2017 07 12

Kontrolierė: vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkis tik didėja, priemonės jį mažinti – neveiksmingos

2016–2011 metų Statistikos departamento duomenimis, moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis tik didėja. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba trečiadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime teigia, kad efektyvių priemonių mažinti šiam atotrūkiui nepateikiama.
Pinigai
Pinigai / 123rf.com nuotr.

2016 m. atotrūkis tarp vyrų ir moterų užmokesčio sudarė 13,4 proc. ir, palyginti su 2015 m., padidėjo 0,4 procentinio punkto.

Didžiausias (38,3 proc.) moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis buvo finansinės ir draudimo veiklos įmonėse, mažiausias (1,6 proc.) – statybos sektoriuje.

Vienintelė sritis, kurioje darbo užmokesčio atotrūkis nepalankus vyrams, yra transporto ir saugojimo sritis, joje moterys uždirba 6,3 proc. daugiau nei vyrai. Didžiausias atotrūkis (20 proc.) yra vienoje aktyviausių amžiaus grupių darbo rinkoje – tarp 35–44 m. amžiaus darbuotojų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. Vairuotoja
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. Vairuotoja

Su atlyginimų atotrūkiu Lietuvoje, įgyvendindama Valstybinę moterų ir vyrų lygių galimybių programą, kovoja Socialinė apsaugos ir darbo ministerija.

Tarnyba: tik kelios priemonės atrodo tinkamos

Lygių galimybių kontrolieriaus taryba, kaip teigia pranešime, abejoja programos numatytomis priemonėmis ir jų efektyvumu: „2016 m. buvo įgyvendintos 9 tikslinės priemonės, tačiau tik kelios iš jų atrodo tinkamos pasiekti valstybės išsikeltą tikslą – sumažinti atotrūkį. Įgyvendintos priemonės – tai įvairūs pristatymai, šviečiamieji renginiai ir mokymai. Priemonėmis laikomos ir socialiniame tinklalapyje „Facebook“ grupės įkūrimas (ją sudaro 4 nariai), lankstinuko išleidimas (1500 vnt.).“

Tarnybos nuomone, tik keli programos įrankiai yra metodiniai: ilgalaikio moterų užimtumo žemėlapio sukūrimas ir Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atlikti įmonių patikrinimai lygių galimybių užtikrinimo klausimais. Tačiau ir šių priemonių įgyvendinimas, Tarnybos manymu, kelia klausimų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Agneta Skardžiuvienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Agneta Skardžiuvienė

„Pavyzdžiui, VDI neužfiksavo nė vieno pažeidimo nė vienoje iš 54 patikrintų įmonių, todėl kyla klausimų, ar pasirinkta metodika yra tinkama nustatyti, kaip lygių galimybių principų yra laikomasi darbovietėse, – rašoma pranešime. – Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai pasidomėjus inspektavimo procesu, paaiškėjo, kad vienos patikrinimų tvarkos nėra. Inspektoriai, tikrindami situaciją įmonėse, turi teisę pasikliauti tik subjektyviais darbdavių atsakymais, o objektyvių duomenų tikrinimas gali apsiriboti tik tais atvejais, kai inspektoriui dėl ko nors kyla įtarimas.“

A.Skardžiuvienė: būtina peržiūrėti vertinimo kriterijus

Pateikdamas 2016 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkio duomenis, Lietuvos statistikos departamentas perskaičiavo visus 2011–2015 m. darbo užmokesčio atotrūkius pagal naujesnę skaičiavimo metodiką. Anot Tarnybos, Moterų ir vyrų lygių galimybių programoje iki 2021 m. suplanuoti siektini atotrūkio mažinimo vertinimo kriterijai tapo nebeaktualūs.

Pasak lygių galimybių kontrolierės Agnetos Skardžiuvienės, norint veiksmingai sumažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkį, visų pirma būtina peržiūrėti bei naujai nustatyti programos vertinimo kriterijus, įvertinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkio priežastis ir nustatyti veiksmingas priemones joms šalinti. Nemažiau svarbu, kad valstybės skiriamos biudžeto lėšos iš tiesų prisidėtų prie darbo užmokesčio atotrūkio mažinimo, taip pat skaidrios ir atviros darbo užmokesčio politikos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai