„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 03 12

Kovo 11-ąją jaunieji Lazdijų šokėjai pašalinti iš kultūrinės programos dėl angliško teksto

Jauniesiems Lazdijų šokėjams vietos Kovo 11-osios koncerto programoje neliko: organizatoriams užkliuvo vokalas anglų kalba valso muzikos takelyje.
Lazdijų kultūros centras
Lazdijų kultūros centras / LKC nuotr.

Lazdijų kultūros centras savo „tautine savimone“ perspjovė net Kovo 11-osios eitynių nacionalistiškai nusiteikusius žygiuotojus. Į kovo 11-ąją Lazdijų kultūros centre vykusį šventinį Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo koncertą neįleisti jaunieji Lazdijų darželio-mokyklos „Kregždutė“ šokėjai.

Vietos koncertinėje programoje dvidešimčiai 8-9-ių metų šokėjų vietos neliko po to, kai už viešą renginį atsakinga Lazdijų kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Ingrida Malinauskienė nusprendė, jog „kregždžiukų“ šventinei programai parengti du šokiai „neatitinka šventės dvasios“.

Šventinei programai skirti šokių pavadinimai kultūros centro darbuotojams buvo pateikti prieš dvi savaites iki koncerto. Iki pat paskutinės akimirkos niekas nepareiškė, kad parinktos šokio kompozicijos netinkamos.

Incidentas kilo praėjusį penktadienį, kovo 8-ąją, kai mažieji šokėjai Lazdijų kultūros namų scenoje repetavo generalinę repeticiją prieš pirmadieninį pasirodymą.

„Nepatriotiška“,  – tarsi kirviu buvo nurėžta sutrikusioms choreografei Loretai Zabalujevai ir mokinukus į generalinę repeticiją atlydėjusiai klasės mokytojai Zitai Lažaunykienei.

„Nepatriotiška“,  – tarsi kirviu buvo nurėžta sutrikusioms choreografei.

„Keisčiausia, jog pasirodymą stebėjusiai kultūros centro meno vadovei mūsų vaikų šokiai neužkliuvo. Incidentas kilo po to, kai centro administracijos atstovė išgirdo šokio muzikos takelį – ten skambėjo angliškai atliekamas vokalas. Buvo paliepta vokalą iš garso takelio ištrinti, jei norime pasirodyti koncerte. Paties šokio ta ponia net nematė, tik pagal muziką nusprendė, kad – nepatriotiška“, – sakė mažųjų šokėjų vadovės.

Sužinoję, kad ilgai repetuotas pasirodymas neįvyks, pradinukai pravirko čia pat, kultūros namų scenoje.

„Viena mergaitė praverkė visas likusias pamokas“, – neslėpė mokytoja Z.Lažaunykienė.

„Mes apsidžiaugėme, kai vaikai buvo atrinkti koncertuoti. Specialiai ta proga supirkome naujus rūbus, atkėlėme savo ilgojo savaitgalio planus – juk tokia šventė. O pasirodo, kad Lazdijuose galima šokti tik patrepsiukus, pasistumdymus, kepurines ir klumpakojus. Klasikinių šokių ar modernesnių kompozicijų – nereikia. Kaip sakoma, iš kaimo išeiti galima, tačiau iš savęs kaimą išvyti – sunkiau“, – nusivylimo ir pasipiktinimo neslėpė vienos iš jaunųjų šokėjų mama, „Kregždutės“ tėvų komiteto pirmininkė Daiva Žvaliauskienė.

Pradinukai pravirko čia pat, kultūros namų scenoje.

30 metų choreografės darbo stažą turinčios alytiškės L.Zabalujevos parengti Lazdijų „Kregždutės“ moksleiviai Nepriklausomybės atkūrimo dienai buvo parengę du šokius – Vernerio Tauberio (Werner Tauber) valsą ir sportinio šokio kompoziciją pagal „ Snow Patrol“ atliekamą dainą „Šokoladas“ (Chocolate).

„Iki šventės likus porai savaičių, į mus kreipėsi Lazdijų kultūros centro atstovė, ar galėtume programai parengti pasirodymą. Kaip tik choreografė buvo atvykusi, pasiūliau, apsidžiaugėme visi – gi tam tie vaikai ir mokosi, – kad pasirodytų. Viskas buvo lyg ir gerai – nusiunčiau šokių pavadinimus, repetavome. Gal, sakau, reikėjo neleisti vaikų į repeticiją didžiojoje scenoje – būtume vėliau jau atsiėmę priekaištų dėl nepatriotiškumo tik mes, suaugusieji, tačiau vaikams nebūtų širdelės užgautos.

