Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 02 24

Valstybės kontrolė: Lietuva tinkamai neužtikrina savižudybių prevencijos

Lietuvoje nėra strategijos, kuri apibrėžtų savižudybių prevenciją, taip pat nėra atsakingos institucijos, kuri ją galėtų įgyvendinti, penktadienį pranešė Valstybės kontrolė.
Kapinėse...
Kapinėse / Fotolia nuotr.

Savižudybių mastas Lietuvoje pastaraisiais metais mažėja labai lėtai, be to, šalyje trūksta gerai organizuotos pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms, pasigendama sprendimų bei priemonių, galinčių padėti pakeisti padėtį, parodė savižudybių prevenciją ir pagalbą asmenims, susijusiems su savižudybės rizika, vertinęs auditas.

Anot valstybės auditorių, gyventojų mirtingumo dėl savižudybių rodiklis 2015-aisiais Lietuvoje siekė 30,41 atvejo 100-ui tūkst. gyventojų. Lietuvos sveikatos strategijoje nustatyta per ateinančius trejus metus šį skaičių sumažinti 36 proc., t.y. iki 19,5 atvejų, o 2025 metais – net 60,5 proc. – iki 12 atvejų. Tačiau nuo 2012 iki 2015 metų jį pavyko sumažinti vos 1,6 procento.

„Norint pasiekti tokius ambicingus tikslus ir padėti sumažinti didelį savižudybių skaičių, būtinas visų sektorių – sveikatos, švietimo, socialinės apsaugos ir darbo, vidaus reikalų, nevyriausybinių organizacijų – susitelkimas, kryptingi veiksmai bei Vyriausybės įsitraukimas.

Auditas rodo, kad sisteminio požiūrio ir institucijų koordinuotų veiksmų planuojant, įgyvendinant savižudybių prevencijos priemones ir teikiant pagalbą su šia rizika susijusiems asmenims, šalyje vis dar labai trūksta“, – sako Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius Laimonas Čiakas.

Audito išvadose atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva neturi savižudybių prevencijos strategijos ir tinkamo lygmens vienos institucijos, kuri koordinuotų savižudybių prevenciją šalies mastu, nėra patvirtintos pagalbos teikimo su savižudybės rizika susijusiems asmenims schemos.

„Tai reiškia, kad dalis asmenų, kuriems reikalinga pagalba, lieka neidentifikuoti, o pagalbą teikiančios įstaigos negali laiku sureaguoti ir suteikti pagalbą visoje šalies teritorijoje“, – pažymi auditoriai.

Taip pat išsakomos pastabos, kad šalyje nėra tokios stebėsenos ir pagalbos sistemos, kuri užtikrintų tęstinę pagalbą po bandymo žudytis. Be to, ne visi asmenys, kurie pirmieji gali susidurti su ketinančiais ar bandančiais žudytis, yra išmokyti atpažinti savižudybės riziką ir pasiūlyti pagalbą – kalbama apie sveikatos priežiūros specialistus, pedagogus, policijos pareigūnus, ugniagesius – gelbėtojus.

Netolygiai prieinama ir psichologo pagalba mokiniams, neidentifikuojamas psichologo pagalbos poreikis kai kurių institucijų darbuotojams.

Pastebima, kad su savižudybės rizika susijusiems asmenims neužtikrinamas ir jiems reikalingų paslaugų prieinamumas psichikos sveikatos centruose.

Specialistai daugelyje jų dirba ne kiekvieną darbo dieną ar tik dalį dienos, beveik pusėje tokių centrų specialisto konsultacijos reikia laukti tris dienas ir ilgiau.

Netolygiai prieinama ir psichologo pagalba mokiniams, neidentifikuojamas psichologo pagalbos poreikis kai kurių institucijų darbuotojams.

Valstybės kontrolė paragino Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijas imtis konkrečių savižudybių prevenciją užtikrinančių priemonių, pagerinti teikiamos pagalbos prieinamumą ir kokybę, užtikrinti psichologinę pagalbą mokiniams, priskirti instituciją, kuri Lietuvoje būtų atsakinga už visų šių priemonių įgyvendinimo koordinavimą.

Valstybinio psichikos sveikatos biuro Savižudybių prevencijos centro duomenimis, Lietuvoje 2016-aisiais buvo 813 savižudybių arba 28,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Kaip BNS penktadienį sakė biuro vadovas Marius Strička, lyginant su 2015-aisiais, savižudybių sumažėjo 9,3 procento.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs