Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 09 04

KTU profesorė apie užsieniečių darbinimą: priimanti šalis visada laimi

Mažėjant darbingo amžiaus gyventojų, Lietuva jau šiandien susiduria su darbuotojų trūkumu. Pasak Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) profesorės Vilmantės Kumpikaitės-Valiūnienės, mums nereikėtų vengti darbinti atvykėlių iš kitų šalių, mat jie atneša nemažai naudos, o galima žala dažniausiai – teorinė, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vilmantė Kumpikaitė-Valiūnienė
Vilmantė Kumpikaitė-Valiūnienė / KTU nuotr.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis darbuotojų pasiūlos situacija per 2017-2019 m. keitėsi mažai, nurodoma, kad buvo apie 20 000 laisvų darbo vietų. Dienraščio „Verslo žinios“ duomenimis, 2017 m. darbdaviai ieškojo 214 tūkst. aukštos kvalifikacijos specialistų – tris kartus daugiau, nei Lietuvoje buvo tokio lygio nedirbančiųjų.

Šių metų pradžioje paklausiausi buvo įvairūs inžinieriai, IT specialistai, ikimokyklinio ugdymo bei specialiųjų poreikių mokinių mokytojai, pastaruoju metu vis dažniau kalbėta ne tik apie mokytojų, bet ir mokyklų direktorių trūkumą.

Mažesniuose miestuose – Alytuje, Utenoje ar Marijampolėje nuolat trūksta gydytojų, o tarp kvalifikuotų darbininkų – vairuotojų, įvairių statybų darbininkų, pardavėjų bei kasininkų, virėjų bei konditerių.

Iškart gali įsijungti į darbo rinką

Įdarbinant užsieniečius, trūkstant vietinės darbo jėgos, užpildomos esamos laisvos darbo vietos. Neretai užsieniečiai atvyksta dirbti į Lietuvą todėl, kad Lietuvoje darbo užmokestis didesnis nei jų gimtinėje.

Kaip alternatyvą užsieniečių darbinimui būtų galima siūlyti trūkstamų specialistų rengimą šalyje.

Tai viena pagrindinių ekspatriacijos (pas mus dažniausiai suprantamos migracijos) priežasčių. Yra paskaičiuota, kad daugiau nei 150 tūkst. lietuvių per daugiau nei 25 nepriklausomybės metus išvyko į užsienį dažniausiai dėl per mažo darbo užmokesčio Lietuvoje.

„Kai užsieniečiai įsidarbina svečioje šalyje, ši šalis „laimi“, nes nėra išleidusi nė cento šių žmonių išsilavinimui ir sveikatai, kol jie užaugo ir tapo darbingo amžiaus, o juos „gavo“ jau galinčius iškart įsijungti į darbo rinką. Tad ekonominiu požiūriu, priimančioji šalis iš laikinai dirbančių ar jau pasiliekančių gyventi užsieniečių gauna nemažą naudą“, – sako KTU profesorė Vilmantė Kumpikaitė-Valiūnienė.

Pasak jos, egzistuoja nuomonių, kad daugiau grėsmių galima įžvelgti vietinei kultūrai, tautiškumui ir kalbai. Neva, esant daug užsieniečių, jie galimai pradėtų „dominuoti“, propaguoti savo kultūrą, kalbą, „nustelbti“ vietinius.

Profesorė įsitikinusi, kad dažnai tai yra tik stereotipinis supratimas ir realybėje tokie dalykai neįvyksta, jei užsieniečių nėra daug.

Emigrantų susigrąžinimas – virtualus darbas?

Nors darbuotojų trūkumo problemai spręsti yra ir daugiau būdų, užsieniečių (ekspatriantų) įdarbinimas yra vienas iš populiariausių ir greičiausiai įgyvendinamų sprendimų, ypač jei įstatyminė bazė šalyje tam yra palanki.

„Tokias priemones taiko Švedija, Vokietija, Olandija. Lietuvoje taip pat pradėta taikyti, ypač darbinant Ukrainos piliečius, deja, pas mus įstatyminė bazė tam nėra patogi, nors pastaruoju metu atliekamos korekcijos, siekiant sudaryti palankesnes sąlygas“, – sako V.Kumpikaitė-Valiūnienė.

Jos teigimu, kaip alternatyvą užsieniečių darbinimui būtų galima siūlyti trūkstamų specialistų rengimą šalyje. Tačiau tam taip pat turi būti sudarytos palankios sąlygos, populiarinamos specialybės, skatinamas jaunimas jas rinktis, žmonės raginami persikvalifikuoti. Tiesa, tai ilgiau trunkantis ir daugiau sąnaudų reikalaujantis kelias.

„Kaip dar viena darbuotojų papildymo alternatyva žinių darbams, galėtų būti pasiūlytas virtualus darbas, įdarbinant tiek lietuvius, gyvenančius užsienyje, tiek užsieniečius dirbti pilną arba ne pilną darbo dieną nuotoliniu būdu Lietuvos organizacijoms. Tuo pagrindu turime atlikę tyrimą ir parengtus mokslinius straipsnius, kad nemaža dalis užsienyje gyvenančių lietuvių tai visai norėtų daryti. Tai galėtų būti programavimo, konsultavimo, vertimo, apskaitos, redagavimo, pardavimo ir pan. darbai. Deja, nei vairuotojų, nei statybininkų, nei konditerių tokiu būdu neįdarbinsime“, – savo mintimis dalijasi profesorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos