Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2022 07 08 /16:02

Konstitucinis Teismas ėmėsi bylos dėl galimybių paso

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi bylos dėl galimybių paso, be kurio karantino metu nebuvo galima patekti į prekybos centrus, lankytis renginiuose, paslaugų teikimo vietose. Vasario pradžioje Konstitucinis Teismas (KT), į kurį kreipėsi Seimo narių grupė, nutraukė bylą dėl galimybių paso teisėtumo, nes galimybių pasas jau buvo panaikintas. Bet KT buvo pabrėžęs, kad svarstytų bylą, jei dėl to kreiptųsi kitas teismas.
Spaudos konferencija
Spaudos konferencija / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

KT bylos ėmėsi gavęs Kauno apygardos teismo prašymą ištirti, ar ribojimus galimybių paso neturintiems žmonėms nustatęs Vyriausybės nutarimas neprieštaravo Konstitucijai.

Kauno apygardos teismas mato Konstitucijos pažeidimą

Kauno teismas į KT kreipėsi sustabdęs baudžiamąją bylą pagal asmens, nuteisto už bandymą patekti į prekybos centrą su svetimu galimybių pasu, apeliacinį skundą.

Teismas kreipimesi nurodė, kad ginčijamu Vyriausybės nutarimu dėl galimybių paso nuostatose buvo apribotos žmogaus teisės ir laisvės, nors pagal Konstituciją asmens teisių ribojimo sąlygos gali būti nustatytos tik įstatyme.

Kauno apygardos teismo vertinimu, Vyriausybė negalėjo nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris turi būti nustatytas tik įstatyme.

Kauno apygardos teismo vertinimu, Vyriausybė negalėjo nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris turi būti nustatytas tik įstatyme.

Taip pat teismas atkreipia dėmesį, kad nutarimu įtvirtinti asmens teisių ribojimai tuo metu nebuvo laikini, t. y. jie buvo įtvirtinti nenurodant konkretaus jų galiojimo termino, taigi buvo priimti kaip galiojantys neterminuotai.

Pasak teismo, net griežčiausius specialiuosius teisinius režimus, t. y. nepaprastąją ir karo padėtį, reglamentuojantys įstatymai nustato, kad asmens teisės gali būti ribojamos tik laikinai.

Kauno teismo teigimu, situacija, kai asmens teisė į laisvę ribojama neterminuotai, konstituciškai negalima ir nepateisinama.

Jis pabrėžė, kad galiojant reikalavimui dėl galimybių paso nepersirgę koronavirusu, nepasiskiepiję ar neigiamo testo neturintys žmonės negalėjo laisvai naudotis įprastomis kasdienėmis paslaugomis ir jų galimybės gyventi įprastą gyvenimą buvo nepagrįstai pasunkintos.

Kauno teismo teigimu, situacija, kai asmens teisė į laisvę ribojama neterminuotai, konstituciškai negalima ir nepateisinama.

Be to, pasak teismo, nurodytų kriterijų neatitikę asmenys diskriminuoti tų, kurie šiuos kriterijus atitiko, atžvilgiu, nes abi asmenų grupės galėjo būti koronaviruso platintojos, todėl nebuvo pagrindo jų traktuoti skirtingai, t. y. nebuvo objektyvaus pagrindo vieniems suteikti tam tikras teises ir laisves, o kitiems jas atitinkamai riboti.

Po Seimo opozicijos kreipimosi teismas bylą buvo nutraukęs

Vasario pradžioje Konstitucinis Teismas (KT) nutraukė bylą dėl galimybių paso teisėtumo.

Anot teismo, toks sprendimas priimtas atsižvelgiant, kad Vyriausybė panaikino savo sprendimą, kuriuo buvo nustatyti su galimybių pasu susiję ribojimai. Teismas teigia, kad nebeegzistuojančio reguliavimo vertinimas būtų beprasmis.

Teismas priminė, kad nebegaliojančius teisės aktus jis nagrinėja tik tuomet, kai dėl to kreipiasi kiti teismai, nes šiems reikia baigti spręsti bylas, arba asmenys, išnaudoję visas kitas teisinės gynybos priemones, nes būtina sudaryti galimybes jiems apginti savo konstitucines teises ar laisves.

Kreipimąsi į KT buvo pasirašę 36 Seimo nariai, priklausantys opozicinėms Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Darbo partijos, Regionų partijos ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas