Seimo Statutas numato, jog toks ekspertinis vertinimas privalomas, jei to reikalauja daugiau nei 29 seimo nariai. Ekspertizės būtinumą paskatino iškylanti abejonių gausa dėl būsimos Visagino AE ekonominio pagrįstumo bei galimybės įsijungti į Vakarų Europos elektros tinklus.
Pranešime rašoma, kad Energetikos ministerijos pateiktame VAE Verslo plane trūksta konkrečių pilnos elektros energijos gamybos kainos ir konkurencingumo bei ekonominio atsipirkimo skaičiavimų, jame nurodyti ekonominiai rodikliai yra menkai grindžiami statistiniais duomenimis, juose gausu abstrakčių reikšmių, įvairių tarpusavyje prieštaraujančių vertinimų.
„Latvijos ir Estijos vyriausybės nepriėmė sprendimo dalyvauti VAE statyboje, dėl to mūsų šaliai tektų sunki finansinė atsakomybė. Lietuvos Vyriausybė ketina prisiimti teisiniuose santykiuose neįprastus didelius išankstinius įsipareigojimus dėl parengiamųjų darbų ir kompensacijų sutarties partneriui, kurie atneštų valstybei milijardinę žalą, jei būtų nuspręsta nestatyti VAE“, – sakė Krikščionių frakcijos seniūnas.
V.Žiemelio teigimu, nėra įvertinta, ar Lietuvos susisaistymas finansiniais ir techniniais įsipareigojimais su šiuo konkrečiu atominės elektrinės projektu iš tikro neužvilkins šalies energetinių tinklų sinchronizavimo su kontinentinės Europos tinklais ir nepadidins priklausomybės nuo Rusijos energetinės monopolijos.
Taip pat nėra parinkti ir įvertinti Lietuvos teritorijoje besikaupsiančių atominių atliekų saugojimo ir utilizavimo būdai, kaštai ir jų keliami pavojai.