Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 02 27

Konstitucinis Teismas: tvarka, kuomet draudžiamų pajamų turintiems asmenims nebuvo skiriama motinystės pašalpa, prieštaravo Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog anksčiau galiojusi tvarka, kuomet draudžiamų pajamų turinčiai motinai ar tėvui nebuvo skiriama motinystės ar tėvystės pašalpa, prieštaravo Konstitucijai, pirmadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).
Nemažai nevaisingų šeimų neturi tiek pinigų, kad galėtų po dirbtinio apvaisinimo susilaukti vaiko.
Motina su vaiku / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Taip pat KT pirmadienį paskelbė, kad Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo ir jam įgyvendinti skirto nutarimo nuostatos, pagal kurias pašalpos buvo mažinamos, jei apdraustasis atostogų metu gavo pajamų iš ne per jas vykdytos veiklos, prieštaravo Konstitucijai.

Tačiau tuo pačiu KT konstatavo, jog dabartinė tvarka, kuomet išmoka pirmaisiais vaiko gyvenimo metais mažinama, jei motina ar tėvas jų metu dirba, neprieštarauja Konstitucijai.

„Pagal Konstituciją įstatymų leidėjas, atsižvelgdamas į konstitucinę mokamų atostogų iki gimdymo ir po jo paskirtį, gali nustatyti tokį teisinį reguliavimą, pagal kurį atostogos būtų apmokamos atsižvelgiant į kitas jomis besinaudojančių moterų pajamas, gaunamas už šių atostogų metu atliktą darbą“, – argumentuojamoje dalyje nurodė Teismas.

KT pabrėžia, jog mokamos motinystės atostogos yra konstitucinė garantija, o jų tikslas – užtikrinti nėščios ir pagimdžiusios moters fiziologinės būklės apsaugą, ypatingą motinos ir vaiko ryšį pirmosiomis jo gyvenimo savaitėmis, sudarius galimybę dirbančiai motinai tam tikrą pagrįstą laiką iki gimdymo ir po jo atsitraukti nuo darbinės (profesinės) veiklos.

Vertindamas anksčiau galiojusias nuostatas, pagal kurias motinystės pašalpos buvo neskiriamos ar mažinamos gaunant pajamų už iki atostogų atliktą darbą, Teismas konstatavo, kad jos prieštarauja Konstitucijai, nes „tokiu darbu niekaip nėra paneigiama šių atostogų paskirtis“.

Į KT dėl motinystės pašalpų mokėjimo kreipėsi šalies administraciniai teismai.

Nuo praėjusių metų liepos 1-osios tėvai, išeinantys auginti vaikų, gali pasirinkti vienerių arba dvejų metų motinystės (tėvystės) atostogas, nuo kurių trukmės priklauso mokamos pašalpos dydis.

Jeigu vienas iš tėvų nusprendžia pašalpą gauti iki vaikui sueis vieneri metai, jam mokama 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio siekianti pašalpa. Jeigu mama arba tėtis nusprendžia pašalpą gauti iki vaikui sueis dveji metai,  pirmaisiais vaiko gyvenimo metais šeimai mokama 70 proc., o antraisiais – 40 proc. vieno iš tėvų gauto darbo užmokesčio dydžio pašalpa. Antraisiais metais ši pašalpa mokama ir tuo atveju, jei vaiką auginanti mama arba tėtis pradeda dirbti ir gauna papildomų pajamų..

Anksčiau vaiko priežiūros atostogos truko dvejus metus, tačiau tėvai galėjo gauti motinystės (tėvystės) pašalpą tik tuo atveju, jei negaudavo kitų pajamų, taip pat pašalpos netekdavo ir tuo atveju, jei atostogų metu juos pasiekdavo atlygis už anksčiau atliktą darbą – būtent tokius sprendimus teismams ir apskundė tėvai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos