.Dagys teigė, kad tai buvo partijos pirmininko pasiūlytas projektas, kuriam jis nepritarė.

„Susilaikiau dėl šito projekto. Mano motyvai, kad mes turime svarstyti konkretų įstatymą su konkrečiom pataisom, o ne politizuotai svarstyti“, – kalbėjo R.J.Dagys.

„Čia yra sudėtingas įstatymas, nuo kurio priklauso mūsų miškų ateitis, o tai reiškia ir kaip gyvens kitos kartos. Tai reiškia, kad negalime padaryti klaidų. Šiandien Seimo salėje turėjome fenomeną, kai prie mažo straipsniuko, nesvarsčius, be debatų, prijungta krūva įvairiausių straipsnių“, – piktinosi TS-LKD narys.

„Tokio Seimo posėdžio dar nebuvo ir man, kaip ne pirmos kadencijos Seimo nariui, nejauku darosi dėl tokios priėmimo procedūros“, – pridūrė R.J.Dagys.

Bijo monopolisto įteisinimo

R.J.Dagys nekomentavo galimybės, kad konservatoriai pradės bendradarbiauti su valstiečiais žaliaisiais. Jis pabrėžė, kad remia projektus ir balsuoja už juos savo asmeniniu apsisprendimu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys

„Šiuo atveju, aš manau, kad pavojinga įteisinti monopolistą šioje srityje. Monopolio mes nesugebame sukontroliuoti, o monopolistas turės vieną interesą – gauti pelną. Tai reiškia miškų kirtimą.

Žinant mūsų valstybės gebėjimus tvarkytis su monopolistais, mano galva, mes turėsime prastų pasekmių“, – pasipriešinimą G.Landsbergio siūlymui grindė R.J.Dagys.

J.Razma: atsargiai žiūriu į tokius susitarimus

J.Razma 15min teigė, kad jo balsavimas – joks priešinimasis G.Landsbergio susitarimiu su „valstiečiais“, nes niekas neįsipareigojo kaip nors balsuoti. J.Razma paaiškino, kad frakcijos posėdyje buvo nuspręsta, kad bus balsuojama laisvai, tuo metu partijos pirmininkas susitarimą pasirašė matydamas, kad didžioji dalis frakcijos palaiko urėdijų reformą.

„Nemanau, kad „valstiečiai“ tikėjosi šimto procentų mūsų frakcijos balsų. Ir jų pačių šimto procentų nebuvo“, – pridūrė konservatorius.

Politikas prisipažino pats atsargiai žiūrintis į tokius susitarimus, o jei jų daugėtų, rinkėjams tai galėtų atrodyti nekaip.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jurgis Razma
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Jurgis Razma

„Nesinorėtų, kad tai išvirstų į kažkokius pasikartojančius susitarimus. Matyčiau kaip išskirtinį atvejį, kai susidarė tam tikros įtampos šiuo klausimu“, – tvirtino jis.

J.Razma nepalaikė urėdijų reformos, nes jam nepatiko, kaip vyko pats procesas – jai nepritariantys buvo kaltinami įvairiais dalykais, urėdijų darbuotojus valdžia privertė pasijusti korumpuotais, aplinkos ministras nevyko su jais nuoširdžiai pasikalbėti, cirkai vyko su ekspertų išvadomis. Anot konservatoriaus, tai jam nepriimtina ir nesolidu.

E.Pupinis ir A.Matulas 15min teigė prieš įstatymą balsavę dėl to, kad jis neigiamai atsilieps regionams.

A.Matulo skaičiavimais, Biržų ir Pakruojo urėdijose darbo neteks apie 200 žmonių, o kai kurie jau žino, kad emigruos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Antanas Matulas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Antanas Matulas

Be to, A.Matului atrodo nelogiška urėdijų reformą, kuri palies regionus, sieti su PVM lengvata šildymui, kuri labiau aktuali miestiečiams.

