2011 03 15

Konstitucinis Teismas: įstatyme buvo nepakankamai apribotas Rusijos karinių vienetų atvykimas į Lietuvą

Specialus įstatymas nepakankamai apribojo Rusijos ir kitų Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) šalių karinių vienetų atvykimą į Lietuvą, antradienį paskelbė Konstitucinis Teismas.
Konstitucinis Teismas
Konstitucinis Teismas / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Ilgai lauktame nutarime taip pat išaiškinta, kad Konstitucija nedraudžia Lietuvoje steigti tokių karinių bazių, kurias pagal tarptautines sutartis „valdo ir kontroliuoja Lietuvos Respublika kartu su valstybėmis sąjungininkėmis“.

Konstitucinis Teismas pareiškė, kad riboti NVS kariuomenių vienetai gali atvykti į Lietuvos kontroliuojamas pratybas ar šalinti didelių nelaimių padarinius, tačiau atskirame įstatymo straipsnyje numatytas ribojimas vien karių skaičiumi nėra pakankamas.

Konstitucinis Teismas paskelbė, kad specialaus Konstitucinio akto neatitinka įstatymo nuostata, jog NVS šalių kariniai vienetai, kariai ir karinėms pajėgoms priskirti civiliai tarnautojai gali dalyvauti Lietuvoje organizuojamuose renginiuose, jeigu vienu metu bendras NVS valstybių karių ir karinėms pajėgoms priskirtų civilių tarnautojų skaičius yra mažesnis negu Lietuvos kariuomenės dalinio (bent dviejų kuopų) karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų skaičius.

Konstitucinio Teismo teigimu, ši nuostata nenustato aiškaus, konstituciškai pateisinamo pagrindo, tikslo ir pobūdžio, todėl jis prieštarauja 1992 metais priimtam Konstituciniam aktui. Jis įtvirtino, kad Lietuvos teritorijoje negali būti jokių Rusijos, NVS ar į ją įeinančių valstybių karinių bazių ir kariuomenės dalinių.

Konstitucinis Teismas taip pat išaiškino, kad Konstitucijos nuostata, jog Lietuvoje negali būti užsienio valstybių karinių bazių reiškia, kad „negali būti tokių karinių bazių, kurias valdo ir kontroliuoja užsienio valstybės“.

„Tačiau toks draudimas nereiškia, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti tokių karinių bazių, kurias pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, Seimo ratifikuotą kolektyvinės gynybos sutartį valdo ir kontroliuoja Lietuvos Respublika kartu su valstybėmis sąjungininkėmis“, – sakoma Konstitucinio Teismo pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų