Jei kažkuris iš sulaikytų teisėjų vienas nagrinėjo bylą ar bent jau buvo toje byloje dirbančio kolegijos narys – visas tokias bylas dabar reikia perskirstyti kitiems teisėjams ar rasti po naują narį į kolegiją.
Teisėjų korupcijos skandalo įkarštyje iš viso šiuo metu jau yra perskirstytos 289 bylos, portalą 15min ketvirtadienį priešpiet informavo Nacionalinė teismų administracija (NTA).
Iš visos skandale minimas teisėjų aštuntukas susijęs su 323 bylų nagrinėjimu. Visą šią bylų masę reikia perskirstyti. Didžioji dalis pirminio organizacinio darbo jau atlikta.
NTA pateikė 15min detalią informaciją apie bylų perskirstymo eigą.
- Henrichas Jaglinskis: perskirstytos visos 91 bylos;
- Robertas Rainys: visos 49 bylos perskirstytos;
- Valdimaras Bavėjanas ir Viktoras Kažys (abu dirba tik kolegijose): visos 36 bylos perskirstytos;
- Konstantinas Gurinas: visos 45 bylos perskirstytos;
- Arūnas Kaminskas: visos 26 bylos perskirstytos;
- Egidijus Laužikas: iš 23 bylų perskirstytos 9 bylos;
- Gintaras Čekanauskas: iš 53 bylų perskirstytos 33 bylos.
Kaip vyksta bylų perskirstymas?
Teisėjų pranešėjų (pranešėjo statusas reiškia, kad būtent tas teisėjas pirmininkauja trijų teisėjų kolegijos darbui procese) nagrinėtose bylose, kitas teisėjas pranešėjas buvo parinktas automatiniu būdu. Paskirtos naujos teismo posėdžių datos, proceso dalyviai informuoti apie pasikeitusį posėdžio laiką.
„Bylose, kuriose teisėjai dalyvavo kaip kolegijos nariai, jie pakeisti kitais teisėjais Teismo patvirtintų bylų paskirstymo taisyklių nustatyta tvarka“, – paaiškino NTA Komunikacijos skyriaus vedėja Gabija Vaičeliūnaitė.
Chaosą didina ir advokatų problemos
Planuotą sklandų bylų nagrinėjimą teismuose apsunkina ne tik teisėjų, bet ir kai kurių advokatų dabar turimos asmeninės problemos su teisėsauga. Mat teisiamųjų ar nukentėjusių advokatai kiekvienos bylos nagrinėjimo metu irgi yra proceso dalyviai, be kurių darbas yra negalimas. Kiekvienu konkrečiu atvejų asmenys, kuriems teismuose talkindavo šeši sulaikytieji advokatai, turės pasirūpinti kitais gynėjais ar atstovais.
Su advokatais posėdžių datos taip pat yra derinamos, kad pastariesiems nesidubliuotų bylų svarstymo laikas ir, bent vienam proceso dalyviui neatvykus, nebūtų žlugdomas visas numatytas posėdis.
Suprasti akimirksniu
- Kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Apeliacinio teismo teisėjai (Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas), Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. 5 iš 8 teisėjų teismas leido suimti, 3 skirti švelnesni apribojimai
- Tarp 34 sulaikytųjų yra ir 6 advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, Marius Navickas (praktikuojantis Klaipėdoje) ir Gintaras Ruseckas.
- Tyrimo duomenimis, korupcinis teisėjų ir advokatų voratinklis buvo sukurtas dėl suinteresuotiems asmenims palankių teismo sprendimų, teigiama, kad sutartų kyšių sumos galėjo siekti 400 tūkst. eurų. Vien pas teisėjus grynaisiais per kratas aptikta apie 200 tūkst. eurų.
- Viena iš konkrečiai paminėtų nešvarių bylų susijusi su garsiojo Vijūnėlės dvaro istorija. STT kreipėsi į VRK dėl Druskininkų mero Ričardo Malinausko teisinės neliečiamybės panaikinimo, o tuomet pareiškė jam įtarimus. Tuo pat metu teismas leido suimti R.Malinausko patarėją A.Kadziauską.
- Generalinis prokuroras sudarė 5 prokurorų grupę, vadovaujančią šiam plataus masto ikiteisminiam tyrimui, į kurį įtraukta bemaž 100 teisėsaugos pareigūnų.
