Seimo narys Arvydas Anušauskas teigia, kad šis laikraštis savivaldybės įsteigtų įmonių leidžiamas už mokesčių mokėtojų pinigus, o tai daryti draudžia įstatymai. Tiesa, už šio draudimo pažeidimus nėra numatyta jokia atsakomybė.
Todėl A.Anušauskas pakartotinai Seimui ketina teikti įstatymų pataisas, numatančias, kad žiniasklaidos valdyti negali ne tik bankai ir savivaldybės, bet ir jų valdomos įmonės bei numatyti baudžiamąją atsakomybę už šios nuostatos pažeidimus.
Prievaizdas mėnesį tyli
Savaitraščių „Druskonis“ ir „Druskininkų naujienos“ redaktoriai Eugenijus Rutkauskas ir Romas Sadauskas Druskininkų savivaldybės administraciją, kurios įsteigtas Druskininkų švietimo centras leidžia periodinį leidinį „Mano Druskininkai“, prieš mėnesį apskundė Žurnalistų etikos inspektorei.
Sprendimo iki šiol nėra, bet redaktoriai nenuleidžia rankų ir užtarimo ieško Seimo komisijoje. Jiems talkina ir Druskininkų savivaldybės tarybos opozicija.
„Mes visi susivienijome ir R.Malinauskas nuo šiol turės ne tik politinę, bet ir visuomeninę opoziciją“, – ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė Druskininkų vienmandatėje apygardoje į Seimą kandidatavęs, konservatorius Vaidas Šalaševičius.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius taip pat palaiko žurnalistų kovą prieš savivaldybės leidinį. Pasak jo, Druskininkų savivaldybė pasielgė neteisėtai, kai tarpininkaujant jos įsteigtai biudžetinei įstaigai Druskininkų Švietimo centrui, pradėjo leisti nemokamą savaitraštį „Mano Druskininkai“.
Jei niekas per metus nepasikeis, kitų dviejų leidinių Druskininkuose tiesiog nebeliks, – sako LŽS pirmininkas.
Anot D.Radzevičiaus, laikraštis įkurtas savivaldybės paliepimu, jai surengus viešąjį supaprastintą pirkimą.
Tuo tarpu Lietuvos įstatymai numato, kad partijos, bankai ir savivaldybės žiniasklaidos valdyti negali.
Pasak D.Radzevičiaus, nežinia kas turėtų sutramdyti Druskininkų valdžios troškimą turėti ją šlovinantį leidinį, nes dabar save šiuo klausimu turėtų kontroliuoti pati savivaldybė, o joje veikiančiai Antikorupcijos komisijai vadovauja pats Druskininkų meras R.Malinauskas.
„Jei niekas per metus nepasikeis, kitų dviejų leidinių Druskininkuose tiesiog nebeliks. Keturių žmonių redakcija, viešieji pinigai – niekas su tuo nepakonkuruos“, – apibendrino LŽS pirmininkas.
Redaktorė: gyvename iš verslo
Į spaudos konferenciją Seime nekviesta atvyko ir kritikuojamo nemokamo laikraščio „Mano Druskininkai“ redaktorė Laima Rekevičienė. Salėje atsakyti į klausimus ji atsisakė, tačiau po konferencijos sutiko pabendrauti su žurnalistais.
„Mano Druskininkai“ redaktorė piktinosi, kad spaudos konferencija surengta tuo metu, kai Druskininkų meras atostogauja ir negali atsakyti į metamą kritiką.
„Čia kaip mušti gulintį“, – palygino redaktorė.
Ji pati tikino, kad konkuruojančių leidinių „Druskonis“ ir „Druskininkų naujienos“ kritikos sulaukia tik dėl to, kad šie nebesugeba laimėti savivaldybės skelbiamų konkursų informacijai viešinti.
Paimkite „Druskonį“ prieš trejus metus ir ten bus odės tam pačiam R.Malinauskui. Jie tada aprašė visus šeimos narius su visomis šventėmis, kūdikiais ir vestuvėmis. Baigėsi pinigai – baigėsi ir meilė, – barnių priežastį nurodė L.Rekevičienė.
„Prasidėjo visas konfliktas tada, kai baigėsi savivaldybės sutartis su „Druskoniu“ ir baigėsi jų gaunami pinigai. Paimkite „Druskonį“ prieš trejus metus ir ten bus odės tam pačiam R.Malinauskui. Jie tada aprašė visus šeimos narius su visomis šventėmis, kūdikiais ir vestuvėmis. Baigėsi pinigai – baigėsi ir meilė“, – situaciją aiškina ji.
L.Rekevičienė pripažino, kad leidinį „Mano Druskininkai“ 2011 m. įsteigė biudžetinė savivaldybės įstaiga Druskininkų šveitimo centras, tačiau pabrėžė, kad šiuo metu laikraštis gyvuoja tik iš verslo pinigų.
Paprašyta įvardinti, kas finansiškai išlaiko leidinį, L.Rekevičienė nurodė, kad jis leidžiamas iš Druskininkų vandens parką valdančios UAB „Druskininkų vandentiekis“. Tiesa, redaktorė nenurodė, kad šią UAB taip pat įsteigė savivaldybė.
„Po šių Naujųjų metų tai yra privatūs pinigai. Verslo pinigai. Vandens parkas yra UAB, kuri gyvena iš pelno. Neišlaiko savivaldybė vandens parko, tai yra sėkmingiausiai dirbantis projektas“, – aiškino ji.
Pasak redaktorės, viešai skleidžiama netiksli situacija apie „Mano Druskininkai“ leidybos kaštus ir tiražą. Jos teigimu, leidinio tiražas yra 8 tūkst., o ne 10 tūkst. egzempliorių.
„Nėra situacijos tokios baisios, kaip čia yra paišoma. Pasiimkite tą leidinį, portalą, pavartykite ir pasižiūrėkite. Atėjo trys žmonės su kažkokiomis ambicijomis – kažkas dėl verslo, kažkas dėl pagalvės mokesčio ir tiek“, – aiškino, kodėl kyla nesutarimai „Mano Druskininkai“ redaktorė.
Papildyta: Druskininkų savivaldybė teigia, kad Seime surengtoje spaudos konferencijoje buvo „pateikta iškreipta, vienašališka bei tikrovės neatitinkanti informacija“.
„Druskininkų savivaldybė neketina likti nuošalyje ir savo poziciją dėl šiandien mestų kaltinimų plačiau pakomentuos spaudos konferencijoje, kuri bus organizuota artimiausiu metu. Taip pat Druskininkų savivaldybė neatmeta galimybės dėl spaudos konferencijos metu pateiktos tikrovės neatitinkančios informacijos kreiptis į atitinkamas institucijas“, – skelbia savivaldybė.
Pranešime igiama, kad Druskininkų savivaldybė vadovaujasi visais galiojančiais teisės aktais.
„Pabrėžiame, kad informacinį leidinį „Mano Druskininkai“ teisėtai leidžia mokymo įstaiga Druskininkų Švietimo centras. LR Švietimo įstatymas mokymo įstaigai leidžia vykdyti tokio pobūdžio veiklą. Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnis aiškiai numato, kad mokslo ir mokymo įstaigoms yra leidžiama būti viešosios informacijos rengėjais“, – teigia savaivaldybė.
Jos teigimu, tai savivaldybei oficialiai patvirtino ir kvalifikuoti teisininkai, pateikdami išvadą, kad Druskininkų švietimo centras turi teisę būti viešosios informacijos rengėju ir leisti laikraštį, nepaisant to, kad Druskininkų švietimo centras yra biudžetinė įstaiga.