Konservatorius teigė, kad patys „valstiečiai“ turėtų nuspręsti, kaip jie dirba, nes toks variantas, kai vienu klausimu viena koalicija, kitu – jau kita, rodo, jog dirbama mažumos Vyriausybės sąlygomis, tuo metu kadencija tik prasidėjusi.

„Jei bus balsai šaudomi atskirais susitarimais, kokias mes pasekmes turėsime? Neseniai „valstiečiai“ dievagojosi, kad PVM lengvata turi būti nuimta, dabar jau pakeitė poziciją. Čia nėra valstybės valdymas“, – teigė politikas.

Jis svarstė, kad tokių susitarimų, kaip dėl urėdijų, greičiausiai dar bus. Tačiau paklaustas, ar tai neišvirs į konservatorių koaliciją su „valstiečiais“, A.Matulas teigė, kad jam tai nėra itin aktualu.

„Man tas pats“, – neslėpė jis.

L.Kasčiūnas: „Susitarimas naudingas visuomenei“

Tuo metu kitas TS-LKD narys Laurynas Kasčiūnas entuziastingai palaikė susitarimą su valstiečiais žaliaisiais ir jų vyriausybe. Jis pažymėjo, kad konservatoriai nusiteikę bendradarbiauti visais klausimais, kuriais galima atrasti bendrą poziciją.

„Aš labai remiu ir balsavau už mandato frakcijos seniūnui teikimą, kad jis pasirašytų tokį susitarimą. Labai geras susitarimas, naudingas ir visuomenei“, – kalbėjo L.Kasčiūnas.

Kaip sėkmingą jis pabrėžė punktą, kuriuo susitariama, kad Vyriausybės teikimu nuo 2017 metų rudens šildymo sezono „siekiant mažinti gyventojų energetinį skurdą ir socialinę atskirtį“ bus įvedamas lengvatinis PVM tarifas šildymui, o tam reikalingus teisės aktus bus siekiama priimti iki spalio 1 dienos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

„Aš esu pakankamai išvis toks, sakyčiau, atviras ir demokratiškas žmogus... Ir dabar yra atvejų, kai būna protingi sprendimai ir mes juos palaikom. Manau, kad tai gali tęstis, tai normalios ir konstruktyvios opozicijos bruožas“, – apie galimą bendradarbiavimą su valstiečiais žaliaisiais sakė politikas.

„Kokie modalumai galimi tos mažumos vyriausybės, kuri labai tikėtina po šios dienos, tai čia jau ateities klausimai“, – pridūrė L.Kasčiūnas.

Koalicijos partnerių bendrystės nemato

Jis pridūrė, kad ieškotų sutarimo su S.Skvernelio vyriausybe šeimos politikos, regioninės, mokestinės politikos klausimais.

„Jei parems mūsų (siūlymus), tai gali vadintis kaip nori. Dirbs ir svariau, ir galima tikėtis geresnių rezultatų“, – prognozavo jis.

Jei parems mūsų (siūlymus), tai gali vadintis kaip nori. Dirbs ir svariau, ir galima tikėtis geresnių rezultatų, – prognozavo jis.

L.Kasčiūnas priminė, kad neseniai publikuotame savo komentare jau rašė apie tai, kad valdantieji sukėlė didelius lūkesčius ir dabar privalo įgyvendinti savo pažadus. Valdantiesiems neregistruojant pataisų, iniciatyvą perims konservatoriai.

„Akivaizdu, kad ten bendrų taškų beveik nebėra. Tik inercija ir daugiau nieko“, – paklaustas apie valdančiosios koalicijos partnerių veikimą juokdamasis atsakė L.Kasčiūnas.

„Kad vyriausybė pakabinta, tai čia jau seniai aišku, tik šiandien situacija buvo apnuoginta. Mes gražiai remiam, kur yra teisingi sprendimai“, – pokalbį užbaigė konservatorių politikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos