Tai, epidemiologų vertinimu, leidžia teigti, kad dvejose itin svarbiose srityse – socialinėse įstaigose ir gydymo įstaigose – situacija gerėja, nors bendra epidemiologinė situacija šalyje išlieka sudėtinga.
„Kovo pabaigoje jau matėme reikšmingai pagerėjusią situaciją socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, kur paskiepyti ir darbuotojai, ir gyventojai. Dabar, lygindami protrūkius, atsargiai, bet jau galime kalbėti apie gerėjančią situaciją gydymo įstaigose, ką išties lemia ne tik medikų, bet ir įsibėgėjanti lėtinėmis ligomis sergančiųjų vakcinacija“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas.
Kovo pabaigoje jau matėme reikšmingai pagerėjusią situaciją socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, kur paskiepyti ir darbuotojai, ir gyventojai.
Tuo metu, ugdymo įstaigose praėjusią savaitę registruota daugiausiai aktyvių protrūkių – 49, savaitę prieš tai – 46. Dauguma protrūkių, kaip nustatyta epidemiologinės diagnostikos metu, praėjusią savaitę registruota ikimokyklinio ugdymo įstaigose, t. y. lopšeliuose-darželiuose.
Specialistų vertinimu, tai galima sieti su bendru padidėjusiu žmonių mobilumu, augančiu socialinių kontaktų skaičiumi bei nemažėjančiu užsikrėtimų šeimose skaičiumi.
„Labai aišku, kad šeimos aplinka yra itin svarbi, kai kalbame apie infekcijos suvaldymą. Paprastai tariant, matome situacijas, kai infekcija atkeliauja į šeimas iš skirtingų socialinių aplinkų ir toliau yra skleidžiama į kitas socialines aplinkas, kur dirba, mokosi ar lankosi tų šeimų nariai. Todėl turime būti itin dėmesingi savo šeimų nariams, stebėti, kaip jaučiasi mūsų tėvai, vaikai, su kuriais gyvename, kad pajutus simptomus vienam, nedelsiant izoliuotumėmės ir taip sustabdytume viruso išplitimą tose socialinėse aplinkose, kuriose lankomės“, – sako gyd. epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Anot jos, nors darželiuose protrūkiai kelia susirūpinimą, mokyklų rezultatai kol kas leidžia ir kalbėti apie geresnes tendencijas – vis daugiau jų atveriant duris, svarių protrūkių nestebima.
Tuo metu, vertinant protrūkius atskiruose sektoriuose, matyti, kad panašus skaičius aktyvių protrūkių, lyginant dvi savaites, išliko prekybos ir gamybos įmonėse – registruota po 22 protrūkius, statybos sektoriuje –15 protrūkių.
Baldų gamybos pramonėje, kur savaitę nuo kovo 22-26 d. stebėtas kone dvigubas protrūkių skaičiaus augimas, lyginant su kovo viduriu, praėjusią savaitę matomas svarus jų sumažėjimas – nuo 26 iki 5 aktyvių protrūkių.
Taip pat devyni aktyvūs protrūkiai praėjusią savaitę registruoti transporto bei logistikos įmonėse, po šešis – siuvimo ir maisto pramonės įmonėse.
Bendrai praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvoje fiksuoti 279 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai.
NVSC atkreipia dėmesį, kad protrūkis – staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.
Praėjusią parą nuo COVID-19 mirė 60–89 metų žmonės
Keturiems mirusiesiems buvo nuo 80 iki 89-erių metų, po vieną mirusįjį priklausė 60–69 metų ir 70–79 metų amžiaus grupėms.
Visi šie žmonės mirė ligoninėse.
Statistikos departamentas atkreipia dėmesį, kad per parą mirusiųjų skaičius yra išankstinis ir per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais.
Ligoninėse šiuo metu gydomas 961 COVID-19 pacientas, iš jų 107 – reanimacijoje
Deguonis papildomai tiekiamas 804 ligoniams, 58 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldytas 91 žmogus.
Praėjusios paros COVID-19 rodikliai:
- Paskutinės paros naujų atvejų skaičius: 686
- Paskutinių 7 d. naujų atvejų vidurkis parai: 810
- Paskutinių 7 d. pokytis, palyginti su ankstesnėm 7 d.: 12.90%
- Iš viso buvusių/esamų atvejų skaičius (iš jų laboratoriškai patvirtintų: 213554): 220900
- Statistinis šiuo metu sergančių asmenų skaičius (deklaruotas: 54603): 11018
- Statistinis gyvų pasveikusių asmenų skaičius (deklaruotas: 158260): 201845
- Atvejai mirčių dėl bet kokių priežasčių: 8037
- Per parą epidemiologiškai ištirtų atvejų skaičius: 635
- Per parą dėl rizikingo sąlyčio izoliuotų asmenų skaičius: 1462
- Per parą izoliuotų atvykusių asmenų skaičius: 5283
- Bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius: 66788
- Per praėjusią parą vakcinuota pirma skiepo doze: 3668
- Per praėjusią parą vakcinuota antra skiepo doze: 46
- Iš viso vakcinuota pirma skiepo doze: 392316
- Iš viso vakcinuota dviem skiepo dozėmis: 176461
- Naujai per parą į stacionarą paguldyti pacientai dėl COVID-19 ligos: 91
- Naujai pradėtų gydyti taikant deguonies terapiją COVID-19 pacientų skaičius: 67
- Naujai pradėtų gydyti taikant dirbtinę plaučių ventiliaciją COVID-19 pacientų skaičius: 4
- Mirusiųjų nuo COVID-19 per pastarąją parą skaičius: 6
- Iš viso mirusiųjų nuo COVID-19 skaičius: 3623
Pirmadienį šalyje nustatyta 600 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė keturi žmonės. Pirmą skiepo dozę gavo 2405 žmonės, antrą – du.
Per dvi savaitgalio dienas policija apsuko apie 1,1 tūkst. automobilių, neturėjusių teisės vykti į kitą savivaldybę, surašė 81 administracinio nusižengimo protokolą, pirmadienį informavo Policijos departamento atstovas.
Taip pat pranešta, kad per tris šventines dienas sostinėje paskiepyta 9,6 tūkst. gyventojų. Visi jie gavo vakciną „Vaxzevria“ („AstraZeneca“).
Jeigu jums kyla klausimų dėl COVID-19 vakcinos, siųskite juos mūsų redakcijai el. pašto adresu skiepai@15min.lt