Teisėjų tarybos pirmininkas, Apeliacinio teismo vadovas Algimantas Valantinas sako, kad galimoje teisėjų korupcijos byloje nušalinus ir suėmus tris šio teismo teisėjus teismo darbas nesutriks, ketvirtadienio popietę skelbia BNS.
Šių teisėjų bylas išnagrinės kiti kolegos. Apeliaciniame teisme jokio chaoso nėra. Teisėjai ir serga, ir atostogauja, mums tos situacijos nėra naujiena.
„Šių teisėjų bylas išnagrinės kiti kolegos. Apeliaciniame teisme jokio chaoso nėra, iš tikrųjų tų bylų (sulaikytų teisėjų – BNS) nėra daug, teisėjai ir serga, ir atostogauja, mums tos situacijos nėra naujiena. Kada kolegos buvo nušalinti nuo pareigų, tą pačią dieną buvo pakeistos kolegijos, buvo atlikta inventorizacija. Pasižiūrėta, kokias bylas teisėjai turėjo kaip pranešėjai, kaip kolegijos nariai. Visos bylos jau turi naują šeimininką“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė A.Valantinas.
Pasak jo, kai kurias nušalintų teisėjų bylas jau pradėjo nagrinėti kiti kolegos ir jų procesai tikrai nenukentės.
Korupcijos byloje suimti Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai Valdimaras Bavėjanas ir Viktoras Kažys 25 baudžiamosiose bylose dalyvavo kaip pranešėjai ir maždaug 36 bylose dalyvavo kaip kolegijos nariai. Kitiems teisėjams perduotos 36 šių bylos bylos.
Trečiasis suimtas šio teismo teisėjas, Konstantinas Gurinas, nagrinėjo civilines bylas, savo žinioje jis iš viso turėjo 45 bylas, jos visos perduotos kitiems teisėjams.
Pasak A.Valantino, šių teisėjų jau išnagrinėtos bylos, kuriose paskelbti sprendimai, bus atnaujintos tik tada, jei ateityje nuosprendžiu bus konstatuota, kad nagrinėjant jas ar priimant sprendimą teisėjai padarė korupcinį nusikaltimą.
„Be jokios abejonės – sprendimas tokioje byloje turi būti peržiūrimas“, – teigė A.Valantinas.
Proceso dalyviai neturėtų būkštauti
Suimti teisėjai turėjo ir tokių bylų, kurias išnagrinėjo ir netrukus jose turėjo paskelbti nutartis ar nuosprendžius. Pasak A.Valantino, tokios bylos laikomos nebaigtomis, jos perduotos kitiems teisėjams.
„Ir tose byloje pakeista kolegija, atnaujintas nagrinėjimas, išsiųsti pranešimai proceso šalims, suderintos posėdžių datos“, – sakė Apeliacinio teismo pirmininkas. Proceso šalims sutinkant, galima nekartoti veiksmų, atliktų prieš tai vykusiuose posėdžiuose ir taip neužtęsti bylos nagrinėjimo ir proceso dalyviai neturėtų būkštauti.
Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus žinioje šiuo metu iš viso yra apie 400 bylų dėl įvairių nusikaltimų.
„Mes pasiryžę ir pasiruošę kalbėtis, esam sutarę su STT korupcijos prevencijos grupe, tiek su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija, mes tikrai sėsim prie apskrito stalo ir bandysim identifikuoti tas vietas, kurios galbūt leidžia maksimaliai įvykę, kas įvyko šiandien. Prie kiekvieno teisėjo mes pareigūno nepastatysim, supraskit visi, labai aiškiai tą sakau“, – teigė A.Valantinas.
Jis sakė, kad teismų sistema yra suinteresuota, kad ikiteisminis tyrimas teisėjų ir advokatų galimos korupcijos byloje būtų baigtas kuo greičiau. Kol Apeliacinio teismo teisėjai yra nušalinti, į jų vietas nauji teisėjai negali būti priimti, to nenumato įstatymai.
Pasak A.Valantino, bylų nagrinėjimui sudarytos keturios teisėjų kolegijos, anksčiau, iki įtariamų teisėjų sulaikymų jų buvo penkios.
„Apeliacinis teismas dirba, dirbo ir dirbs, žmonės gali būti ramūs“, – tikino A.Valantinas.
Kaip užtikrinamas skaidrus bylų paskirstymas teismuose, Nacionalinė teismų administracija išvakarėse skelbė savo interneto svetainėje.