Visame pasaulyje susirgimų koronavirusu užfiksuota daugiau nei 114,4 tūkst., išgijusiųjų skaičius siekia 64 tūkst., mirčių – perkopė 4 tūkst. Itin sudėtinga situacija Italijoje, šalis paskelbė karantiną visoje teritorijoje.
Bijo dėl vyresnių žmonių
Lietuvos medikų sąjūdis, sunerimęs dėl situacijos, irgi ragina imtis papildomų priemonių mūsų šalyje.
„Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) prašo visų religinių konfesijų dvasininkų ir vadovų pagalbos, šviečiant visuomenę ir maksimaliai užkertant kelią grėsmingų infekcijų plitimui“, – rašoma LMS kreipimesi Lietuvos vyskupų konferencijai dėl COVID-19 infekcijų plitimo stabdymo, kurį pasirašė sąjūdžio valdybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė.
Italijos padėtis įrodo, kaip pavojinga nepakankamai paisyti prevencijos principų šalyje, kurioje yra gausus vyresnių žmonių skaičius.
Kreipimesi rašoma, kad, kol naujasis COVID-19 siautėjo tik Kinijoje, LMS stebėjo procesą su užuojauta, bet nejausdami didelės tiesioginės grėsmės: „Italijos padėtis įrodo, kaip pavojinga nepakankamai paisyti prevencijos principų šalyje, kurioje yra gausus vyresnių žmonių skaičius. Visose šalyse, kuriose neregėtu greičiu plinta pandemiją galintis sukelti grėsmingas virusas, ribojamas arba uždraustas viešųjų renginių ir masinių susibūrimų organizavimas bei lankymas.
Lietuva, kaip ir Italija, yra ne tik daug vyresnių žmonių turinti, bet ir žinomai katalikiška šalis. Negalime rekomenduoti nesilankyti bažnyčioje, suprasdami katalikiškosios bendruomenės poreikius. Tačiau primename, jog bažnyčioje būna gausus vyresnio amžiaus žmonių susibūrimas, o naujasis COVID-19 pavojingiausias būtent šiam visuomenės kontingentui. Todėl labai prašome dvasininkų išnaudoti šiuos susibūrimus papildomam visuomenės švietimui. Teisingas pavyzdys ir bendruomenės švietimas būtų didelė svarų autoritetą visuomenėje turinčios dvasininkijos pagalba medikams, besirūpinantiems Lietuvos gyventojų sveikata.“
Rekomendacijų paketas
LMS rekomenduoja ir prašo tol, kol pasaulyje bus suvaldyta COVID-19 krizė, laikytis kelių ribojimų:
- pakeisti šv. Komunijos dalinimo būdą – paduoti ją tikintiesiems į rankas;
- dalinant šv. Komuniją, dvasininkams užsidėti vienkartinę higieninę pirštinę;
- nebelaikyti Bažnyčios prieigose švęsto vandens bendram naudojimuisi;
- Prieš šv. Mišias dezinfekuoti bažnyčioje esančių baldų paviršius;
- nuolat priminti tikintiesiems tinkamos rankų higienos principus, patarti keisti pasisveikinimo įpročius – nespausti rankos, vengti apsikabinimų ir bučinių;
- rekomenduoti tikintiesiems saugoti bendruomenės narius – praleisti šv. Mišias, jei jie ar jų artimieji karščiuoja, kosti, yra karantine ar neseniai parvykę iš tolimų kelionių, tokiu atveju patariant šv. Mišias stebėti TV ekranuose;
- rekomenduoti tikintiesiems atsisakyti kitų masinių renginių ir nebūtinų kelionių į užsienį;
- patarti tikintiesiems vadovautis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis ir sukarščiavus neskubėti vykti pas šeimos gydytoją, o geriausia – telefonu pasikonsultuoti dėl tolimesnių veiksmų.
Komuniją dalins taip pat
Lietuvos vyskupų konferencijos generalinis sekretorius kun. Kęstutis Smilgevičius visą informaciją apie koronaviruso prevenciją bažnyčiose žada pateikti 11 val. spaudos konferencijoje. „Ačiū Dievui, turime tik vieną atvejį, bet privalome būti atviri visoms galimybėms ir liga gali plėstis. Valstybė, kaip žinome, imasi priemonių, visos valstybės imasi, Lietuvos bažnyčia bendradarbiauja su valstybe šitoje srityje, yra sukurtos informacinės sistemos“, – kalbėjo K.Smilgevičius.
