2021 05 06 /13:01

Konstitucinis Teismas vertins, ar NVSC gali nustatyti ribojimus darbuotojams

Konstitucinis Teismas (KT) aiškinsis įstatymo nuostatų, pagal kurias Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) sprendimais gali būti nustatomi asmens teisių ribojimai, atitiktį Konstitucijai. KT taip pat pranešė, kad imsis opozicijos atstovų prašymo įvertinti draudimą grįžti į Lietuvą esant teigiamam koronaviruso testui.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

KT pranešė priėmęs nagrinėti Seimo narių grupės prašymą įvertinti, ar kovo pabaigoje Seimo priimtos pataisos dėl privalomo tam tikrų sričių darbuotojų testavimo ir NVSC suteiktų įgaliojimų neprieštarauja Konstitucijai.

Opozicijai priklausantys parlamentarai kreipėsi į KT prašydami įvertinti Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nuostatas, pagal kurias, anot pareiškėjų, asmens teisių ribojimai nustatomi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimais.

Opozicijos atstovai klausia, ar toks reguliavimas neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam principui, kad „kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos

Seimo nariai nurodo, kad įstatymas, kai yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas dėl užkrečiamosios ligos ir nustatomas šios ligos protrūkis darbovietėje, suteikia NVSC teisę spręsti dėl darbuotojų galimybės dirbti.

Savo abejones Seimo nariai grindžia oficialiosios konstitucinės doktrinos nuostatomis, kad viskas, kas susiję su pagrindinėmis žmogaus teisėmis ir laisvėmis, turi būti reguliuojama įstatymais.

Anot opozicinių parlamentarų, Konstitucijoje įtvirtinta žmogaus teisė laisvai pasirinkti darbą bei verslą gali būti ribojama tik įstatymu ir ribojimų nustatymas negali būti perduotas kitam subjektui, kaip antai Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

Seimo nariai teigia, kad Seimas priimdamas įstatymo pataisas Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pavedė nustatyti kitas privalomas užkrečiamosios ligos kontrolės priemones, kurių neįgyvendinus suvaržoma asmens teisė dirbti, tačiau įstatyme šių priemonių niekaip nedetalizavo.

KT vertins ribojimus grįžti į Lietuvą esant teigiamam koronaviruso testui

KT taip pat pranešė, kad imsis opozicijos atstovų prašymo įvertinti draudimą grįžti į Lietuvą esant teigiamam koronaviruso testui.

Grupė parlamentarų KT skundžia Vyriausybės nutarimą dėl karantino taisyklių, kuriomis ribojama Lietuvos piliečių, turinčių teigiamą COVID-19 testą, teisė grįžti į Lietuvą.

Nuo kovo 10 dienos visiems iš užsienio valstybės atvykusiems asmenims, vyresniems nei 16 metų, privaloma turėti neigiamą COVID-19 testo rezultatą, atliktą 72 valandas iki atvykimo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus oro uoste
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus oro uoste

Reikalavimai netaikomi per Lietuvą keliaujantiems tranzitu, taip pat dėl humanitarinių priežasčių atvykstantiems baltarusiams, persirgusiems ar pasiskiepijusiems asmenims, jaunesniems nei 16-os.

Premjerė Ingrida Šimonytė anksčiau yra pasisakiusi, kad neigiamo COVID-19 testo reikalavimas į Lietuvą grįžtantiems šalies piliečiams dera su Konstitucija. Ji pabrėžė, kad Vyriausybės nutarimas nenustato draudimo iš principo neįsileisti testo neturinčių piliečių į Lietuvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai