„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 05 13

Konservatorių suvažiavimas: nuviltas prof. Vytautas Landsbergis, kritika valdantiesiems ir aplodismentai sau

„Kregždutės, kregždutės, dangaus gyvos žirklės...“ – sekmadienį TS-LKD partijos suvažiavime dainavo Vaida Genytė. Tokio iškilmingumo netrūko viso partijos suvažiavimo metu – kalbėta apie partijos didelius nuveiktus ir nuveikiamus darbus, išdavikus valdančiuosius.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

XVIII TS-LKD suvažiavimas prasidėjo iškilmingai – Lietuvos nacionaliniame dramos teatre skambėjo Lietuvos himnas, Povilo Meškėlos, Vaidos Genytės, choro „Brevis“ dainos. Iškilmingumo netrūko ir vėliau – aršesnę kritiką savo partijai, be Vytauto Landsbergio, galėjai girdėti nebent iš eilinių partijos narių teatro gilumoje, tyliai keikusių Jurgį Razmą, Arvydą Anušauską ar Agnę Bilotaitę. Savikritikai vietos suvažiavime nebuvo.

Po mišių, dainų ir sveikinimų, maždaug 700 konservatorių žiūrėjo filmą apie save – kiek daug jie nuveikė per 20 metų. Kaip, priešingai nei socialdemokratai, buvo stabilūs, ryžtingi, kupini idėjų ir ryžto jas įgyvendinti. Savęs filme beveik nekritikavo – klaidų padarė, bet jokių esminių.

Apskritai sekmadienį konservatoriai kritikuoti savęs neskubėjo. Piktesni burbėjimai girdimi buvo tik tyliai ir tik Dramos teatro kampuose. Ant scenos, jeigu ir skambėjo kritika, tai arba dabartinei valdžiai, arba neišgirsti Vytauto Landsbergio priekaištai konservatoriams.

Valdantieji – išdavikai

Į suvažiavimą partijos lyderis Andrius Kubilius atvyko išmokęs keturių puslapių kalbą. Mažiau nei per pusvalandį jis spėjo padėkoti Vytautui Landsbergiui už Sovietų Sąjungos griūtį, papasakoti partiečiams apie savo anūkus, sukritikuoti valdančiuosius.

„Lietuvos strateginius interesus ir energetinę nepriklausomybę galima išduoti tiesiai šviesiai pasakant, kad Lietuva pati nesigamins elektros energijos ir ją pirks iš Rusijos, pirmiausia – iš Kaliningrado atominės elektrinės, bet tai galima pasiekti ir Vyriausybėje ilgai nieko aiškiai nepasakant dėl Lietuvos energetinės strategijos, vilkinant sprendimus, per dieną po du kartus keičiant savo nuomonę ir taip laukiant, kol partneriai neapsikęs. Šiandien Suvažiavimui pateiktame rezoliucijos projekte mes tiesiai šviesiai pasakome, kad tokį atsakomybės priimti svarbius sprendimus vengimą mes vadinsime labai paprastai – išdavyste“, – kalbėjo A.Kubilius.

Tačiau daugiau jis nei valdančiųjų, nei savo partijos nekritikavo. Labiau tądien stengėsi būti uždegančiu, šiltu, pozityviu lyderiu. Partijos įkūrėjus prašė atsistoti ir jiems paploti. Ant kojų statė ir skyrių pirmininkus, ir kitus partijai nusipelniusiuosius.

Jo partijos kolegos dabartinę valdžią čaižė kur kas griežčiau. Konservatorių frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma pareiškė, kad buvusiai opozicijai, nors ir ilgai galvojo, taip ir nežino, už ką padėkoti. Tokios nuožmios ir negatyviai nuteikusios opozicijos jam netekę matyti nė vienoje Seimo kadencijoje.

Negailestingai socialdemokratus ir jų partnerius valdžioje kritikavo ir buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

Vytauto Valentinvičiaus nuotr./Audronius Ažubalis
Vytauto Valentinavičiaus nuotr./Audronius Ažubalis

„Stabdomi energetiniai projektai, kuriems buvusi Vyriausybė iškovojo paramą Europos Sąjungoje ir JAV. Priešinamos tautinės bendrijos priimant diskriminacinius teisės aktus švietimo srityje ir toleruojant Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nepamatuotas, sakyčiau, ambicijas. Skelbiami vienašaliai santykių su Rusija ir Lenkija perkrovimai, o pastaroji dar ir atsiprašoma nežinia, už ką ir neturint tam įgaliojimų. (...) Reikia pripažinti, kad rezultatų tai jau duoda. Pirmiausia, visi matome didesnius ir kietesnius Rusijos reikalavimus Lietuvai, energetinį spaudimą, visi girdime Lenkijos dar nemandagesnius reikalavimus Lietuvai dėl tariamai pažeidžiamų lenkų tautybės žmonių klausimų. Dar daugiau, jau nurodinėjama Lietuvai, kokių energetinių projektų turi laikytis ir įvykdyti, o kokių – ne“, – kalbėjo A.Ažubalis.