Kunigas teigė, kad visose bažnyčiose, parapijų centruose kabo informaciniai pranešimai, kaip saugotis virusų, apie grėsmes informuoti ir kunigai, ir dirbantys kiti bažnyčiose žmonės.
Išnyko švęstas vanduo, naudojamas bendrai. Taip pat rekomenduojama nebučiuoti kryžių, kas kai kur yra tradicija, nebučiuoti relikvijų, – sakė K.Smilgevičius.
„Išnyko švęstas vanduo, naudojamas bendrai, tai padaryta, kad nesudarytų galimybių virusui plisti. Laikinai atsisakyti visų kontaktinių pamaldumų būdų, kurie turėtų leisti infekcijai plisti. Taip pat rekomenduojama nebučiuoti kryžių, kas kai kur yra tradicija, nebučiuoti relikvijų“, – kalbėjo K.Smilgevičius.
Tačiau komunija bus dalinama taip pat, kaip iki šiol – Lietuvos bažnyčiose nebus komunija dalinama į rankas. Anot K.Smilgevičiaus, atsižvelgiant į grėsmės lygį to nereikia: „Yra atsakoma į konkretų grėsmės lygį, pagal tą grėsmės lygį imamasi priemonių, kurių reikia, šiuo metu tikrai jokio būtinybės tą daryti nėra. (...) Lietuvoje grėsmės lygis yra ne aukštas ir tų priemonių, kurių imamasi, pakanka.“
Kunigas prisipažino, kad kai kuriose šalyse, kur koronaviruso atvejų yra daugiau, tikrai pereinama prie komunijos dalijimo į rankas, tačiau esą virusas plinta ir per rankas. Vis dėlto Lietuvos bažnyčia neatmeta, kad to irgi gali būti imtasi.
Visa tai, anot kun. K.Smilgevičiaus, yra privalomos rekomendacijos.
Švęsto vandens bendram naudojimui, anot Lietuvos vyskupų konferencijos generalinio sekretoriaus, bažnyčiose nėra jau apie dešimt dienų. Bet situacija stebima, jeigu reikės – bus imtasi naujų priemonių.
Anot kunigo, kol kas nėra jokių planų keisti gavėnios, Velykų pamaldų tvarką, bet situacija stebima, jeigu kas nors keisis, jei didės grėsmės lygis, tuomet bus sprendžiama iš naujo, reaguojama. „Bažnyčia yra pasiruošusi“, – kalbėjo K.Smilgevičius.
Pokyčių ėmėsi Vatikanas
Pokyčių yra ir Vatikane. Praeito sekmadienio vidudienį popiežius Pranciškus „Viešpaties Angelo“ maldą kalbėjo ne pasirodęs Vatikano rūmų lange, bet bibliotekoje. Tiesioginę transliaciją buvo galima žiūrėti „Vatican News“ portale, taip pat ekranuose Šv. Petro aikštėje ir prie jos.
Ši tvarka, kaip rašo vaticannews.va, yra viena iš priemonių, kuriomis siekiama kiek įmanoma sumažinti užsikrėtimo koronavirusu riziką. Tokios tvarkos bus laikomasi ir per trečiadienio bendrąją audienciją. Iki kovo 15 d. Romos parapijų atstovai nebus kviečiami į rytines popiežiaus Mišias Šv. Mortos koplyčioje.
Popiežius Pranciškus antradienį paragino katalikų kunigus „turėti drąsos lankyti“ naujojo koronaviruso susargdintus žmones.
„Melskimės Viešpačiui ir už mūsų kunigus, kad jie turėtų drąsos eiti lankyti ligonių... ir lydėti dirbančius medicinos darbuotojus bei savanorius“, – sakė popiežius per mišias atvykusiems dvasininkams, praneša BNS.
Kun. K.Smilgevičius teigė dar nespėjęs susipažinti su šiuo popiežiaus raginimu, tačiau užtikrino, kad rūpinamasi ir sergančiais asmenimis. Tiesa, užsikrėtusieji koronavirusu yra izoliuoti ir jų sielovada, kunigo žodžiais tariant, vykdoma kitais būdais.