Bet gi norėjome, kad būtų kaip geriau – net šokiui rūbus mokiniai į repeticiją atsinešė, vadovė specialiai laisvą dieną į Lazdijus iš Alytaus važiavo. O išėjo taip, kad mes, tautinės mokyklos pedagogai, esame apgailėtini kvailiai, nesuprantantys, kas „patriotiška“, o kas – ne. Gal iš tiesų mes esame kalti? Atsakingai sakau – svarstysime kolektyve, gal tikrai valsas, sportiniai šokiai nedera tokiai dienai, gal geriau – raudos ar maršai?“ – kalbėjo laikinai „Kregždutės“ direktorės pareigas einanti šios įstaigos direktoriaus pavaduotoja Eugenija Ramanauskienė.

Lazdijų rajono savivaldybės įsteigtos viešosios įstaigos „Lazdijų kultūros centras“ direktorius Arūnas Sujeta su žurnalistais bendrauti nepanoro. „Klausimus – raštu“, – nukirto kaip kirviu ir išjungė telefoną.
Tuo tarpu šį centrą tiesiogiai kuruojanti Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Kazlauskienė uoliai gynė valso šokėjus iš programos išmetusius kultūros centro atstovus.

Savivaldybė laikosi pozicijos, kad mokyklose ir kultūros įstaigose būtų mokoma tautiškumo.

„Mūsų savivaldybė laikosi pozicijos, kad mokyklose ir kultūros įstaigose būtų mokoma tautiškumo, etninės kultūros. Tam yra net specialiai skiriama eilutė biudžete. Tiems patiems „Kregždutės“ šokėjams prieš dvejus metus savivaldybė nupirko tautinius kostiumus už 10 tūkst. litų. Įstaiga ir pedagogai turėtų suvokti savivaldybės kryptį ir ją priimti, o jeigu kažkam tas nesuprantama – bus atskira kalba. Paimsime ir tuos rūbus – kitos mokyklos tik ir laukia“, – sakė savivaldybės administracijos valdininkė.

Grasinimais pedagogams prabilusi R.Kazlauskienė nutylėjo dalį tiesos – iš tiesų prieš dvejus metus jauniesiems šokėjams buvo nupirkti tautiniai kostiumai. Tačiau tai padaryti Lazdijų rajono savivaldybė privalėjo, nes neturėjo kitos išeities.

„Kostiumus mums pasiuvo, nes patekome į Dainų šventę, kai jaunučių iš visos Lietuvos pakliuvo tik 13 kolektyvų, o iš jų du – mano paruošti: ''Kregždutės'' ir Lazdijų meno mokyklos“, – sakė šokio meistrė L.Zabalujeva.

Ne viename šokio festivalyje, televizijos projekte ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje laurus skynusius auklėtinius išugdžiusi alytiškė šokių studijos „Svajonė“ įkūrėja ir vadovė L.Zabalujeva neslepia po tokio Lazdijų kultūros darbuotojų akibrokšto mąstanti palikti šį Dzūkijos miestelį.

„Atidaviau tiek metų šiam miestui, o dabar kaip kokia bemokslė turiu raudonuoti. Ant ''Kregždutės'' žada užsiundyti tikrintojus ir atimti mūsų iškovotus tautinius kostiumus, nes mes nemokome vien tik tautinių šokių. Visai kaip prie Stalino: nedainuoji apie partiją, tave – prie sienos. Be to, Dainų šventės metu užmyniau jiems ant ''nuospaudos'' – mažiausiems Lazdijų šokėjėliams tris dienas iš eilės davė pietums sumuštinį ir sulčių pakiuką. Galiausiai keliems vaikams susuko pilvus ir pykino. Aš, aišku, pakėliau vėją, viską išsakiau Kazlauskienei dėl maitinimo. Ko gero, būsiu užjudinus širšių lizdą. Va, dabar rado progą ir atkeršijo. Jau norėjau šiemet nebevažinėti į Lazdijus, bet tėvai mane sulaikė, sakė, kad vaikai nori šokti pas mane, kad eina su ūpu. Bet jau nebegaliu: artėjant senatvei, kovoti su politinėmis ir kitokiomis nesąmonėmis – ne mano jėgoms. Pikčiausia, kad niekas nepagalvojo apie vaikus – kaip jie turėjo jaustis šitaip pažeminti? Tai kokia čia ta Laisvės diena, sakykite jūs man?“ – neslėpė L.Zabalujeva.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“