Tačiau jis partiečius tikino, kad konservatoriai – kilnesni už valdančiuosius, todėl iš jų nesišaipys, o padės dirbti: „TS-LKD lieka valstybiškai mąstanti partija. Ten, kur reikia paremti šią Vyriausybę, kur matome Lietuvos įsipareigojimą Rytų kaimynams, kur matome Lietuvos nacionalinį interesą, mes piktdžiugiškai nesišaipome, o stojame į talką, darome tai, kas yra būtina mūsų valstybei, kaimynams Rytuose ir pačiai Europai.“

Tuo metu patys savęs konservatoriai suvažiavimo metu beveik nekritikavo, arba tą darė atlaidžiai.

Neišgirstas profesorius

Išsamiausiai ir aršiausiai partiją kritikavo Andriui Kubiliui partijos pirmininko rinkimus pralaimėjęs profesorius Vytautas Landsbergis. Kritiką jis išsakė itin konkrečiai – minėjo datas, įvykius, nutylėjo tik nusidėjusiųjų pavardes.

Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis

Profesorius kritikavo konservatorių laikyseną Laimutės Stankūnaitės dukters atžvilgiu. Jo nuomone, konservatoriai linkę visus, kalbančius apie pedofiliją, laikyti tik kalbėtojais „iš patvorės“. Tuo metu vaikų išnaudojimo problema yra tikra ir skaudi, tačiau nesprendžiama.

V.Landsbergis pabrėžė partijos narių neklusnumą balsuojant – nors partijoje priimamas vienas ar kitas sprendimas, Seime kartais balsuojama kitaip. Be to, svarbių įstatymų Seime priimti neleido ir kartais nepakankamas plenarinių posėdžių lankomumas.

J.Razma profesoriaus kritiką lengvai atmušinėjo – kiekvienam punktų rado pasiteisinimą. Pavyzdžiui: „Konstitucijos pataisos dėl šeimos. Mūsų frakcija padarė viską, mobilizavusi 100 proc. frakcijos narių, balsavusių už. Galbūt net tarp jų yra tokių, kur sunkiai būtų įsivaizduojama, kad gali balsuoti už. Jeigu kai kurie nesugeba atvažiuoti į svarbų balsavimą, tai mes neturime muštis už juos sau į krūtinę.“ Ir t.t.

Daugiau nei pusvalandį kritiką partijai žėrusį Vytautą Landsbergį partijos pirmininkas Andrius Kubilius siūlė perrinkti Politikos komiteto pirmininku. Tiesa, A.Kubilius pabrėžė, kad V.Landsbergio sutikimo siūlyti jo kandidatūrą neturi. Todėl šį postą užėmė Arvydas Anušauskas.

Dramos teatro prieigose šnibždėtasi – V.Landsbergis nebenori užimti šių pareigų, nes jo kritika rimtai nevertinama, į ją neatsižvelgiama.

Kolegas kritikavo ir Arvydas Anušauskas. Jiems kliuvo už nekonstruktyvų elgesį socialiniuose tinkluose. Esą vietoje to, kad diskutuotų Seime, frakcijoje, kai kurie politikai savo pyktį, nekonstruktyvią kritiką perkėlė į socialinius tinklus. Dėl to kilo įtampa partijoje.

Padėka Arūnui Valinskui

Luko Balandžio nuotr./Arūnas Valinskas ir Greta Lebedeva
Luko Balandžio nuotr./Arūnas Valinskas ir Greta Lebedeva

Irena Degutienė filme pripažino – jei ne Arūnas Valinskas ir Tautos prisikėlimo partija, konservatoriai greičiausiai būtų likę opozicijoje ir 2008-2012 metais.

Konservatoriai sekmadienį kalbėjo, kad sunku buvo dirbti ne tik su opozicija, bet ir su koalicijos partneriais. Jų nuomonės dažnai išsiskirdavo, dėl bendrų tikslų tekdavo priimti kompromisus.

Konservatorių 20-mečio proga pasveikinti atvykęs Liberalų sąjūdžio narys Remigijus Šimašius sakė tikįs, kad konservatoriai šį tą sužinojo apie liberalus – jie nėra vien tik kosmopolitai, jiems taip pat rūpi tėvynė.

Tuo metu Liberalų sąjūdis sužinojęs, kad TS-LKD nėra praeitimi gyvenanti partija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs