„Jei savivaldybės sprendimas nebus atšauktas, Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga (LTJS) ir Lietuvių tautinis centras eitynių neorganizuos ir neprisiims atsakomybės, – portalui 15min.lt tvirtino LTJS pirmininkas Julius Panka. – Jei jos vyks, nebent fizinių asmenų iniciatyva. Nė vienas įstatymas ar savivaldybė negali uždrausti geros nuotaikos, patriotiškai nusiteikusiam žmogui pereiti per prospektą su vėliava.“
Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį išnagrinėjo minėtų organizacijų skundą dėl sausio 10 d. priimto savivaldybės sprendimo neišduoti leidimo Kovo 11-ąją organizuoti eitynes Gedimino prospekte. Teismo sprendimą žadama paskelbti pirmadienį popiet.
Savivaldybės atstovė Monika Ražukaitė ragino teismą atmesti skundą, pabrėždama, kad tam tikrais atvejais susirinkimų laisvė gali būti ribojama. Tai esą leidžiama, siekiant užtikrinti viešąją tvarką, kitų asmenų teises ir laisves, žmonių dorovę. „Savivaldybė pasinaudojo jai įstatymo suteikta teise“, – M.Ražukaitę citavo BNS.
Per valstybės šventes pirmumo teisė pasirinkti renginio laiką ir vietą esą suteikiama valstybės institucijoms. Kovo 11-ąją Gedimino prospekte nuo 8 val. bus statomos trys pakylos, o 14–19 val. vyks meno kolektyvų pasirodymai, po to bus tvarkoma teritorija.
Vaikai pieš ant asfalto
Anot J.Pankos, savivaldybė teismui pateikė netrumpą sąrašą renginių, Kovo 11-ąją suplanuotų prospekte. Jis spėjo, kad sąrašas buvo parengtas pastarosiomis savaitėmis, ir ironiškai pridėjo, kad pirmąkart miesto valdžia šiai progai pasiūlė tiek daug renginių.
„Kai kurios pozicijos atrodo keistai, pavyzdžiui, vaikučiai 5 valandas pieš ant asfalto. Specialiai perėjome Gedimino prospektą ir asfalto neradome. Jo danga tikrai nepatogi piešti, juoba kad orų prognozė rodo šlapdribą“, – kalbėjo LTJS vadovas.
Pašnekovas teigė nematantis priežasčių neleisti žygiuoti, pavyzdžiui, šaligatviu arba laiku tarp renginių. Eitynių dalyviams esą pakaktų valandos.
„Spėjame, kad renginiai buvo pradėti planuoti po prašymo pateikimo. Girdėjome, kad ansambliai prievartaujami dalyvauti. Tai primena sovietmetį, gegužės 1-osios demonstracijas. Savivaldybės klerkai nusprendė organizuoti iš viršaus. Bus ir iš apačios“, – žadėjo J.Panka.
Teisme |
Dar prieš teismą organizatoriai skelbė, kad „tradicinės eitynės vyks bet kuriuo atveju, bet jei teismas įpareigos savivaldybę suderinti eitynių laiką, bus daug lengviau užtikrinti eitynių saugumą, apsisaugoti nuo galimų provokacijų ir nesusipratimų“.
Anot jų, užtikrinti „saugų ir šventišką renginį“ bus galima tik tuo atveju, jei savivaldybė bus davusi formalų leidimą. Tai susiję su bendradarbiavimu su policija, informacijos sklaida bei tvarkos užtikrinimu renginio viduje.
Savivaldybei atsisakius leisti Kovo 11-osios eitynes Gedimino prospekte, tautines vertybes propaguojančios organizacijos vasario pradžioje kreipėsi į teismą – esą dėl valdininkų savivalės, nesiskaitymo su visuomene ir antikonstitucinių veiksmų.
Organizatorių prašymus išduoti leidimą eitynėms savivaldybė atmetė du kartus. Pirmąsyk buvo prašoma duoti leidimą renginiui kovo 11 d., 16 val. Anot savivaldybės, tuo metu toje vietoje vyks kitas renginys, jam bus pastatyta scena, todėl leidimas nesuteiktas. Tautininkai prašymą pakartojo, tik be konkretaus laiko, ir pažymėjo galintys koreguoti savo planus, priklausomai nuo kitų renginių, bet ir vėl gavo neigiamą atsakymą.
Prašyme buvo nurodyta, kad eitynėse gali dalyvauti iki 5 tūkst. žmonių. Policija pernai suskaičiavo 3 tūkst. žygiavusiųjų prospektu ir šalia stovėjusių rėmėjų.
Sulaukus prašymų leisti Gedimino prospekte ne tik tautininkų, bet ir homoseksualų eitynes liepos pabaigoje, Vilniaus miesto taryba nusprendė, kad Gedimino prospekte galės vykti tik miesto ir valstybinės reikšmės renginiai. Kitų renginių organizatoriams bus siūloma rinktis Upės gatvę.
Tautiškai nusiteikę asmenys eitynes Gedimino prospekte Kovo 11-ąją organizuoja ne pirmus metus. Dėl nacionalistinių. rasistinių ir antisemitinių šūkių jos yra sulaukusios net užsienio žiniasklaidos dėmesio.