Pirmas projekto etapas – tapybos pleneras – prasidės jau šių metų rugpjūčio 5 dieną, Tolminkiemyje (dabar – Čystyje prudy, Kaliningrado sritis, Rusijos Federacija).
Siekdami paminėti K.Donelaičio jubiliejinius metus, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus kūrėjai organizuoja bendrą Klaipėdos ir Kaliningrado dailininkų plenerą Tolminkiemyje. Plenere dalyvaus 10 dailininkų (6 klaipėdiečiai ir 4 kaliningradiečiai). Klaipėdai atstovaus Simas Žaltauskas, Virgis Viningas, Algis Vadoklis, Dalia Skridailaitė, Romanas Borisovas, Anatolijus Klemencovas.
„Dailininko kūrybai didelę įtaką daro darbo vieta, jos istorinė praeitis. Erdvė kuria nuotaiką, sąsajas, asociacijas, spalvų parinkimą, tam tikras kompozicijos savybes. Būtent todėl projektui pasirinktas Tolminkiemis, kuriame K.Donelaitis praleido didžiąją savo gyvenimo dalį. Menininkai, vaikščiodami prieš kelis šimtmečius garsaus kūrėjo pramintais keliais, turėdami galimybę gyventi ir kurti erdvėje, kurioje K.Donelaitis sukūrė reikšmingus literatūros darbus, galės iš savo laikmečio pažvelgti į praeitį, interpretuoti jo tekstus bei jo gyvenimą, iš šiuolaikinio žmogaus pozicijos prisiliesti prie senosios kultūros ir ją pavaizduoti drobėje“, – sakė projekto vadovė, „Klaipėdos galerijos“ direktorė Violeta Jusionienė.
Anot organizatorių, 2014 m. minimos K.Donelaičio 300 metų gimimo metinės – pati tinkamiausia proga iš naujo įvertinti ypač nusipelniusio Lietuvos kultūrai K.Donelaičio kūrybą, gyvenimą, atrasti naujų, šiuolaikinių interpretacijų, dailės išraiškos priemonėmis priminti K.Donelaičio aktualumą, istorinę reikšmę Lietuvos visuomenei, edukuoti Kaliningrado srities kultūrinę visuomenę ir paskatinti juos saugoti kultūrinį paveldą.
Klaipėdos krašto vizualiojo meno meistrams paminėti K.Donelaičio jubiliejų svarbu, nes jis savo kūryboje įamžino lietuvininkų gyvenimo būdą, mentalitetą, pasaulėvoką ir pasaulėžiūrą. Be šio palikimo mes nedaug žinotume apie Klaipėdos kraštą ir jo senovės gyventojus. K.Donelaičio kūryba taps iššūkiu ir įkvėpimo erdve dailininkų vaizduotei.
Projekto organizatoriai nusiteikę rimtam darbui. Balandžio pradžioje suinteresuotų miesto kultūros žmonių delegacija – „Klaipėdos galerijos“ direktorė V.Jusionienė, Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Jolanta Braukylienė, vicemerė Audra Daujotienė, istorikai Vygantas Vareikis ir Silva Pocytė, a.a. rašytojas Rimantas Černiauskas, dailininkai Anatolijus Klemencovas ir Romanas Borisovas, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys, Etnokultūros centro direktorė Nijolė Sliužinskienė, vyriausiasis miesto dailininkas Mindaugas Petrulis – vyko į „žvalgybą“ Tolminkiemyje, susitiko su Lietuvos generaliniu konsulu Kaliningrade Vaclavu Stankevičiu, Kaliningrado rašytojų ir dailininkų atstovais, miesto politikais aptarė bendradarbiavimo galimybes.
Birželio 17 dieną Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriuje plenero dalyviai klausėsi istorikės, humanitarinių mokslų daktarės, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorės, Istorijos katedros lektorės Silvos Pocytės paskaitos apie Karaliaučiaus kraštą, vietovardžių kilmę, istorinius lūžius, sudėtingus pereinamuosius laikotarpius bei apie patį Kristijoną Donelaitį, jo gyvenimą, kūrybą, sąsajas su kraštu ir kitais to meto kūrėjais.